Erkens’in Değerlendirme Aracı “Çamaşır Günü”

Çamaşır Günü Cassandra Erkens’in “Biçimlendirici Sınıf Değerlendirmesini Kullanma Senaryoları” (2007) başlıklı makalesinde bahsettiği bir biçimlendirici değerlendirme süreci stratejisidir. Bu strateji öğrencilerin bir bölüme veya üniteye hazırlanırken kendi öğrenimlerini değerlendirdikleri bir stratejidir. Öğrenciler sınıfta dört farklı çamaşır deterjanı türü etrafında gruplanırlar: Gelgit, Kazanım, Cesaret ve Teşvik.  Seçtikleri köşede, istenen içeriğe dair anladıklarını zenginleştirmek veya geliştirmek için aktiviteler yapacaklardır. Öğretmen öğrencilerin ünitede veya bölümde işlenen temel kavramları ne kadar anladıklarını hemen değerlendirebilir. Öğretmen gerektiğinde destek verir, ayrıca içeriği iyice öğrenen öğrenciler de yardımcı olabilirler.

Senaryo

Bir üniteye ilgili bir final sınavından iki gün önce Bayan Muñoz sınıfında “çamaşır günü” çalışması yapar ve bu çalışma boyunca öğrenciler hâlâ anlamamış olabilecekleri şeyleri “temizlemeye” hazırlanırlar. O gün, öğrenciler sınıfa odanın 4 köşesindeki farklı çamaşır deterjanı kutusunu bulmak üzere gelirler. Her deterjan kutusu sınava hazırbulunuşluk seviyelerinde farklı bir aşamayı temsil etmektedir:

Gelgit – öğrenciler bilginin gelgitsel dalgasından boğulabileceklerini düşünüyorlarsa bu deterjanı seçerler. Gelgit köşesindeki öğrenme aktiviteleri öğrencilerin bilgiyi farklı bir şekilde deneyimlemesine yardımcı olan bilginin ve/veya bir aktivitenin kapsamlı bir şekilde incelenmesini içermektedir. Teşvik grubundaki öğrenciler sık sık bu gruba yardıma gelir ve bilgiyi akranlarının daha iyi anlayabilecekleri şekilde göstermenin yaratıcı yollarını bulurlar.

 

Kazanım – öğrenciler öğretilen kavramların özünü anladıkları ama bazı nüansları veya ince detayları kaçırdıklarında bu deterjanı seçerler. Bu köşedeki öğrenme aktiviteleri öğrencilerin emin olmadıkları detayları belirlerken araştırma yapmalarını ve sonra da cevap bulmak için metni, ödev örneklerini, internet kaynaklarını ve diğer sınıf kaynaklarını incelemelerini gerektirir.

 

Cesaret – öğrenciler ünite testini geçeceklerinden oldukça eminseler ama hâlâ akıllarını kurcalayan birkaç soru varsa bu deterjanı seçerler.  Cesaret aktiviteleri çoğunlukla öğretmenin daha sonraki dersler için dikkate alacağı olası inceleme aktiviteleri veya test soruları oluşturmayı ve sonra da öğrencilerin bir yarışma programındaymış gibi birbirlerine meydan okuyup kendi aktivitelerini tamamlamalarını içermektedir.

 

Teşvik – öğrenciler sınavda başarılı olacaklarından eminseler bu deterjanı seçerler. Teşvik aktiviteleri öğrencilerin öğrenimlerinin kapsamını artırdıkları ve öğrenimlerini iyice geliştirdikleri aktiviteleri içerir. Bu aktivitelerden biri Gelgit bölümündeki öğrencilere yardım etmektir. İlginç bir şekilde, bu kategorideki öğrencilerin çoğu Gelgit kategorisindekilere yardım etmeyi seçmektedir.

 

Ev ödevlerini nereye ait olduklarına dair ‘delil’ olarak kullanarak öğrenciler uygun köşeyi seçerler ve sürekli gelişimlerine destek olmak için uygun olduğunu düşündükleri çalışma kâğıtlarını, aktiviteleri veya öğretimi buldukları çamaşır deterjanı kutusuna giderler. Öğrenciler bu aktiviteler üzerinde iki gün boyunca çalışır, sonra da sınava girerler. “Çamaşır günü” Bayan Muñoz’un sınıfında yerleşik bir uygulama olduğu için öğrenciler belli bir ünite için hangi deterjan kutusuna gideceklerini anlamaya hazırlıklı gelirler ve bu deterjanın sorumluluklarına göre çalışmaya başlarlar.

Laundry Day

Laundry Day is a strategy in the formative assessment process mentioned by Cassandra Erkens in her article entitled “Scenarios on the Use of Formative Classroom Assessment” (2007).  This is a strategy where students evaluate their own learning in preparation for a chapter or unit test.  They group themselves in the classroom around four different kinds of laundry detergent: Tide, Gain, Bold and Cheer.  In their chosen corner they will work on activities to enrich or improve their understanding of the required content.  The teacher can readily assess the students’ level of understanding of the basic concepts covered in the unit or chapter.  The teacher provides support as needed, as well as help being provided by students who are sure they have mastered the content.

Scenario

Two days prior to a final test for a unit, Señora Muñoz creates ‘laundry day’ in her classroom during which students prepare to ‘clean up’ whatever it is they still might not understand. On that day, students enter the classroom to find different laundry jugs in 4 corners of the room. Each jug represents a different stage in their level of readiness for the test:

 

Tide – students select this detergent if they are believe the tidal wave of information might drown them. In the Tide corner the learning activities involve a comprehensive review of the information and/or an activity that might help the learners experience the information in a different way. Students from the Cheer group often times hang out here to mentor and find creative ways to represent the information that their peers might better understand.

Gain – students select this detergent if they understand the basics of the concepts taught, but seem to be missing some of the nuances or finer details. Learning activities in this corner involve investigation as students identify the details around which they are unsure and then examine the text, homework examples, internet sources and other classroom resources to gain their answers.

 

Bold – students select this detergent if they are fairly confident they will pass the unit exam, but still have a few niggling questions. Often times, Bold activities involve creating possible review activities for future classes or test questions for the teacher to consider and then challenging each other, as they might in a game show, with completing their own activities.

 

Cheer – students select this detergent if they are certain they will be successful on the exam. Cheer activities involve enrichment activities to extend and refine their learning. One such activity involves helping the students in the Tide section. Interestingly, a majority of the students in this category select the option of helping those in the Tide category.

Using their homework as ‘evidence’ as to where they belong, students select the appropriate corner and move toward the laundry jug where they find the appropriate worksheets or activities or instructions to support their continued growth. Students work on these activities for two days and then they take the test. Because “laundry day” is an established practice in Señora Muñoz’s classroom, students come prepared with an understanding of which jug they will visit for that particular unit of study and they get right to work with addressing the responsibilities laid out for that detergent.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s