Z Jenerasyonunda Gözlemlenen Özellikler ve Eğilimler

Bilgisayar, cep telefonları, oyun cihazları, MP3 çalarlar ve internetin olduğu bir dünyaya doğmuş olan Z Jenerasyonu teknolojisiz bir hayatı bilmemektedir. Dijital yerliler  diye de tanımlanan bu nesil, teknolojiyi son derece rahat kullanmakta, hiçbir sorun yaşamadan e-posta ve mesaj gönderebilmekte, teknolojik gelişmeleri anlayabilmekte ve teknoloji alanında uzmanlaşabilmektedirler.

Z Jenerasyonu  çoklu görevler konusunda yeteneklidir. Eş zamanlı olarak mesaj gönderebilir, okuyabilir, izleyebilir, konuşabilir ve hatta yemek yiyebilirler.

Z Jenerasyonu için sosyal medya platformları dış dünya ile iletişim kurma yoludur. Gizlilik endişeleri yoktur ve hiç tanımadıkları insanlarla kendileri hakkında özel detayları paylaşabilmektedirler. Konuşmak yerine mesajlaşmayı tercih eden bu nesil için arkadaşla birlikte olmak cep telefonu, e-mail veya mesajlarla konuşmak anlamına gelmektedir.  Aynı zamanda çok yaratıcı ve işbirlikçi olmaları nedeniyle işgücüne katıldıklarında şirketlerin çalışma biçimleri üzerinde önemli etkileri olacak, iş yerini çalışma stili ve beklentileri anlamında ciddi ölçüde değiştireceklerdir.

Her neslin imajını, dönemini ve yaşam tarzını belirleyen bazı kelime tercihleri ve argo terimleri vardır. Z Jenerasyonunun dijital yerlileri bu aşamayı tamamen yeni bir kısaltılmış dilin oluşmasına neden olacak biçimde SMS ve e-mailin bir birleşimi ile bir adım öteye taşımaktadırlar.

Hızlı tempoya ve hızlı değişmlere alışık olan bu jenerasyon, anında ödül ve tatmin beklemekte; sürekli dijital uyarıya alıştıkları için, uyaran olmadığında sıkılabilmektedir.

Birçok sosyal medya platformundaki simüle oyunlar nedeniyle, Z Jenerasyonu iş zekası kazanmıştır. Hangi risklerin alınacağını, hangilerinin faydalı olabileceğini ve hesaplanabileceğini bilirler.

Soldan sağa veya baştan sona okumaya gerek duymayan bu çocuklar ve gençler görsel simgelere karşı kendilerinen büyük insanlardan daha duyarlıdırlar ve bilgi doğrudan metin olarak değil de görsel imgelerle sunulduğunda daha çok bilgi edinirler.

Arka plandaki sesi, TV veya başka dikkat dağıtıcı unsurları bloke edebilen  bu nesil, müzik eşliğinde etkili çalışabilmekte, işe odaklanırken sosyal ağlarını takip edebilmektedir.

Z Jenerasyonu geçmiş yılların yaygın materyalizm anlayışından uzaklaşmıştır. Sosyal adalete daha çok önem veren, iyi eğitimli, teknolojiden anlayan ve yenilikçi düşünürler olma yolunda bir gidişat söz konusudur.

Düzenli olarak online olan çocukların çoğu kendilerini sanal gerçeklikte temsil etmek için bir çeşit avatar (kendi dijital benzerleri) kullanmakatdır. Bu “ikinci hayat” dünyasında alışverişten çalışmaya, oyun oynamaya, sosyalleşmeye ve hatta gayrimenkul alıp satmaya kadar gerçekleşen herşey ile Z Jenerasyonunun neden sanal gerçeklikte gittikçe daha çok zaman harcadığını anlamak kolaydır.

Teknolojiyle ilişkileri sezgisel ve doğaldır ve hatta bazı durumlarda bağımlılık seviyesindedir.

Bu çocuklar anne babalarının birçok yerde hissedilen işsizlik krizleri nedeniyle veya senelerce çalıştıktan sonra işten çıkarıldıkları için iş bulmakta zorlandıklarını gördüklerinden, şirketlere güvenmemektir. Bu nesil, tek bir proje yerine çeşitli iş projelerine güvenen daha dikkatli bir nesil olacaktır.

“Z” jenerasyonundakiler sosyal anlamda çekingendirler ve yüksek hızın herşeye neredeyse anında sahip olmalarını sağlaması nedeniyle orta ve uzun vadeli hedefler belirlemekte ve bu hedeflere ulaşmada sabırsız davranırlar.

Analitik ve araştırmacı kapasitelerini tehdit eden arama motorları onları araştırma yapmamaya, gösterilen ilk bilgi parçasına tutunmaya itmektedir.

“Z” jenerasyonu için eğitim artık bir hayatta kalma yöntemini temsil etmediği için o kadar da önemli değildir. Bu nesil teknolojik bilgilerini ve zekalarını geliştrirmeye çalışmaktadır.

Daha iyi el-göz koordinasyonuna sahiptirler. Yani, birçok çocuk işitsel öğrenme stili veya diğer öğrenme sitillerinden ziyade görsel öğrenme stilini tercih edebilir. Oyun oynar gibi öğrenmeyi tercih edebilirler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s