Finansal Okuryazarlık Nedir? Nasıl Öğretilir?

Uygun kişisel ekonomik tercihlerde bulunmayı bilmek

Ekonominin toplumdaki rolünü anlamak

İşyeri verimliliğini ve kariyer seçeneklerini arttırmak için girişimcilik becerilerini kullanmak

 

Çocuklarımızın finansal anlamda okuryazar olmalarını sağlamamız gerekmektedir. Finansal okuryazarlık insanların kendi mali durumlarını nasıl yönetecekleri konusunda bilinçli kararlar alabilmek için finansal tercihlerinde uygulayabilecekleri para ve mali ürünlerin anlaşılmasıdır.

Finansal okuryazarlık bazı farklı anlayış alanlarını içermektedir. Para hakkında ve paranın nasıl bir işlevi olduğu hakkında bilgi edinmek ve kredi, borç ve sigorta gibi ürünlerin anlaşılması önemlidir.

Finansal okuryazarlık kazandırma çalışmalarına çocuklar küçükken başlayın. Çocuklarla onların seviyelerine göre konuşursanız, bu çalışmalara okul öncesi dönemde bile başlayabilirsiniz.

Çocuklara pastel boyalarını almaları için harçlık verin, para kazanmanın önemini öğrenmeleri gerek.

Çocuklara para biriktirmeyi öğretin. Tezgahın üstündeki kahve kutusunda bile bozuk para biriktirilebilir. Onlara kenara para koymayı öğretin.

Çocuklara ihtiyaç ile istek arasındaki farkı öğretin.

Para biriktirmek mi, borca girmek mi?

Çocuklara para biriktirmenin, biriken paraların arttığını izlemenin ve alınacak şeyleri sabırla ileriki bir tarihe ertelemenin faydalarını göstermek gerek. Çocuklar biraz büyüdüğünde, gereken dersi çıkarırlar: bugün alınan borç ilerde birikmiş faiz olarak karşılarına çıkar. Bazı daha iyi borç tipleri de vardır: mortgage ve kredi kartı borcu gibi.

Çocuklar büyüdükçe onlara para vermemeye gerçekten odaklanmalısınız; çocukların paranın başkası tarafından verilmeyip kazanıldığını anlaması gerek. Kendi paranızı kazanmak ve istediğiniz şeyi kendi paranızla almak gurur vericidir.  Çocuklara sizin için araba yıkamak, çöpü dışarı çıkarmak gibi bir iş yaptıklarında para ödemeyi teklif edin.

Çocuğunuzun bir bankayla uzun süreli bir ilişki kurmasına yardımcı olun. Yani güvendiğiniz bir bankaya gidin ve çocuğunuzun bir tasarruf hesabı ve/veya vadesiz hesap açmasına yardımcı olun. Bir bankamatik kartı edinmelerine izin verin ve kartın nasıl kullanıldığını öğretin. Hesabını kontrol etmenin, harcamalarını takip etmenin önemini ve hesabındaki paradan daha fazla harcama yaparsa bankanın daha fazla ücret keseceğini anlatın.

Çocuklarımıza kişisel bilgilerini başkalarıyla, en iyi arkadaşlarıyla bile, paylaşmamaları gerektiğini de  anlatmalıyız. Şifreler, sosyal güvenlik numaraları ve hesap numaraları gizli tutulmalıdır.

Harcamaları kontrol etme ve takip etme

Bir çek defterinin nasıl kontrol edileceğini ve kişinin parasını nereye harcadığını bilmek önemli bir yaşam becerisidir. Dekontları, garanti belgelerini ve diğer önemli evrakları saklamak için güvenli bir sistem geliştirmek de önemlidir.

Son olarak, çocuklara zamanında ödeme yapmanın önemini kavratın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s