Alfabe İle Beyin Fırtınası Öğretim Stratejisi

Alphabet Brainstorm

Stratejinin Mantığı

Beyin fırtınası, öğrencilerin akıllarındakini kağıda aktarmalarına yardımcı olan etkin bir yoldur. Alfabe ile beyin fırtınası alfabedeki her harfle başlayan bir düşünce geliştirmede öğrencilere yardımcı olur. Bu, bireysel, küçük grup veya bütün sınıfın dahil olduğu bir etkinlik olarak yapılabilir. Düşüncelerin oluşturulması, önceden bilinenin ölçülmesi, öğrenmenin değerlendirilmesi gibi amaçlar için kullanılabilecek hızlı bir yoldur.

Rationale

Brainstorming is an effective way to help students get ideas from head to paper. The Alphabet Brainstorm helps structure students’ brainstorming by asking them to generate an idea that begins with each letter of the alphabet. This can be done as an individual, small group, or whole class activity. It is a quick way to generate thoughts, measure prior knowledge, and evaluate learning.

Prosedür

Alfabe ile beyinfırtınasına odak olacak bir konu veya metin seçin

İşe yarayacak konular  tarihi süreç ve olayları (Örneğin: 2. Dünya Savaşı, Aydınlanma Çağı), veya temaları ( Örneğin: insan hakları, soykırım) içerebilir. Filmler, kitaplar veya diğer medya da alfabe ile beyin fırtınasının odağı olabilir.

Procedure

Select topic or text that is the focus of the Alphabet Brainstorm Topics that work well include broad historical time periods or events (examples: World War II, Enlightenment) or themes (examples: human rights, genocide). Films, books, or other media can be the focus of an alphabet brainstorm as well.

Amacınızın ne olduğuna karar verin.

Öğrencilerin konu hakkında halihazırda ne bildiğini anlamak mı istiyorsunuz? Öyleyse, alfabe ile beyin fırtınası tekniğini başlangıç  veya ısınma etkinliği olarak kullanın. Öğrencilerin özellikle bir sınav  ya da kompozisyon yazma öncesinde  bildiklerinin tekrarını yapmalarını mı istiyorsunuz?  Eğer öyleyse, öğrencilerin bilgilerini hatırlamalarına yardımcı olmak için kullanabilirsiniz.

Decide on your purpose Do you want to see what students already know about a topic? If so, use the alphabet brainstorm as an opener or warm-up activity. Do you want students to review material they have already studied, especially before a test or writing an essay? If so, you can use this as a class activity to help students recall information.

Hazırlık

Öğrencilerin bir kağıdın sol tarafına yukarıdan aşağıya alfabeyi yazmalarını isteyin. Alternatif olarak sınıfa harflari gösteren 28 poster asabilirsiniz. Veya üzerinde harf basılı bir grafik düzenleyici tedarik edebilirsiniz.

Preparation Ask students to write the alphabet down the left hand side of a piece of paper. Alternatively, you can put 26 posters around the room, each with a letter on it. Or, you can provide a graphic organizer with the alphabet printed on it.

Alfabe ile beyin fırtınasının uygulanması

Bu etkinliği ne amaçlı kullandığınıza bağlı olarak farklı uygulamalar  yürütebilirsiniz. Dikkate alınması gereken bazı sorular:

Gruplama? Öğrenciler yalnız mı çalışacaklar? İkili mi? Grup olarak mı? Bütün sınıf mı?

Süre? Bu etkinlik belirlenmiş bir süre ile kısıtlı olduğunda yararlı olmaktadır. Alfabe etkinliği grup veya sınıf çalışması olarak 2-3 dakikada uygulanabilir. Öğrencilerin bireysel olarak çalıştığı durumlarda her harf ile ilgili bir giriş yapabilmeleri için onlara daha uzun bir süre vermek isteyebilirsiniz.

Sessizlik? Alfabe ile beyin fırtınası sessiz olarak yapılabilen  iyi bir etkinliktir, öğrencilerin yazılanları gözden geçirdikten sonra yapacakları tartışma öncesinde.

Güvenilirlik? Öğrencilerden yazdıklarını teslim etmeleri istenecek mi? Notlandırma yapılacak mı? Yapılacaksa öğrenci yanıtlarında hangi nitelikler aranmaktadır (bilginin doğruluğu, yaratıcılık vs)

Conducting the alphabet brainstorm Depending on your purpose for using this activity, the way you conduct the brainstorm will be different. Here are some questions to consider:

Group? Will students work alone? In pairs? In groups? As a whole class?

Timed? This activity works best if students have a fixed time period. An alphabet brainstorm can be conducted in 2-3 minutes if students work in groups or as a class. If students are working individually, you may want to give them more time to generate an entry for most of the letters.

Silent? Alphabet brainstorms make good silent activities, with discussion happening after students have reviewed what they have written.

Accountability? Will students turn in their work? Will it be graded? If so, what qualities are you looking for in students’ responses (accuracy, creativity, etc)?

Etkinliğin üzerinden geçin

Alfabe ile beyin fırtınası öğrencilerin tartışabilecekleri sayısız malzeme sağlar. Hangi temaları fark ettiler? Neler dahil edildi? Neler liste dışı kaldı?

Debrief the activity The results of an alphabet brainstorm provide excellent material for student discussion. What themes do they notice? What was included? What was left out?

Varyasyonlar

Alfabe ile beyin fırtınası yarışı:

Küçük gruplar veya iki takım olarak yarışarak en kısa sürede beyin fırtınasını tamamlamalarını isteyebilirsiniz.

Kısmi alfabe beyin fırtınası:

Öğrencilere alfabenin sadece belli harflerini verebilir veya alfabeyi 4 veya 3 bölüme ayırarak grupların farklı harfler üzerinde çalışmalarını isteyebilirsiniz.

Sözlü alfabe ile beyin fırtınası:

Öğrencilerin sıraya girmelerini ve  tema veya konu ile ilgili bir kelime veya ifade söylemelerini isteyebilirsiniz. İlk öğrenci A ile başlayan bir kelime, 2. Öğrenci B ile başlayan bir kelime söyler ve bu sırayla etkinlik devam eder.

Variations

Alphabet brainstorm race: Working in small groups or as two teams, you can have students race to see who can be the first team to complete the alphabet brainstorm.

Partial- alphabet brainstorm: You could give students only a portion of the alphabet to work with. Or you could divide the alphabet into quarters or thirds and have groups work on only one section.

Spoken alphabet brainstorm: You could have students line up and have them say a word or phrase that relates to a theme or material (text) they just explored. The first student has to say a word that starts with “A,” the second student says a word that starts with “B,” and so on.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s