Standart Değerlendirmenin Geleceği

Standart sınavlar önümüzdeki yıllarda küçük ama çok önemli değişimlerden geçecektir. Eğitim reformcuları standart değerlendirmeleri kullanmaya devam etmemeyi uzun süredir savunuyor olsalar da, çoğu göstergeye göre standart değerlendirmeler eğitim gündeminin önemli bir parçası olmaya devam edecektir.

Test tasarımcıları içerik ezberlemeden ziyade, öğrenimi ve analitik becerileri daha etkili ölçen değerlendirmeler tasarlamaktadır. Mesela, -yeni standart değerlendirmeler geliştirme sürecinde- the Partnership for Assessment of Readiness for College and Careers (PARCC [Yüksek Öğrenime ve Mesleki Hayata Hazırbulunuşluğu Değerlendirme Ortaklığı]) gelecekteki değerlendirmelerin teknolojik açıdan daha karmaşık olacağına ve daha etkili ve yeterliliğe dayalı öğrenme ölçümleri içereceğine işaret etmektedir.

Aynı doğrultuda, PARCC’nin İngilizce/dil ve anlatım sınavları ile ilgili önceki raporlarında değerlendirmenin iki bölümde –performansa dayalı değerlendirme ve bilgisayar ortamın da sınav- gerçekleştirileceğini ve her iki bölümde de amacın öğrenmeyi tipik çoktan seçmeli değerlendirmelere göre daha doğru değerlendirmek olduğu ileri sürülmektedir. İki güne yayılacak olan performansa dayalı değerlendirmede öğrencilerin önemli bir tarihi figürün konuşması gibi bir “çapa” metni de içeren bazı metinleri okumalarının istendiği bir “araştırma simülasyonu” bulunmaktadır. Öğrencilerin verdikleri cevaplar için metinden delil alıntıları yapmaları ve bir deneme yazısı yazmaları gerekmektedir.

Performansa dayalı sınavın bir diğer özelliği de öğrencilerin kısa ve uzun metinler kullanarak edebiyatla “uğraşmalarını” (3-5. Sınıflar) veya edebi analizler yapmalarını (6-11. Sınıflar) gerektirmesidir. Sene sonunda bilgisayar ortamında yapılan sınav da öğrencilerin öğrenimini değerlendirmeye odaklıdır: Sınavda altı edebi ve bilgilendirici metin yer alacak ve öğrencilerin okuduklarını karşılaştırmasını ve sentezlemesini de gerektiren bilgisayarda puanlanan sorular yer alacaktır. Bu, geleceğin standart değerlendirmesine bir örnektir ve bu örnek geleceğin öğrencilerinin gerçek öğrenmeyi daha iyi ölçen daha karmaşık standart sınavlara gireceklerini ileri sürmektedir.

Standardized testing will likely undergo a number of small but crucial changes in the coming years. While educational reformers have long advocated for discontinuing the use of standardized assessments, most indicators suggest that these will remain an important part of the educational agenda.

Test designers do appear to be designing assessments that more effectively test learning and analytical skills rather than content memorization. For example, the Partnership for Assessment of Readiness for College and Careers (PARCC) – in the process of developing new standardized assessments – indicates that future assessments will be more technologically sophisticated and will incorporate more effective, competency‐based measures of learning.

In this vein, initial reports about the PARCC English/language arts exam suggest that it will be delivered in two parts – a performance‐ based assessment and a computerized exam – both of which attempt to assess learning more accurately than typical multiple‐choice assessments: The performance‐based assessment, spread over two days, would involve a “research simulation” that asks students to read a suite of texts, including an “anchor” text such as a speech by a prominent historical figure. They would have to answer questions that require them to cite evidence from the text for their answers and write an essay.

Another aspect of the performance‐based test would require students to “engage” with literature (grades 3‐5) or conduct literary analysis (grades 6‐11) using a combination of shorter and longer texts. The computerized end‐of‐year exam would focus on assessing student mastery as well: It would employ six literary and informational texts and ask students to respond to machine‐scorable questions, including ones that demand comparison and synthesis of the readings. While this example provides only a preliminary indication of the future for standardized assessment, it does suggest that students of the future will be given more sophisticated standardized tests that better measure actual learning.

https://ts.madison.k12.wi.us/files/techsvc/Future%20Trends%20in%20K-12%20Education.pdf

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s