Değerlendirme Aracı Olarak Gözlem

 

Öğrencileri ne kadar iyi tanırsak, onlara o kadar çok yardım edebiliriz. Gözlemler öğretmenlerin öğrencilerin ne bildiğini ve bilmediğini belirlemelerine yardım eder. Öğretmenlerin öğrenci öğrenimiyle ilgili faydalı bilgiler kaydetmek için kullanabileceği çeşitli araçlar ve teknikler vardır. İşte bunlardan birkaç tanesi:

Anekdot Notları: Bunlar, ders sırasında öğrenciler grup halinde veya bireysel olarak çalışırken veya ders bittikten sonra yazılan kısa notlardır. Öğretmen öğrenmenin belli bir tarafı üzerinde düşünmeli (geometrik şekilleri doğru sınıflandırma gibi) ve öğrencinin bu öğrenme hedefini iyice öğrenme yolunda gösterdiği gelişmeyle ilgili notlar almalıdır.  Öğretmen, öğretimi öğrencinin ihtiyaçlarına göre değiştirebilmek için bu notları düzenleyebileceği bir form hazırlayabilir.

Anekdot Defteri: Öğretmen gözlem formlarını bir defterde tutmak veya bir defteri her öğrenci için notlar alacağı bölümlere ayırmak isteyebilir.  Bu yöntemle, öğrenciyle ilgili tüm gözlemler bir aradadır ve öğrencinin zaman içindeki öğrenimini ortaya koyabilir.

Anekdot Not Kartları: Öğretmen her öğrenci için 5″ x 7″ ebatlarında not kartları içeren bir klasör hazırlayabilir.

Etiketler veya Yapışkanlı Not Kâğıtları:  Öğretmenler yanlarında bir panoyla etiketler veya yapışkanlı not kâğıtları taşıyıp sınıfta gezerken gözlemler yapabilir. Dersten sonra, etiketleri veya not kâğıtlarını gözlem defterinin ilgili öğrenci bölümlerine yapıştırabilirler.

Öğrencilerin öğrenimlerine dair gözlemleri kaydetmek için hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın, önemli olan öğretimi öğrencilerin ihtiyaçlarına göre düzenlemek üzere toplanan verileri kullanmaktır.

Observations

The more we know about students, the more we can help them.  Observations can help teachers determine what students do and do not know.  There are several instruments and techniques that teachers can use to record useful data about student learning.  Here are a few:

Anecdotal Notes:  These are short notes written during a lesson as students work in groups or individually, or after the lesson is complete.  The teacher should reflect on a specific aspect of the learning (sorts geometric shapes correctly) and make notes on the student’s progress toward mastery of that learning target.  The teacher can create a form to organize these notes so that they can easily be used for adjusting instruction based on student needs.

Anecdotal Notebook:  The teacher may wish to keep a notebook of the individual observation forms or a notebook divided into sections for the individual students.  With this method, all of the observations on an individual student are together and can furnish a picture of student learning over time.

Anecdotal Note Cards:  The teacher can create a file folder with 5″ x 7″ note cards for each student.

Labels or Sticky Notes: Teachers can carry a clipboard with a sheet of labels or a pad of sticky notes and make observations as they circulate throughout the classroom.  After the class, the labels or sticky notes can be placed in the observation notebook in the appropriate student’s section.

Whatever the method used to record observations on students’ learning, the important thing is to use the data collected to adjust instruction to meet student needs.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s