Sanat Eğitimi Çocuklar için Neden Çok Önemli?

1-Yaratıcılık.

Bu basit gibi görünebilir ama sanat çocukların kendilerini matematik veya fen derslerine göre daha iyi ifade etmelerini sağlar.  Washington Postda da dendiği gibi, sanat programında çocuğunuzdan bir monoloğu 6 farklı şekilde anlatması, bir anısını anlatan bir resim yapması veya bir müzik parçasını geliştirmek için yeni bir ritim bestelemesi istenir.

 1. Creativity. 

This may seem like a no-brainer, but the arts allow kids to express themselves better than math or science. As the Washington Post says, In an arts program, your child will be asked to recite a monologue in 6 different ways, create a painting that represents a memory, or compose a new rhythm to enhance a piece of music.

 1. Artan Akademik Performans.

Sanat sadece çocuğun yaratıcılığını geliştirmez – sanat eğitiminde edindikleri beceriler akademik başarıya da yansır. Americans for the Arts tarafından yayınlanan bir rapora göre, düzenli olarak sanat derslerine katılan gençlerin akademik başarılarının yüksek olma, bir matematik veya fen fuarına katılma veya bir makale veya şiir yazıp ödül kazanma olasılığı sanat dersleri almayan çocuklara kıyasla dört kat fazladır.

 1. Improved Academic Performance.

The arts don’t just develop a child’s creativity—the skills they learn because of them spill over into academic achievement. PBS says, A report by Americans for the Arts states that young people who participate regularly in the arts are four times more likely to be recognized for academic achievement, to participate in a math and science fair or to win an award for writing an essay or poem than children who do not participate.

 1. Motor Beceriler.

Bu en çok resim yapan veya bir enstrüman çalan küçük çocuklar için geçerlidir. Resim fırçası tutmak ve pastel boyayı karalamak gibi basit şeyler çocuğun ince motor becerilerini geliştiren önemli unsurlardır. Ulusal Sağlık Enstitüsüne göre, üç yaş civarındaki gelişimsel kilometre taşları daire çizmeyi ve güvenli makasları kullanmaya başlamayı içermelidir. Dört yaş civarında, çocuklar kare çizebilir ve makasla düz çizgiler kesmeye başlayabilirler.

 1. Motor Skills.

This applies mostly to younger kids who do art or play an instrument. Simple things like holding a paintbrush and scribbling with a crayon are an important element to developing a child’s fine motor skills. According to the National Institutes of Health, developmental milestones around age three should include drawing a circle and beginning to use safety scissors. Around age four, children may be able to draw a square and begin cutting straight lines with scissors.

 1. Güven.

Bir konuyu iyice öğrenmek çocuğun güven kazanmasını kesinlikle sağlarken, sanat derslerine girmenin özel bir tarafı vardır. Sahneye çıkıp şarkı söylemek çocuklara konfor alanlarının dışına çıkma şansı verir. Gelişme kaydettikçe ve kendi ilerlemelerini gördükçe özgüvenleri artmaya devam edecektir.

 1. Confidence.

While mastering a subject certainly builds a student’s confidence, there is something special about participating in the arts. Getting up on a stage and singing gives kids a chance to step outside their comfort zone. As they improve and see their own progress, their self-confidence will continue to grow.

 1. Görsel Öğrenme.

Özellikle küçük çocuklar için sanat derslerinde çizim, resim ve heykel yapma görsel-mekânsal becerilerin gelişmesine yardımcı olur.  North Illinois Üniversitesi Sanat ve Tasarım Eğitimi Bölümü Başkanı Dr. Kerry Freedman: “Çocukların dünya hakkında sadece metinlerle ve sayılarla öğrenebileceklerinden daha fazlasını bilmeleri gerek. Sanat eğitimi çocuklara yorum yapmayı, eleştirmeyi, görsel bilgileri kullanmayı ve buna dayalı olarak nasıl tercihlerde bulunacaklarını öğretir.”

 1. Visual Learning.

Especially for young kids, drawing, painting, and sculpting in art class help develop visual-spatial skills. Dr. Kerry Freedman, Head of Art and Design Education at Northern Illinois University says, Children need to know more about the world than just what they can learn through text and numbers. Art education teaches students how to interpret, criticize, and use visual information, and how to make choices based on it.

 1. Karar Alma.

Sanat, problem çözme ve eleştirel düşünme becerilerini geliştirir. Bu duyguyu dansımla nasıl ifade ederim? Bu karakteri nasıl oynarım? Tercihler yapmayı ve karar vermeyi öğrenmek çocukların eğitimine ve hayatlarının diğer bölümlerine kesinlikle yansıyacaktır – çünkü bu yetişkinlikte önemli bir beceridir.

 1. Decision Making.

The arts strengthen problem solving and critical thinking skills. How do I express this feeling through my dance? How should I play this character? Learning how to make choices and decisions will certainly carry over into their education and other parts of life—as this is certainly a valuable skill in adulthood.

 1. Azim.

Kişisel deneyimlerimden sanatın zorlayıcı olabileceğini biliyorum. Klarnet çalmayı öğrenirken çok kızdığım ve klarneti bırakmak istediğim çok oldu. Ama bırakmadım. Çok pratik yaparak çok çalışmanın ve azimli olmanın işe yaradığını öğrendim. Çocuklar büyüdükçe bu bakış açısı kesinlikle önem kazanmaktadır – özellikle de sürekli yeni beceriler geliştirmenin ve zor projelerde çalışmanın gerekli olacağı kariyerlerinde.

 1. Perseverance.

I know from personal experience that the arts can be challenging. When I was trying to learn and master the clarinet, there were many times when I became so frustrated that I wanted to quit. But I didn’t. After practicing hard, I learned that hard work and perseverance pay off. This mindset will certainly matter as they grow—especially during their career where they will likely be asked to continually develop new skills and work through difficult projects.

 1. Odaklanma.

Resim yapma, şarkı söyleme veya bir oyunun bir sahnesini öğrenmeye azimle çalışırken, odaklanmak zorunludur. Elbette sınıfta bir şey çalışırken ve öğrenirken ve hayatın daha sonraki bölümlerinde bir işi yaparken de odaklanmak son derece önemlidir.

 1. Focus.

As you persevere through painting or singing or learning a part in a play, focus is imperative. And certainly focus is vital for studying and learning in class as well as doing a job later in life.

 1. Birlikte Çalışma. 

Müzik grubu, koro ve tiyatro gibi birçok sanat dalı çocukların birlikte çalışmasını gerektirir. Sorumluluk paylaşmak ve ortak bir hedefi gerçekleştirmek için anlaşmak zorundadırlar. Çocuklar gruba katkılarının grup başarısı için şart olduğunu öğrenirler.

 1. Collaboration. 

Many of the arts such as band, choir, and theater require kids to work together. They must share responsibility and compromise to achieve their common goal. Kids learn that their contribution to the group is integral to its success.

 1. Sorumluluk.

Tıpkı birlikte çalışma gibi, çocuklar sanat faaliyetlerinde gruba yaptıkları katkılardan sorumlu olduklarını da öğrenirler. Başarısız olurlarsa veya işi bozarlarsa, yaptıkları şeyin sorumluluğunu üstlenmenin önemini fark ederler. Hatalar hayatın bir parçasıdır ve hataları kabul etmeyi öğrenmek, düzeltmek ve devam etmek büyüdükçe çocukların işine yarayacaktır.

 1. Accountability.

Just like collaboration, kids in the arts learn that they are accountable for their contributions to the group. If they drop the ball or mess up, they realize that it’s important to take responsibility for what they did. Mistakes are a part of life, and learning to accept them, fix them, and move on will serve kids well as they grow older.

http://www.learningliftoff.com/10-reasons-arts-in-education-important-kids/#.Vi7-NdLhBdg

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s