“Universal Design for Learning” (Öğrenme için Evrensel Tasarım) Nedir?

http://www.edu.gov.on.ca/eng/general/elemsec/speced/LearningforAll2013.pdf

“Evrensel tasarım insan yeteneğinin geniş bir bölümünün özel değil, sıradan olduğu düşüncesinden doğan, sürekli bir tasarım yaklaşımıdır. Evrensel tasarım engelliler, yaşlılar, çocuklar ve ortalamanın dışındaki herkes için uygundur, tüm kullanıcılar için bir şekilde faydalıdır.” (OWP/P Architects, VS Furniture, & Bruce Mau Design, 2010, p. 200)

“Evrensel Tasarım sadece bir özel eğitim tekniği değildir; tüm öğrencilerin öğrenimini geliştirmeye yönelik bir tekniktir.” (Turnbull, Turnbull, Shank, Smith, & Leal, 2002, p. 92)

“Çeşitliliğin olduğu bir sınıfta tüm öğrenenlere tek bir yöntemle ulaşılamaz. Hedefleri gerçekleştirmek için çoklu yollar gerekmektedir.” (Hitchcock, Meyer, Rose, & Jackson, 2002, p. 18)

Öğrenme için Evrensel Tasarım (ÖET) fiziksel engelli kişilerin erişebileceği binalar planlarken yapılan mimari çalışmalardan esinlenilerek ortaya çıkmıştır (Turnbull et al., 2002). Mimarlar ilave iyileştirmelerin sadece engelli kişiler için değil, tüm kullanıcılar için erişimi kolaylaştırdığını gözlemlemişlerdir. Mesela, bir giriş rampası tekerlekli sandalyedeki birinin binaya daha kolay girmesini sağlarken aynı zamanda bebek arabalı bir ebeveynin, bisikletli birinin veya yürüme desteği kullanan birinin de binaya girişini kolaylaştırmaktadır. Araştırmalardan elde edilen deliller de belirli bir gruba yönelik yardımın eğitim alanında herkesin yolunu bulmasına yardımcı olabileceğini desteklemektedir.

Eğitimciler belirli bir öğrencinin veya öğrenci grubunun ihtiyaçlarına hitap eden öğretim stratejileriyle pedagojik materyallerin ve araçların tüm öğrenciler için de faydalı olabileceğini fark etmeye başlamışlardır.

Örneğin, sesli yanıt sistemi yazılımı, düzenleme yazılımları ve etkileşimli beyaz tahtalar gibi çeşitli yardımcı teknolojiler özel eğitim gereksinimleri olan öğrencilerin müfredata erişmesini sağlamaktadır. Bu teknolojilerin yaygınlaşmasıyla öğretmenler bunların sınıftaki tüm öğrencilerin öğrenimini geliştirebileceğini keşfetmiştir. Bu keşif, bu teknolojilerin günümüzde sınıfta kullanılma şeklini değiştirmiştir.

ÖET’nin amacı tüm öğrencilerin müfredata erişmesini sağlamak ve eğitimcilerin ürünleri ve ortamları yaş, beceri veya durum nasıl olursa olsun herkes için erişilebilir kılacak şekilde tasarlamalarına yardımcı olmaktır. “Tasarım odaklı düşünmeyi” bakış açısı olarak benimsemek eğitimcilere teknolojinin nasıl entegre edileceği ve öğrencilerin katılmasını en iyi nasıl sağlayabilecekleri gibi günümüz sınıflarında karşılaştıkları günlük karmaşık sorunlara sıklıkla basit çözümler üreten yeni araçlar ve yeni yaklaşımlar sunacaktır.

Tasarım odaklı düşünme öğrencilerin, velilerin ve eğitimcilerin ihtiyaçlarını ve motivasyonlarını anlayarak başlayan insan odaklı bir süreçtir. Yirmi birinci yüzyıl öğrenimi ve öğretimine uygun yaratıcılık, işbirliği, empati ve farklı düşünme becerilerini besler.

Design Thinking for Educators New York City’de bağımsız bir okul olan Riverdale Country School ile eğitimcilerin K-12 eğitimi bağlamında tasarım odaklı düşünceyi ve gündelik sorunları çözmeye yönelik yöntemleri uygulamalarına yardım etmek için gerçek yaşam hikâyeleri, kaynaklar ve eğitim sunan ödüllü bir küresel tasarım şirketi olan IDEO ev sahipliğindeki faydalı bir web sitesidir.  www.designthinkingforeducators.com.

“Universal design is … an enduring design approach that originates from the belief that the broad range of human ability is ordinary, not special. Universal design accommodates people with disabilities, older people, children, and others who are non-average, in a way that benefits all users.” (OWP/P Architects, VS Furniture, & Bruce Mau Design, 2010, p. 200)

“Universal Design is not just a technique for special education; rather it is a technique to enhance the learning of all students.” (Turnbull, Turnbull, Shank, Smith, & Leal, 2002, p. 92)

“In a diverse classroom, no single method can reach all learners. Multiple pathways to achieving goals are needed.” (Hitchcock, Meyer, Rose, & Jackson, 2002, p. 18)

UDL was inspired by work in architecture on the planning of buildings with a view to accessibility for people with physical disabilities (Turnbull et al., 2002). Architects observed that the added improvements facilitated access for all users, not just people with physical disabilities. An access ramp, for instance, provides a person using a wheelchair with easier access to a building, but it also makes it easier for a parent with a child’s stroller, a cyclist, or someone using a walker. Bolstered by evidence from research, the notion that assistance targeted at a specific group can help everyone found its way into the field of education.

Educators began to realize that teaching strategies and pedagogical materials and tools that respond to the special needs of a specific student or group of students can also be useful for all students.

For example, various types of assistive technology, such as speech-to-text software, organizational software, and interactive whiteboards, enable students who have special education needs to access the curriculum. When these technologies became more widely available, teachers discovered that they could enhance learning for all students in the classroom. The discovery has transformed the way in which such technologies are being used in the classroom today.

The aim of UDL is to provide access to the curriculum for all students, and to assist educators in designing products and environments to make them accessible to everyone, regardless of age, skills, or situation. Adopting “design thinking” as a mindset can provide educators with new tools and new approaches that often yield simple solutions to complex everyday challenges that they face in the classroom today, such as how to integrate technology and how best to engage students.

Design thinking is a human-centred process that begins by understanding the needs and motivation of students, parents, and educators. It nurtures creativity, collaboration, empathy, and divergent thinking skills appropriate for twenty-first-century learning and teaching.

Design Thinking for Educators is a useful website co-hosted by Riverdale Country School, an independent school in New York City, and IDEO, an award-winning global design firm that provides real-life stories, resources, and training to help educators apply design thinking and methods to solve everyday challenges in the context of K–12 education.  www.designthinkingforeducators.com.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s