Öğretmen Davranışlarındaki Değişiklikler

Öğretmenler artık  takım olarak öğretmekte ve diğer departmanlarla işbirliği içinde çalışmaktadırlar. Öğretmenler öğrencilerin öğreniminin tek sorumluları değildir. İdareciler, yönetim kurulu üyeleri, veliler ve öğrenciler gibi diğer paydaşlar da öğretmenin öğrenciyi eğitme sorumluluğunu paylaşmaktadır.

Öğretmenler öğrencilerini öğrenime dahil etmeleri ve çeşitli öğretim yöntemleri ile teknolojiyi kullanarak etkili bir öğretim sunmaları gerektiğini bilmektedirler. Bunu yapabilmek için öğretmenlerin kendi alanlarını takip etmeleri gerekmektedir. Yaşam boyu öğrenme prensibini benimsemiş olan öğretmenler kendi öğrenimlerinin aktif katılımcılarıdır. Hem öğrencilerin öğrenimini hem de kendi performanslarını geliştirecek mesleki gelişim çalışmaları yaparlar.

  1. yüzyıl öğretmenlerinin üstlendiği yeni roller, öğretmenlerin bilgierinde ve sınıfiçi davranışlarında değişiklikler gerektirmektedir. Öğretmenin şunları nasıl yapacağını bilmesi gerekmektedir:

Sınıfta bir kolaylaştırıcı gibi hareket etmek, her bir çocuğun kendi bilgisini oluşturmasını sağlayacak bir öğrenme ortamı oluşturmak için uygun kaynakları ve olanakaları kullanmak.

Öğretmen öğrencileriyle uyum içindedir ve dersin temposunu nasıl ayarlayacağını ve öğrencileri öğrenmeye dahil edecek anlamlı çalışmalar vermeyi bilir.

Tüm öğrenciler için güvenli, destekleyici ve olumlu bir öğrenme ortamı oluşturmak. Bunu yapabilmek için öğretmenin güvenlik risklerini önlemesi, sınıfı öğrenimi destekleyecek şekilde düzenlemesi ve özel gereksinimi olan öğrenciler için erişilebilirlik sağlaması gerekmektedir. Öğretmen sınıftaki bütün öğrenciler için olumlu ve verimli bir öğrenme ortamı yaratmak için çoklu öğrenme deneyimlerini yönetme konusunda başarılıdır. Sınıf prosedürleri ve politikaları olumlu bir öğrenme ortamı yaratmanın önemli bir parçasıdır. Öğretmen etkili sınıf yönetimi tekniklerini değerlendirir ve tutarlı bir biçimde uygular. Öğretim zamanını maksimuma çıkaran rutinleri ve prosedürleri kullanır. Öğrenciler kendilerinden neler beklendiğini bilir, öğretmen de öğrencilerin öğretiminin olumsuz etkilenmemesi için aksaklıklarla etkili bir biçimde nasıl baş edeceğini bilir.

Uzun ve kısa vadeli plan yapmak.

Sınıftaki öğrenciler arasında işbirliğini desteklemek. Öğretmen gerçek yaşamda olmazsa olmaz olan demokratik değerlere ve süreçlere örnek teşkil eder ve bunları destekler.

Öğrencilerin öğrenme merakını ve motivasyonunu teşvik etmek. Öğretmen öğrencilerin bağımsız, eleştirel ve yaratıcı düşünme becerileri ile problem çözme becerilerini geliştiren deneyimler sunarak öğrencilerin bağımsız, yaratıcı ve eleştirel düşünen bireyler olmalarına yardım eder. Öğretmen öğrencilerin çalışmalarını tamamlaması için yeterli süre verir ve öğretmenin beklentileri açıktır. Öğrenciler kendi gelişimsel ihtiyaçlarına saygılı olan ve olumlu beklentiler ile karşılıklı saygıyı destekleyen bir ortamda kendi öğrenimlerine aktif olarak katılırlar.

Öğrencilere kendilerini değerli hissettirmek. Öğretmen ortak proje çalışmaları ve takım ruhuyla bireysel rekabetçi çalışma yerine işbirlikçi grup çalışmasnı vurgular.

Öğrencilerle, velilerle, çalışma arkadaşlarıyla ve diğer paydaşlarla etkili iletişim kurmak. Öğretmen olumlu bir öğrenme deneyimi yaratmak ve diğer paydaşları öğrenci öğrenimine dahil etmek için yazılı, sözlü ve teknolojik iletişimi kullanır.

Öğrencilerin kendilerini ifade etmelerini, kimlik gelişimini ve öğrenimlerini destekleyen bir dil kullanmak.

Dikkatli ve duyarlı dinlemek.

Öğrencilerde kültürel farkındalığı ve duyarlılığı desteklemek. Öğretmen öğrencileri başka kültürler hakkında bilgi edinemye teşvik eder ve öğrencilere başkalarına ve başkalarının farklılıklarına karşı saygı duymayı öğretir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s