Gelecekte Öğrenciler İçin En Faydalı Olacak Bilgi ve Beceri Türleri Nelerdir?

 

Öğrenciler 21. yüzyılda hayatta ve iş dünyasında başarılı olmak için gerçekten daha iyi veya farklı becerilere ihtiyaç duyacaklar mı? Eğer öyleyse, bu değişimlerin arkasındaki eğilimler neler? Ve hangi  bilgi ve beceri türleri en önemli olacak?

Genel olarak, uzmanların gelecekte öğrenciler için en faydalı olacak bilgi ve beceri türleri ile ilgili araştırmalarından ve görüşlerinden başlıca beş sonuç çıkarılmaktadır:

1.Daha çok eğitim alan öğrenciler daha avantajlı olacaklar; bir aileye destek olabilmek veya orta sınıf bir yaşam tarzını sürdürebilmek için lise sonrası eğitim veya teknik eğitim giderek daha çok önem kazanacak.

2.Matematik, dil ve anlatım ve fen bilgisi gibi okul derslerindeki geleneksel bilgi ve beceri ihtiyacının yerini bazı yeni beceriler “almamaktadır;” aslında, örneğin daha ileri seviyede matematik dersi alan ve daha üst seviyede matematik becerilerinde uzmanlaşan öğrenciler akranlarına göre belirgin bir üstünlüğe sahip olacaklardır.

3.Hem iş hayatında hem de özel hayatta başarılı olmak ve gerçek yaşamdaki zorluklarla mücadele etmek için bilgiyi sınavlarda “tekrarlamak” yerine, bu derslerde öğrendiklerini nasıl daha iyi uygulayacaklarını  öğrenmeleri gerekmektedir.

4.Eleştirel düşünebilen, alışılmamış problemleri çözebilen, iletişim kurabilen ve işbirliği yapabilen, yeni ürünler ve süreçler yaratabilen ve değişime uyum sağlayabilen öğrenciler işte ve hayatta daha da avantajlı olacaklardır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s