Montessori Yönteminin İlkeleri Nelerdir?

*Erken çocukluk dönemi eğitiminin amacı çocuğun doğasında olan öğrenme isteğini harekete geçirmektir.

Maria Montessori

Montessori yöntemi tüm dünyada erken çocukluk dönemi uzmanları ve veliler tarafından bilinen popüler bir yöntemdir. Montessori yaklaşımı çocukların doğal gelişimini iyi hazırlanmış bir ortamda destekleyecek şekilde tasarlanmıştır.

The Montessori method has been and is very popular around the world with early childhood professionals and parents. The Montessori approach is designed to support the natural development of children in a well-prepared environment.

Montessori çocukların kendi kendilerini eğitebilecek kapasitede olduklarını ifade eden oto eğitim (kendi kendini eğitme olarak da bilinir) kavramını adlandırmıştır. Hazırlanmış bir ortama aktif olarak katılan çocuklar ve seçim yapma özgürlüğüne sahip olan çocuklar kendilerini gerçek anlamda eğitmektedirler. Montessori öğretmenleri sınıfları çocukların kendilerini eğitebilecekleri şekilde hazırlamaktadır. Montessori öğretmenin rolünün şu olduğunu düşünmektedir: “öğretmenin çocuğa kendi varlığını çok fazla hissettirmeden rehberlik etmesi gerekmektedir, böylece istenen yardımı vermeye her zaman hazır olabilecek ama çocuk ve deneyimi arasında asla bir engel teşkil etmeyecektir.”

Montessori named the concept that children are capable of educating themselves autoeducation (also known as self-education). Children who are actively involved in a prepared environment and who exercise freedom of choice literally educate themselves. Montessori teachers prepare classrooms so that children educate themselves. The Teacher’s Role Montessori believed that “it is necessary for the teacher to guide the child without letting him feel her presence too much, so that she may be always ready to supply the desired help, but may never be the obstacle between the child and his experience.”

Montessori öğretmeni bu çocuk merkezli yaklaşımı uygularken bazı temel davranışlar sergiler:

 • Çocukları öğrenmenin merkezi yapın. Montessori’nin de dediği gibi, “Öğretmenin görevi çocuk için hazırlanmış özel bir ortamda kültürel aktivite için bir dizi güdü hazırlamak ve düzenlemektir.”
 • Çocukları, onlar için hazırlanmış bir ortamda onlara özgürlük vererek öğrenmeye teşvik edin.
 • Olabilecek en iyi ortamı hazırlamak için hassas dönemleri fark edecek ve uygunsuz davranışları anlamlı görevlere dönüştürecek şekilde çocukları gözlemleyin.
 • Öğrenme ortamını öğrenme materyallerinin düzenli bir formatta sunulmasını ve materyallerin bütün çocuklar için uygun deneyimler sunmasını sağlayacak şekilde hazırlayın.
 • Her çocuğa saygı duyun ve tüm çocuklara ve yaptıkları çalışmalara sürekli saygı duyarak örnek olun.
 • Öğrenme materyallerini tanıtın, gösterin ve çocukların öğrenimini destekleyin. Öğretmen öğrenme materyallerini bütün çocukları gözlemledikten sonra tanıtır.

The Montessori teacher demonstrates key behaviors to implement this child-centered approach:

 • Make children the center of learning. As Montessori said, “The teacher’s task is to prepare and arrange a series of motives for cultural activity in a special environment made for the child.”
 • Encourage children to learn by providing freedom for them in the prepared environment.
 • Observe children so as to prepare the best possible environment, recognizing sensitive periods and diverting inappropriate behavior to meaningful tasks.
 • Prepare the learning environment by ensuring that learning materials are provided in an orderly format and that the materials provide for appropriate experiences for all the children.
 • Respect each child and model ongoing respect for all children and their work.
 • Introduce learning materials, demonstrate learning materials, and support children’s learning. The teacher introduces learning materials after observing each child.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s