Montessori Yaklaşımının İlkeleri

Kişiye özel öğretim.

Montessori öğrenmeyi çocuğun kendi öğrenme hızında ilerlerken materyallerle olan etkileşimiyle kişiye özel hale getirir. Montessori materyalleri geniş bir yaş aralığındaki çocuklar için uygundur.

Bağımsızlık.

Montessori ortamı çocuklara saygı üzerinde durmaktadır ve başarıyı desteklemektedir; bunların ikisi de çocukları bağımsız olmaya teşvik etmektedir.

 

Uygun değerlendirme.

Bir Montessori sınıfında, çocukların gelişimini, başarısını ve davranışlarını değerlendirmenin başlıca aracı gözlemdir. İyi eğitimli Montessori öğretmenleri çocukları gözlemleme ve gözlemlerini çocukların aktif öğrenimine rehberlik etmeye, yönlendirmeye, aktif öğrenimlerini kolaylaştırmaya ve desteklemeye çevirme konusunda uzmandır.

Gelişimsel olarak uygun çalışmalar.

Kavramlar ve gelişimsel olarak uygun program ve çalışmalar Montessori yönteminin temellerindendir.

 

Individualized instruction.

Montessori individualizes learning through children’s interactions with the materials as they proceed at their own rates of mastery. Montessori materials are age appropriate for a wide age range of children.

Independence.

The Montessori environment emphasizes respect for children and promotes success, both of which encourage children to be independent.

Appropriate assessment.

In a Montessori classroom, observation is the primary means of assessing children’s progress, achievement, and behavior. Well-trained Montessori teachers are skilled observers of children and are adept at translating their observation into appropriate ways of guiding, directing, facilitating, and supporting children’s active learning.

Developmentally appropriate practice.

The concepts and process of developmentally appropriate curricula and practice are foundational in the Montessori method.

Çeşitlilik ve Engellilik İçerme

Montessori eğitimi farklı geçmişlere sahip, engelli ve üstün yeteneklilik gibi başka özel ihtiyaçları olan çocukların gereksinimlerini karşılamaya uygundur. Montessori tüm çocukların doğaları gereği öğrenmek istediğini ve gelişimlerinin uygun dönemlerine uygun ortamlarda sunulduğunda bilgiyi özümsediklerini düşünmektedir. Bu nedenle, Montessoriciler ortamları zenginleştirmede bireysel farklılıkların önemli olduğunu düşünmektedir.

Providing for Diversity and Disability

Montessori education is ideally suited to meet the needs of children from diverse backgrounds, those with disabilities, and those with other special needs such as giftedness. Montessori believed that all children are intrinsically motivated to learn and that they absorb knowledge when they are provided appropriate environments at appropriate times of development. Thus, Montessorians believe in providing for individual differences in enriching environments.

Kansas Üniversitesi’nde yürütülen Kaynaştırma Çemberi Projesi Montessori eğitiminin engelli çocuklara da doğrudan uygulanabilecek belli özelliklerini şöyle belirlemiştir:

Karma yaş gruplarının kullanımı.

Montessori sınıflarındaki karma yaş grupları başarılı bir kaynaştırma deneyimine uygundur. Karma yaş grupları grubun ortalama ihtiyacından çok çocukların bireysel ihtiyaçlarını karşılamak için çok çeşitli materyaller gerektirmektedir.

Destekleyici bir sınıf topluluğu bağlamında kişiye özel eğitim.

Montessori sınıfındaki kişiye özel program engelli çocuklar için gereken kişiye özel eğitime uygundur. Bir Montessori sınıfındaki çalışma çocuklara kronolojik yaşlarına göre değil, bireysel hazırbulunuşluk durumlarına göre verilir.

Montessori ortamında işlevselliğe önem verilir.

Mümkün olduğu kadar oyuncaklara değil, gerçek nesnelere yer verilir (örneğin, çocuklar gerçek bıçakla ekmek keserler, yerdeki kırıntıları süpürgeyle süpürürler ve ıslak masaları bezle kurularlar). Bir Montessori dersliğinde, başlıca hedef çocukları hayata hazırlamaktır; özel eğitim de işlevsel becerilerin geliştirilmesine odaklıdır.

Bağımsızlığın ve seçme yeteneğinin geliştirilmesi.

Montessori derslikleri tüm çocukların seçim yapmalarına ve bağımsız öğrenenler olmalarına birçok şekilde yardım etmektedir; örneğin, çocuklar öğretmenin verdiği bir ders için istedikleri materyali seçebilirler. Bu bağımsızlık gelişimi özellikle engelli çocuklar için çok uygundur.

Zımpara kâğıdı harfleri.

Alfabedeki bütün harfler zımpara kâğıdına çizilir, sesli harfler mavi ile ve sessiz harfler kırmızıyla gösterilir. Çocuklar harfin şeklini görürler, hissederler ve öğretmen harfi tanıtırken tekrarladığında sesini duyarlar.

Hareketli alfabe.

Çocuklar bildikleri kelimeleri oluşturmayı öğrenirler.

Emir kartları.

Bunlar, üzerinde tek bir kelime yazan kırmızı kartlardır. Çocuklar karttaki kelimeyi okur ve kelimenin dediği şeyi yaparlar (koş, zıpla, vb.).

The Circle of Inclusion Project at the University of Kansas identifies ten specific aspects of Montessori education that have direct applicability to the education of children with disabilities:

The use of mixed-age groups.

The mixed-age groupings found within a Montessori classroom are conducive to a successful inclusion experience. Mixed-age groups necessitate a wide range of materials within each classroom to meet the individual needs of children, rather than the average need of the group.

Individualization within the context of a supportive classroom community.

The individualized curriculum in Montessori classrooms is compatible with the individualization required for children with disabilities. Work in a Montessori classroom is introduced to children according to individual readiness rather than chronological age.

An emphasis on functionality within the Montessori environment.

Real objects are used rather than toy replications whenever possible (e.g., children cut bread with a real knife, sweep up crumbs on the floor with a broom, and dry wet tables with cloths). In a Montessori classroom, the primary goal is to prepare children for life; special education also focuses on the development of functional skills.

The development of independence and the ability to make choices.

Montessori classrooms help all children make choices and become independent learners in many ways; for example, children may choose any material for which they have had a lesson given by the teacher. This development of independence is especially appropriate for children with disabilities.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s