Teknoloji Yönetimi – İnisiyatif Kullanma

Teknoloji, okul müdürlerinin ve bölüm başkanlarının teknoloji kullanımının öğrenimi nasıl destekleyebileceğine dair somut, spesifik örnekler verebileceği bu yerlerde böyle bir yol göstericilikten yoksun yerlerden daha kaliteli kullanılabilir (Means, Penuel, & Padilla, 2001). Ders sürelerinin daha uzun olduğu blok ders uygulaması teknolojinin en etkili biçimde kullanılabileceği kapsamlı projeleri de teşvik etmiştir. En zor engellerden biri öğrencilerin karar almalarına dair düşük beklentilerdir. Bu beklentinin düşük olması öğretmenlerin teknolojiyi öğrenci merkezli ve teknolojiden en üst seviyede fayda almayı sağlayacak karmaşık görevler vermek için kullanmak yerine, öncelikle alıştırma yapma amacıyla kullandırmalarına neden olmaktadır (Means, Penuel, & Padilla, 2001, pp. 197–208).

Teknoloji liderliği konusunda özellikle dikkat edilmesi gereken bazı sorunlar vardır. En önemlilerinden biri hem yöneticilerin hem de öğretmenlerin mesleki gelişim gereksinimidir. Birçok eğitimci aday öğretmenlik döneminde teknoloji kullanımı konusunda yeterince hazırlanmadığı için çoğu etkili ve yeterli teknoloji kullanımını ders anlatmaya çalışırken ve mevcut teknoloji kullanımını modellerken öğrenmek zorunda kalmaktadır.

Bu açıklamalar öğretim teknolojisi kullanımının başarılı olabilmesi için ayrı değil, sistematik bir şekilde uygulanması gerektiğini ileri sürmektedir. Örneğin, teknoloji kullanımını programa entegre edememek teknolojinin öğretimsel bir eklenti olduğu algısını uyandırabilir. Öğretmenler teknolojiyi etkili bir şekilde kullanabilmek için sadece teknoloji kullanımını ve entegrasyonunu öğrenmekle kalmayıp, aynı zamanda öğretim ve değerlendirme uygulamalarını da buna göre değiştirmeleri gerekebileceğini anlayınca hayal kırıklığına uğrayabilirler. Bu arada, yöneticilerin değişimin neden gerekli olduğundan başlayıp değişimin beklenen faydalarının neler olduğu ve değişim yapmamanın ne gibi sonuçlar doğuracağı hakkında bilgi vererek ve öğrencilere tam eğitim verme üzerinde durarak değişim sürecini paylaşmaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra, yöneticilerin bazı öğretmenler öğretim amacıyla teknoloji kullanımı konusunda çok rahat olmadıkları için teknoloji ile bağlantılı mesleki gelişim olanaklarını teşvik etmeleri ve desteklemeleri gerekmektedir. Bununla birlikte, bazı öğretmenler teknolojiyi çok daha fazla şekilde kullanmak için yapıcı geribildirime ihtiyaç duyabilirler.

Teknolojik altyapının ve desteğin oluşturulması ve yönetimi muhtemelen en vahim uygulama sorunudur. Öğretmenlerin ve öğrencilerin teknolojik altyapı ve destek uzmanları olmaları beklenmemelidir. Kullandıkları donanım güvenilir ve kolay erişilebilir olmalıdır.  Öğretmenlerin teknolojiyi ders planı hazırlamak için kullanabilecekleri bir şey olarak deneyimlemeleri ve ders planlarının veya programlarının donanım arızası veya kullanılamazlığı nedeniyle sık sık aksamayacağından emin olmaları gerekmektedir.  Birkaç olumsuz deneyim öğretmenlerin teknoloji kullanımının kendilerine yardımcı olmaktan ziyade sorunlu olduğunu düşünmelerine neden olacak ve teknoloji kullanımlarını azaltacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s