Z Jenerasyonunda Önemli Eğitim Trendleri

İnternet Kuşağı ve Dijital Yerliler olarak da bilinen Z Jenerasyonu, İnternet erişiminin her zaman mümkün ve çok olduğu bir dünyaya doğan ilk kişiyi temsil etmektedir. Bu hiper bağlantılı ve teknoloji meraklısı gençler eğitimcilerin ders hazırlama ve öğrencilerle etkileşim kurma şeklini değiştirmektedir.

Sınıfiçi öğrenme araçları olarak interaktif araçlar

İnteraktif ders kitapları, eğitsel oyunlar ve ortak projeler eğitimcilerin dijital jenerasyonun derse daha iyi katılmasını sağlamak için başvurdukları yollardan sadece birkaç tanesidir.

İşbirlikçi online projeler

Teknolojiyi yakından takip eden Z Jenerasyonu sınıfa çok çeşitli teknolojilerin girmesine yardımcı olmuştur ve gittikçe daha fazla sayıda öğretmen öğrencileri sınıf arkadaşları ve dünyanın başka yerlerindeki öğrencilerle birlikte çalışmaya teşvik etmek için web tabanlı programlardan daha çok yararlanmaktadır. Ancak, burada kastedilen sadece bloglama değildir. Sınıflarda podcasting (İnternet üzerinden ses ve görüntü dosyalarının paylaşılması), dijital medya ve hatta video kurgulama ve tasarlama gibi başka online işbirlikçi projelere de yer verilmektedir.

Görsel öğrenmeye odaklanma

Çalışmalar Z Jenerasyonundakilerin beyinlerinin aslında yapısal olarak kendilerinden önceki nesillerden farklı olduğunu göstermektedir. Bu farklılık genetikle değil, ortama karşılık vermek için beyinlerimizi nasıl kullandığımızla ilgilidir. Z Jenerasyonu çocukları için bu bir sürü ağa göz gezdirme ve bilgi yükleme anlamına gelmektedir. Dolayısıyla, beynin görsel yetiyle ilgili bölümü bu grupta çok daha fazla gelişmiştir ve bu nesil için görsel öğrenme yolları daha etkili ve keyifli hale gelmiştir. Öğretmenler ve yöneticiler dinlemeden ziyade bakmaya odaklı öğretim programlarıyla bu değişikliklere karşılık vermeye başlamaktadırlar.

Öğrenmeyi oyun gibi görme

Öğrenmeyi oyun gibi görme, Z Jenerasyonu çocukları için hem daha eğlenceli hem de daha etkili öğrenme anlamına gelmektedir.  Araştırmacıların gördüğü en büyük değişikliklerden biri anında tatmin ihtiyacıdır. Oyunlar bunu verebilmekte ve öğrencileri konuyu daha da iyi öğrenmeye motive edebilmektedir. Eğitici olmayan oyunların bağımlısı olan çocuklar oyun oynarken onlara farkına varmadan bir şeyler öğretecek oyunlarla çabucak kandırılabilir ki bu yöntem günümüzdeki birçok öğretmenin etkili olduğunu gördüğü bir yöntemdir. Geleneksel eğitim derslerinin yerini asla almayacak olsalar da, oyunlar Z Jenerasyonu öğrencilerinin becerilerine ve ihtiyaçlarına uygun erk kaynaklardır.

Ezber yerine eleştirel düşünme ve problem çözme üzerinde durma

Öğrencilerin ezberlemesi gereken şeyler her zaman olacaktır, ancak İnternet eğitimi ezber stratejilerinden yavaş yavaş uzaklaştırmaktadır. Neden öğrencileri online olarak hızla ve kolaylıkla bakabilecekleri bilgileri unutmamaya  motive edesiniz ki? Ezber sınıflardan tamamen çıkmamıştır, ancak öğretmenler bu günlerde önemli tarihleri hatırlama yeteneğinden ziyade eleştirel düşünme ve problem çözme becerileri üzerinde durmaktadır. Bu beceriler hem Z Jenerasyonu öğrencilerinin ihtiyaçlarına uygundur hem de işgücüne girdiği zaman yenilikçilik ve girişimcilik rollerini üstlenmeye hazır mezunlar yetiştirmede önemli bir rol oynamaktadır.

Üniversite yerine mesleğe yönelik eğitime dönüş

Öğrenciler en iyi ve en büyük üniversitelere başvurmaya devam edecektir, fakat Z Jenerasyonuyla birlikte liseden hemen sonra bir lisans derecesi alma eğiliminden uzaklaşılacaktır. Peki neden? Bunda yüksek eğitim maliyetinin önemli payı vardır. Ayrıca, teknolojiye aşina olan ve birkaç iyi fikre sahip olan birçok gencin kariyerlerine başlamak için üniversite eğitimine ihtiyacı olmayacaktır. Gittikçe daha fazla sayıda insan daha erken yaşlarda girişimcilik ve iş olanakları peşinde koşmaktadır.

Daha küçük parçalar halinde öğrenme

Z Jenerasyonunun eksilerinden biri sürekli çoklu görevlerle meşgul olmalarının bu nesildekilerin dikkat süresinin oldukça kısa olmasına neden olmuş olmasıdır. Çabuk sıkıldıkları ve bir sonraki göreve geçmeye hazır oldukları için bu durum bu nesildeki öğrencilere öğretmeyi zorlaştırabilir. Uzun dersleri yönetmek zor olabilir, bu yüzden eğitimciler bilgileri küçük parçalar halinde vermektedir. Bazı öğretmenler daha kısa ve anlaşılır dersler hazırlamaktadır. Böylece istenen bilgi bir sonraki konuya geçmeye hazır öğrencilerin sıkılmasına neden olmadan etkili bir şekilde aktarılır.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s