Aktif Öğrenme ve Öğrenci Merkezli Öğrenme

 

Aktif öğrenmenin temelinde öğrencilerin zihinsel gelişim potansiyellerini en üst seviyeye çıkarmak için okumaları, yazmaları, tartışmaları ve problem çözme çalışmalarına katılmaları gerektiği düşüncesi yer almaktadır (Bonwell and Eison 1991Meyers and Jones 1993; Svinivki and McKeachie 2011).

Bu aktiviteler analiz, sentez ve değerlendirme gibi daha üst düzey bilişsel stratejileri içerdikleri ve akran etkileşimi problem çözerken öğrencilerin mantıklarını anlatmalarını ve farklı bakış açılarını düşünmelerini gerektirdiğinden en çok çiftler veya grup halinde yapıldıklarında etkili oldukları düşünüldüğü için önemlidir (Smith et al. 2009).

Aktif öğrenme tekniklerine örnek olarak kısa, 1 dakikalık düşünce yazıları, videoları analiz etme ve karşılık verme, ders konularını tartışma, günlük tutma ve cevapları sınıfta herkesin karşısında açıklama gibi çalışmalar gösterilebilir (Freeman et al. 2007Johnson et al. 2006Moeller 1985;Skott and Ward 2012Slavin et al. 2009Yoder and Hochevar 2005).

Buna karşın, öğrenci merkezli öğrenmenin temelinde ise öğretmenlerin ders programını ve içeriğini öğrencilerin ihtiyaçlarına, yeteneklerine, ilgilerine ve öğrenme stillerine göre şekillendirmeleri gerektiği düşüncesi yatmaktadır (Brandes and Ginnis 1986; Brown Wright 2011Estes 2004Hannafin et al. 1997Kilic 2010).

Öğretmenler öğrencileri aktif, birlikte çalışarak keşfetme sürecine sokarlar ve böylece öğrencilerin öğrenme sorumluluğu artar ve öğrencilere öğrenme deneyimlerini şekillendirme yeteneği kazandırılır (Brown 2008).

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s