Standart Testlerin Nesi Yanlış?

What’s Wrong With Standardized Tests?

 

Testler öğrencilerin nasıl öğrendiğine dair bilgi yansıtıyor mu?

Beyin ve insanların nasıl öğrendiği ve düşündüğü konusundaki anlayışımız çok ilerlerken standart testler aynı kalmıştır.  Testleri hazırlayanlar hala bilginin ayrı parçacıklara ayrılabileceğini ve insanların bu parçaları özümseyerek öğrenebileceklerini varsaymaktadır. Günümüzde, bilişsel psikologlar ve gelişim psikologları bilginin ayrılabilir parçalardan oluşmadığını ve insanların (çocukların da) bildikleriyle öğrenmeye çalıştıkları şeyler arasında bağlantılar kurarak öğrendiklerini anlamaktadır. Yaptıkları şeyi aktif olarak anlamlandıramazlarsa, öğrenemez veya hatırlayamazlar.

Do tests reflect current knowledge about how students learn?

While our understanding of the brain and how people learn and think has progressed enormously, standardized tests have remained the same.  Test makers still assume that knowledge can be broken into separate bits and that people learn by absorbing these individual parts. Today, cognitive and developmental psychologists understand that knowledge is not separable bits and that people (including children) learn by connecting what they already know with what they are trying to learn. If they cannot actively make meaning out of what they are doing, they do not learn or remember.

Çoktan seçmeli veya kısa cevaplı sınavlar önemli öğrenci başarılarını ölçer mi?

Bu tür sınavlar öğrenci öğrenimine dair çok zayıf ölçütlerdir. Karmaşık materyalleri kavrama, yazı yazma, matematik bilgilerini uygulama, bilimsel yöntemleri anlama veya akıl yürütme ya da sosyal bilimler kavramlarını anlama becerilerinin zayıf ölçümleridir. Düşünme becerilerini de ölçememekte veya insanların gerçek işleri nasıl yaptıklarını değerlendirememektedirler.

Do multiple-choice or short-answer tests measure important student achievement?

These kinds of tests are very poor yardsticks of student learning. They are weak measures of the ability to comprehend complex material, write, apply math, understand scientific methods or reasoning, or grasp social science concepts. Nor do they adequately measure thinking skills or assess what people can do on real-world tasks.

Test puanları öğretmenler için faydalı mı?

Sınıf anketleri çoğu öğretmenin standart testlerden alınan puanları çok faydalı bulmadığını göstermektedir. Testler bir öğretmenin bir öğrenciyle çalışırken bir sonraki aşamada ne yapması gerektiğini anlamasına yardımcı olmamaktadır çünkü testler öğrencinin nasıl öğrendiğini veya düşündüğünü ortaya koymaz. Testler öğrencilerin ne öğrenmesi gerektiğini de ölçmez. Öğretmenlere faydalı bilgi veren şey iyi değerlendirmedir.

Are test scores helpful to teachers?

Classroom surveys show most teachers do not find scores from standardized tests scores very useful. The tests do not help a teacher understand what to do next in working with a student because they do not indicate how the student learns or thinks. Nor do they measure much of what students should learn. Good evaluation provides useful information to teachers.
Öğrenci başarısını veya yeteneğini değerlendirmenin daha iyi yolları var mı?

Hepsi gerçek öğrenme görevlerinin doğrudan değerlendirilmesini içeren iyi öğretmen gözlemi, öğrenci çalışmalarının belgelendirilmesi ve performansa dayalı değerlendirme öğretmenlere, velilere ve kamuya faydalı materyaller sunmaktadır. Uluslararası karşılaştırmalarda en iyi dereceleri alan Finlandiya gibi birçok ülke, büyük çaplı standart sınavlar yerine bu teknikleri kullanmaktadır.

Are there better ways to evaluate student achievement or ability?

Good teacher observation, documentation of student work, and performance-based assessment, all of which involve the direct evaluation of real learning tasks, provide useful material for teachers, parents, and the public. Many nations that do the best in international comparisons, like Finland, use these techniques instead of large-scale standardized testing.

http://www.fairtest.org/whats-wrong-standardized-tests

Çeviren/Translated by: Aslı KARABULUT AŞCI

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s