10-12 Yaş Çocuğunun Gelişim Özellikleri

Çocuklar 10 yaşından 12 yaşına kadar “çocukluktan” yakın gelecekte içine girmek isteyecekleri veya girmeye zorlanacakları daha yetişkin bir dünya görüşüne geçmeye başlarlar.

On bir yaşındaki çocuğunuz sıklıkla bu grubun en hassası olabilir ve on ve on iki yaşındaki çocuklarınız daha az endişeli ve daha kendine güvenli olabilirler.

 

Sosyal ve duygusal gelişim

Dünya ergenliğe girmek üzere olan çocuk için daha karmaşık bir yer haline gelmektedir. On ve on bir yaşındaki çocuğunuzun birlikte aktivitelerde bulunduğu bir “en iyi” arkadaşı olabilir ama aynı zamanda okuldaki ilişkiler de daha karmaşık, rekabetçi ve değişken olmaya başlayacaktır. Bu durum özellikle grup ilişkileri erkeklere göre daha inişli çıkışlı olan kızlar için geçerlidir. Erkekler yaptıkları şeyi kimle yaptıklarından ziyade yaptıkları işin ayrıntılarına daha çok odaklanmaktadır.

On bir yaşına kadar çocuğunuz arkadaşlarının kurallarıyla çok daha fazla ilgilidir ve bunlardan çok etkilenir; bu noktada ilk bağımsızlık sinyallerini görebilirsiniz. Kıyafetlerinin yeterince “havalı” olmadığını düşünüp kaygılanmaya başlayabilirler ve dokuz yaşındayken bayıldıkları ve istedikleri aile aktivitelerine [piknik, dışarı çıkma, tatiller] olan ilgileri de kaybolabilir.

Çocukları daha bağımsız hale geldikleri ve son on bir yıldır gördükleri sevgiye ve ilgiye karşı daha kayıtsız kaldıkları için bu dönem bazı anne babalar için zor bir dönem olabilir, özellikle de anneler için.

On bir ve on iki yaşındaki çocukların daha bağımsız olmak istemeye başlamalarına ve biraz kendi kanatlarıyla uçmaları gerekmesine rağmen, bazılarının sizi inandıracağı veya bazen kendilerinin de düşündüğü gibi kesinlikle dünyayla baş edebilecek kapasitede değildirler. Bu yüzden, kendi kanatlarıyla uçana kadar güvende olduklarından emin olmak için durumu kontrol etmekte fayda vardır.

 

Bilişsel gelişim

On bir yaşlarında çocuklar sadece “büyük resmi” dikkate almaya başlamazlar, aynı zamanda bir akıl yürütme yeteneği geliştirirler ve daha önce kullanmadıkları yollarla “problem çözerler.” Bunu yaparken on yaşındayken yapmadıkları bir şey yapıp “bilmiş bilmiş konuşabilirler” ama bunu yaparken yanlarında olmak ilginç ve eğlenceli de olabilir.

 

Ebeveynlerle ilişkiler

On bir veya on iki yaşındakiler ilk bağımsızlık denemelerinde bulunuyor olabilecekleri için, bu durum anne babalarla olan ilişkiyi değiştirebilir. Anneleriyle yakın bir ilişkisi olan erkekler anneden uzaklaşabilir ve babasıyla iyi ilişkisi olan kızlar da duygusal olarak babalarından biraz ayrılabilirler.

İki ebeveynli bir ailede diğer ebeveyn sıklıkla boşluğu doldurur. Bazı anneler ve kızları yeni bir yakınlık döneminin tadını çıkarırlar, babalar ve oğulları da öyledir. Yalnız anne ve babalarda ise durum farklıdır. Yalnız bir ebeveynseniz, olgunlaşan çocuğunuzda gördüğünüz değişiklikleri anlayışlı bir yetişkinle konuşmanız önemlidir. Büyük bir aileyseniz veya yakın arkadaşlarınız varsa, onlardan yardım alın! On bir ve on iki yaşındaki çocuğunuzun çevresinde ona sizin olduğunuzdan daha uzak olan güvenilir yetişkinlere ihtiyacı olabilir.

Ne yapabilirsiniz?

On yaşındaki çocukları bedenleriyle iyi bir ilişki içinde olmalarına yardımcı olan fiziksel aktivitelerle ilgilenmeye teşvik edin. Bütün çocuklar takım sporlarını sevmez ama doğa yürüyüşü, yüzme, kaykay ve maddi durum el veriyorsa ata binme, buz pateni gibi aktiviteler de yapılabilir.

Kendilerindeki ve arkadaşlarındaki değişikliklere nasıl tepki verdiklerine dikkat edin.

Kendinize bakın ve yetişkinliğin cazip görünmesini sağlamak için elinizden geleni yapın.

On bir veya on iki yaşındaki çocuğunuz sizden biraz uzak kalmak isterse endişelenmeyin.

Güvenli sınırlamalara devam edin ve nereye gittiklerini ve ne yaptıklarını takip edin.

Nelere dikkat etmek gerek?

On bir veya on iki yaş civarında çocuğunuz bazen biraz “dengesiz” olabilir. Ergenliğin yaklaşması konusunda aşırı gergin veya aşırı heyecanlı olabilirler. Okuldaki değişen talepler bu zamana kadar okulla yeterince mutlu bir şekilde baş eden çocukların bazı zayıf yanlarını ortaya çıkarabilir ve okuldaki sosyal hayat rekabetçi bir mücadele olabilir.

Çocuğunuzun okuma yazması ortalama değilse, bu döneme kadar fark edilmeyebilir ve bu, liseye başlamadan önce çocuğa yardım etmek üzere bir şeyler yapmak için bir şanstır.  Çocuğunuzun öğretmeniyle konuşun.

Çocuğunuzun gelişimi ve büyümeye uyum sağlaması konusunda endişeleniyorsanız, anlayışlı bir yetişkinle veya bir sağlık uzmanıyla konuşun.

Bu aşamada çocuğunuz pek hoş sohbet olmayabilir ama size hiç olmadığı kadar çok ihtiyacı vardır!

Özet

On ve on iki yaş arası genellikle çocukların ergenliğin yaklaşması konusunda bir fikir edindikleri bir dönemdir.

Çocuğunuz önemli fiziksel ve cinsel değişiklikler geçirir, özellikle de kızsa.

Sosyal ilişkiler kızlar için istikrarsız, erkekler için de çok rekabetçi olabilir.

Aktiviteler, spor ve kulüpler kendilerini daha iyi hissetmelerine ve aile dışında güvenli ilişkiler kurmalarına yardımcı olabilir.

Çocuklarınızın hâlâ sizin yönlendirmenize ve koyacağınız güvenlik sınırlamalarına ihtiyacı vardır ama biraz daha bağımsız olmaya da ihtiyaçları vardır.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s