Ortaokul Velileri İçin 10 İpucu

Ortaokul hem veliler hem de çocuklar için karmaşık bir dönem olabilir. Çocuğunuz daha bağımsız hale gelmekte ama yine de sizin desteğinize her zamanki kadar ihtiyaç duymaktadır. Bazı alanlarda çocuğunuzun daha özerk olmasına izin vermeye karar verebilirsiniz, fakat yine de çocuğunuzun okuluna aktif olarak katılın. Araştırmalar velileri eğitimlerine katılan çocukların akademik anlamda başarılı olma olasılığının daha fazla olduğunu göstermektedir. İşte çocuğunuzun ortaokul deneyimine katılmanızı sağlayacak bazı ipuçları.

Öğretmenlerle tanışın. Çocuğunuzun öğretmenleriyle tanışmak iyi bir fikirdir. Öğretmenlerin beklentilerini sorun. Çocuğunuzun ödev yapmak için her akşam ne kadar zaman ayırması gerektiğini öğrenin. Belirli aralıklarla sınav olup olmayacaklarını ve olacaklarsa sınavların tarihini öğrenin. Sorularınız olduğunda öğretmenlerle en iyi nasıl temasa geçebileceğinizi öğrenin. Varsa, öğretmenlerin e-mail adreslerini alın.

Çocuğunuzun okulunda kendinize bir yer bulun. İlkokul sınıflarından farklı olarak, ortaokul dersliklerinde ekstra yetişkin olmasına gerek yoktur. Ancak başka şekillerde gönüllü olarak okula gelebilirsiniz. Okul gazetesi, satranç kulübü veya fen fuarı gibi müfredat dışı bir aktivite için danışmanlık yapın. Bilgisayar laboratuarındaki çalışmalara yardım edin. Okulun içinde olmak okulda neler olduğunu öğrenmenin iyi bir yoludur.

Perde arkası işlerini yapın. Gün içinde okulda bulunamıyorsanız, öğretmenlerden ve okul çalışanlarından size kendi başınıza yapabileceğiniz bazı işleri yönlendirmelerini isteyin. Ödev kâğıtlarının fotokopisini çektirin; bir fen veya resim projesi için geri dönüşümlü ürünler toplayın; Okul Aile Birliğine katılın.

Okul danslarında eşlik edin ve çocukları okulun spor müsabakalarına götürün. Diğer velilerle, okul çalışanlarıyla ve çocuğunuzun sınıf arkadaşlarıyla tanışırsınız.

Okul toplantılarına ve etkinliklerine katılın. Konserlere, oyunlara, toplantılara ve diğer aktivitelere katılmak çocuğunuzun okul topluluğuyla tanışmak için iyi bir yoldur.

Ev ödevleri ve okuldaki sınavlar hakkında bilgi edinin. Okulunuzda öğretmenlerin ev ödevlerini yayınladıkları bir web sitesi varsa, bu siteyi düzenli olarak kontrol etme alışkanlığı edinin. Okulun web sitesi yoksa, çocuğunuzun öğretmenleriyle görüşün ve önemli bir projeden veya sınavdan önce size haber vermelerini rica edin.

Çocuğunuzla okul hakkında konuşun. Çocuğunuzu konuşturmak için belli sorular sorun. “Matematik sınavı sence nasıl geçti?” “Mr. Phipps bugün komik bir şey söyledi mi?” “Beden Eğitimi dersinde hangi oyunları oynadınız?” gibi sorular sorun. Okulda ne tür şeyler konuştukları ile ilgili sorular da sorun.

Çocuğunuza ders çalışabileceği ve ödev yapabileceği sessiz bir yer verin. Evinizde ortaokula giden çocuğunuzun ödevine konsantre olabileceği, dikkatini dağıtacak herhangi bir şeyin olmadığı bir yer bulun. Çocuğunuzun bir sorusu olduğunda yardımcı olun.

Çocuğunuzun ödevini kontrol edin ama ödevini yapmayın. Matematik problemlerini kontrol etmeyi, yazdıklarını okumayı ve kelimelerin yazılışlarına bakmayı teklif edin. Bir hata bulursanız, çocuğunuza gösterin ve doğru cevabı bulmasına yardım edin.

Herkesin görebileceği bir yere bir aile takvimi asın. Veli toplantıları, proje teslim tarihleri ve sınav tarihleri gibi önemli okul tarihlerini yazın. Ortaokula giden çocuğunuzu takvime önemli tarihler eklemeye ve takvimi her gün kontrol etmeye teşvik edin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s