Z Jenerasyonunda Önemli Eğitim Trendleri

Important Education Trends in Generation Z

İşbirlikçi online projeler

Teknolojiyi yakından takip eden Z Jenerasyonu sınıfa çok çeşitli teknolojilerin girmesine yardımcı olmuştur ve gittikçe daha fazla sayıda öğretmen öğrencileri sınıf arkadaşları ve dünyanın başka yerlerindeki öğrencilerle birlikte çalışmaya teşvik etmek için web tabanlı programlardan daha çok yararlanmaktadır. Ancak, burada kastedilen sadece bloglama değildir. Sınıflarda podcasting (İnternet üzerinden ses ve görüntü dosyalarının paylaşılması), dijital medya ve hatta video kurgulama ve tasarlama gibi başka online işbirlikçi projelere de yer verilmektedir. 

Collaborative online projects

The tech-savvy Gen Z has helped push a wide variety of technologies into the classroom, and more and more teachers are embracing the power of web-based programs to engage students with their classmates and other children halfway around the world. It’s not all just blogging, however. Other kinds of online collaborative projects are common in classrooms as well, including podcasting, digital media, and even video editing and design.

Görsel öğrenmeye odaklanma

Çalışmalar Z Jenerasyonundakilerin beyinlerinin aslında yapısal olarak kendilerinden önceki nesillerden farklı olduğunu göstermektedir. Bu farklılık genetikle değil, ortama karşılık vermek için beyinlerimizi nasıl kullandığımızla ilgilidir. Z Jenerasyonu çocukları için bu bir sürü ağa göz gezdirme ve bilgi yükleme anlamına gelmektedir. Dolayısıyla, beynin görsel yetiyle ilgili bölümü bu grupta çok daha fazla gelişmiştir ve bu nesil için görsel öğrenme yolları daha etkili ve keyifli hale gelmiştir. Öğretmenler ve yöneticiler dinlemeden ziyade bakmaya odaklı öğretim programlarıyla bu değişikliklere karşılık vermeye başlamaktadırlar.

Focus on visual learning

Studies have shown the brains of Generation Z kids are actually structurally different than those of their predecessors. It has nothing to do with genetics and everything to do with how we use our brains to respond to the environment. For Gen Z kids, this means lots of web browsing and information overloading. As a result, the part of the brain responsible for visual ability is far more developed in this group, making visual forms of learning more effective and enjoyable. Teachers and administrators are starting to respond to these changes, with curricula focusing more on looking rather than listening.

Öğrenmeyi oyun gibi görme

Öğrenmeyi oyun gibi görme, Z Jenerasyonu çocukları için hem daha eğlenceli hem de daha etkili öğrenme anlamına gelmektedir.  Araştırmacıların gördüğü en büyük değişikliklerden biri anında tatmin ihtiyacıdır. Oyunlar bunu verebilmekte ve öğrencileri konuyu daha da iyi öğrenmeye motive edebilmektedir. Eğitici olmayan oyunların bağımlısı olan çocuklar oyun oynarken onlara farkına varmadan bir şeyler öğretecek oyunlarla çabucak kandırılabilir ki bu yöntem günümüzdeki birçok öğretmenin etkili olduğunu gördüğü bir yöntemdir. Geleneksel eğitim derslerinin yerini asla almayacak olsalar da, oyunlar Z Jenerasyonu öğrencilerinin becerilerine ve ihtiyaçlarına uygun erk kaynaklardır.

Treating learning as a game

Treating learning as a game is not only more fun for Gen Z kids, it’s also more effective. One of the other major changes researchers see is a need for instant gratification. Games can offer that and motivate students to keep pushing towards a greater mastery of subject matter. Kids hooked on non-educational games can quickly be lured into trying ones surreptitiously teaching them as they go, which has proven an effective method for many modern-day educators. While games will likely never supplant traditional educational lessons, they are an additional resource that works well with the skills and needs of Gen Z students.

Ezber yerine eleştirel düşünme ve problem çözme üzerinde durma

Öğrencilerin ezberlemesi gereken şeyler her zaman olacaktır, ancak İnternet eğitimi ezber stratejilerinden yavaş yavaş uzaklaştırmaktadır. Neden öğrencileri online olarak hızla ve kolaylıkla bakabilecekleri bilgileri unutmamaya motive edesiniz ki? Ezber sınıflardan tamamen çıkmamıştır, ancak öğretmenler bu günlerde önemli tarihleri hatırlama yeteneğinden ziyade eleştirel düşünme ve problem çözme becerileri üzerinde durmaktadır. Bu beceriler hem Z Jenerasyonu öğrencilerinin ihtiyaçlarına uygundur hem de işgücüne girdiği zaman yenilikçilik ve girişimcilik rollerini üstlenmeye hazır mezunlar yetiştirmede önemli bir rol oynamaktadır.

Focus on critical thinking and problem solving rather than memorization

While there will always be things that students simply have to memorize, the Internet is slowly steering education away from rote strategies. Why motivate students to remember information they can quickly and easily look up online? Memorization hasn’t completely evaporated from the classroom, but teachers are putting more emphasis on critical thinking and problem solving over the ability to recall historical dates these days. These skills not only gel with the needs of Gen Z students, but they will also play a pivotal role in producing graduates ready to take on innovation and entrepreneurship once they hit the work force.

Daha küçük parçalar halinde öğrenme

Z Jenerasyonunun eksilerinden biri sürekli çoklu görevlerle meşgul olmalarının bu nesildekilerin dikkat süresinin oldukça kısa olmasına neden olmuş olmasıdır. Çabuk sıkıldıkları ve bir sonraki göreve geçmeye hazır oldukları için bu durum bu nesildeki öğrencilere öğretmeyi zorlaştırabilir. Uzun dersleri yönetmek zor olabilir, bu yüzden eğitimciler bilgileri küçük parçalar halinde vermektedir. Bazı öğretmenler daha kısa ve anlaşılır dersler hazırlamaktadır.

Learning in smaller bites

One of the downfalls of Generation Z is that their constant multitasking has saddled them with a pretty short attention span. This can make them hard to teach, as they are easily bored and ready to move onto the next thing. Extended lessons can be hard to manage, so educators are tailoring information to be more bite-sized. Some teachers are creating shorter, more straightforward lessons. This effectively relays the required information in a way that won’t induce restless shuffling from students ready to move on to the next topic.

http://characteristicsofgenerationz

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s