21. Yüzyılda Kimlerin Çocukları En İyi İşlere Sahip Olacak?

Beş yılda bir her alanda ikiye katlanan bilgilerle ve bu bilgilerin küresel çapta erişilebilir olmasıyla en iyi işlere en çok bilgi sahibi olanlar sahip olmayacaktır. Bilgisayarlar bu konuda hep avantajlı olacaktır ve 21. yüzyılda çocuklarınız işgücüne katıldıklarında bir iş bir bilgisayar tarafından yapılabiliyorsa, bilgisayar tarafından yapılacaktır.

En iyi işler bilgiyi analiz etme becerilerine sahip, gerçek olduğu düşünülen şeyler değiştiğinde uyum sağlayacak esnekliğe sahip, küresel bir oyun sahasında uzmanlarla işbirliği yapabilen, alternatif bakış açılarını dikkate almaya istekli ve düşüncelerini sözlü olarak başarıyla aktarabilen bireylerin olacaktır.

Hala kullanılmakta olan fabrika temelli eğitim modeli verilen işleri doğru yapacak montaj hattı çalışanları yetiştirmek için geliştirilmişti. Bu çalışanların analiz etmelerine, yaratıcı olmalarına veya sorgulamalarına gerek yoktu. Otomasyon ve bilgisayarlaşma tekrarlanan işleri ve hesaplamaları yapma konusunda insan yeteneğini aşmaktadır, ancak eğitim modeli değişmemiştir. Daha fazla bilgi karşısında, öğrencilere daha büyük kitaplar ve ezberlenecek daha çok bilgi verilmektedir.

Bu montaj hattı, teste hazırlık sistemi bugünün çocuklarını en iyi işverenlerin beklentilerine – bilgiyi yeni bağlamlara aktarabilme ve bu bilgiyi yeni bilgilerin eleştirel analizinde, değerlendirilmesinde, yaratıcı problem çözmede kullanabilme ve yeni problemleri çözmek ve yeni sonuçlar elde edebilmek için kullanılabilecek yeni verileri ve araçları değerlendirebilme ve seçebilme-  hazırlamamaktadır.

Bugünün öğrencileri bu üst düzey, bilişsel becerilere sahip olmazlarsa ancak biraz daha teknolojik olan montaj hattı işlerine veya hizmet endüstrilerine hazırlanacaklardır. Küresel istihdam piyasasındaki hâlihazırda en iyi, en yaratıcı ve kişisel olarak en tatmin edici işlerde başarılı olmak için yürütme işlevleri geliştiren öğrencilerle rekabet edemeyeceklerdir.

Beceri Grupları Nedir ve Çocuğunuz Bunları Nasıl Kazanır?

Bunlar esnek, yorumlayıcı, yaratıcı ve çok boyutlu düşünmeyi gerektirdikleri için bilgisayarların yaptıklarının ötesinde olan beceri gruplarıdır – mevcut ve gelecekteki mücadele alanlarına ve olanaklara uygundur. Yürütme fonksiyonları değerlendirme, öncelik sırasına koyma, ileriye dönük planlama, yorum yapma, eleştirel analiz, tümden gelim, tüme varım, örüntü tanıma ve genişletme, kendini izleme, kendini düzeltme, soyutlama, kavram geliştirme, esneklik, hoşgörü, risk değerlendirme, uzun vadeli hedefler planlamaya ve gerçekleştirmeye karşı anında tatmine direnme ve yaratıcı problem çözmedir.

Beynin yürütme fonksiyonlarını yöneten kontrol merkezi alın korteksindedir. Alın korteksinde gerçekleşen bilişsel bilgi işleme, insanların duygularını ve düşüncelerini bilinçli olarak kontrol etmelerini de sağlamaktadır. Bu yürütme fonksiyonları en iyi işlerin işverenlerinin gelecekte çocuklarımızdan isteyeceği işlevlerdir çünkü bunlar bilgisayarların yerine getiremeyeceği işlevlerdir.

Alın korteksi diğer tüm hayvanlarla karşılaştırıldığında insanlarda beyin hacmi yüzdesinin en yüksek olduğu, beynimizin kabaca %20’sinin bulunduğu bölümdür. Alın korteksindeki yürütme fonksiyonu kontrol merkezi bize düşüncelerimizi, duygusal tepkilerimizi ve davranışlarımızı düşünme ve gönüllü olarak kontrol etme potansiyeli verir. Tepki veren “alt beyinle” karşılaştırıldığında düşünen  “üst beyindir.”

Hayvanlar karmaşık analizlerin geciktirmediği otomatik tepkiler gerektiren tahmin edilemeyen ortamlarında hayatta kalmak için tepkisel beyinlerine insanlardan daha çok bağlıdırlar. İnsanoğlu çevresi üzerinde daha fazla kontrol geliştirdiği için daha büyük bir tepkisel beyin lüksü mevcut oranlarla sınırlı kalmıştır.

Alın korteksi beynin en son olgunlaşan bölümüdür (kullanılmayan hücrelerin, nöronların metabolik ihtiyaçlarını daha iyi karşılamak ve en çok kullanılan devreler arasındaki bağlantıları güçlendirmek için elenmesini kapsayan nöroplastisite süreci). Nasıl yetişkinler olacağımız konusunda çok belirleyici olan bu eleme ve güçlendirme süreci yirmili yaşlara kadar devam eder ve bu süreçteki en hızlı değişiklikler 8-16 yaşları arasında yaşanır. Yürütme fonksiyonu okul çalışmaları tarafından uyarılana kadar veliler müdahale edebilir ve en hızlı değişim yıllarında bu gelişen beyin devrelerinin aktivasyonunu ve güçlenmesini destekleyebilirler. Bu ağların hızlı gelişim dönemlerinde uyarılması sosyal-duygusal kontrolü ve günümüz çocuklarının girecekleri küresel iş piyasasındaki olanaklarını belirleyecek en üst düzey düşünme becerilerini çok etkileyebilir.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s