Amerikan Kolej ve Üniversitesilerinde Okumak için Girilmesi Gereken Standart Sınavlar

http://www.usemb-ankara.org.tr/ABDegitim/Kitapcik1.htm#standardize

Bir çok Amerikan koleji ve üniversitesi standart hale getirilmiş giriş testlerinden birisinin puanlarını talep eder. Bu standart giriş testleri öncelikle çoktan-seçmeli yetenek testleri olup lisans eğitimi için gereken becerileri ölçmek için kullanılır. Amerikan kolejleri ve üniversiteleri bu giriş testlerini bütün adayları (hem Amerika Birleşik Devletleri’nden hem de diğer ülkelerden) aynı standart ile değerlendirmek için kullanır.

Üç tane ana lisans düzeyi giriş testi vardır:

–        Akademik Değerlendirme Testi (Scholastic Assessment Test [SAT I])

–        SAT II Konu Testleri

–        Amerikan Kolej Testi Değerlendirmesi (ACT)

Bazı üniversitelerin kendi sınavları veya adayların girmesi gereken başka testleri olabilir.

SAT I çoktan-seçmeli bir test olup sözel ve matematiksel mantık yürütme becerilerini ölçer. Bu test yedi tane yarımşar saatlik bölümden oluşur: üç sözel, üç matematiksel ve bir tane fazladan denkleştiren bölüm vardır. Bu bölüm sözel veya matematiksel olabilir. Son bölüm her yıl için eşit zorluk derecesini sağlamak için kullanılır ve sizin puanınızı etkilemez.

SAT II Konu Testleri de çoktan-seçmeli testler olup, sadece bir saat sürerler.  Belirli konu alanlarındaki bilginizi ölçerler. Sunulan konular: Almanca,  Amerikan Tarihi ve Sosyal Çalışmalar, Biyoloji,  Çağdaş İbranice, Çince,  Dünya Tarihi,  Edebiyat, Fizik,  Fransızca,   İngilizce Dili Yeterliliği,  İspanyolca, İtalyanca,  Japonca,  Kimya,  Korece,  Latince, Matematik, Yazı Yazma.

SAT I testinin matematiksel ve sözel bölümlerinin her biri 200 ile 800 arasında puanlandırılır. Bu nedenle, alınabilecek en yüksek bileşik puan 1600’dür. Matematiksel ve sözel bölümler için puanlar kolejlere ayrı ayrı bildirilir. SAT II Konu Testleri de 200 ile 800 arasında puanlandırılır.

ACT Değerlendirmesi çoktan-seçmeli bir testtir ve İngilizce, matematik, okuma ve bilimsel mantık yürütmeyi ölçer. Dört konu alanından her biri için doğru yanıtların toplam sayısı olan bir ham puan alırsınız. Bu puan sonradan 1 ve 36 arasında dereceli bir puana dönüştürülür. Sonra dereceli puanlar toplanır ve dörde bölünerek bileşik puan elde edilir. Alınabilecek en yüksek bileşik puan 36, en düşük puan ise 1’dir.

Yararlı İnternet Siteleri

Yabancı Dil Olarak İngilizce (TOEFL)
http://www.toefl.org

Akademik Değerlendirme Testi (SAT)
http://www.collegeboard.org

Amerikan Kolej Testi Değerlendirmesi (ACT)
http://www.act.org

College Board — the organization that administers SAT, AP and other standardized tests to high school students planning on continuing their educations at a post-secondary level.

The College Board is a mission-driven not-for-profit organization that connects students to college success and opportunity.

Founded in 1900, the College Board was created to expand access to higher education. Today, the membership association is made up of over 6,000 of the world’s leading educational institutions and is dedicated to promoting excellence and equity in education.

Each year, the College Board helps more than seven million students prepare for a successful transition to college through programs and services in college readiness and college success — including the SAT and the Advanced Placement Program. The organization also serves the education community through research and advocacy on behalf of students, educators and schools.

http://www.doe.virginia.gov/glossaries/glossary.pdf

https://www.collegeboard.org/about

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s