Başka Sözcüklerle İfade Etmeyi Öğretmeye Yönelik Adım Adım Bir Plan

Başka sözcüklerle ifade etmek iyi öğrenmesi zor bir beceridir – ve çok önemlidir! Başka sözcüklerle ifade etmek birçok yazı yazma türü için esastır. Başka sözcüklerle ifade etmeyi iyi öğrenmeyen çocuklar kötü yazarlar olmakla kalmayıp bazıları hiç de iyi bir şey olmayan bilgi hırsızlığına bile başvuracaktır. İşte öğrencilerinize başka sözcüklerle ifade etmeyi öğretirken takip edebileceğiniz adım adım bir plan.

Paraphrasing is such a hard skill to master – and so very important! Paraphrasing is essential for many kinds of writing. Kids who don’t learn to paraphrase well will not only grow into poor writers, but may even resort to plagiarism, which is not at all a good thing. Here is a step by step plan for teaching paraphrasing to your students.

 

Konuşarak başlayın

Başka sözcüklerle ifade etme özünde bir şeyi kendi sözcüklerinizle söylemektir, bu yüzden öğrencilerinize sadece bunu yaptırarak başlayın. Eğlenceli bir giriş aktivitesi olarak öğrencilerinizi çift olarak eşleştirin ve “Dün okuldan sonra ne yaptın?” veya “Tatilde nereye gitmek istersin ve neden oraya gitmek istersin?” gibi bir soru sorun. Öğrencilerden biri soruya 3-4 cümleyle cevap verir. Diğer öğrenci de partnerinin cevabını kendi sözcükleriyle ifade eder. Sonra, partnerler rol değiştirirler. Aktiviteye başlamadan önce sınıfa bir veya iki kere örnek verebilirsiniz.

Start by talking

At its essence, paraphrasing is putting something into your own words, so begin by having student do just that. A fun introductory activity is to split your students into pairs and ask a question such as, “What did you do after school yesterday?” or “Tell where you would like to go vacation and why you would like to go there.” Student A answers the question in 3 or 4 sentences. Next, Student B paraphrases Student A’s answer. Then the partners switch roles. You will want to model this for the class a time or two before you begin.

Beraber başka sözcüklerle ifade edin

Sınıf olarak kısa bir paragrafı başka sözcüklerle ifade etmeyi deneyin. Paragrafı yansıtın veya tahtaya yazın. Öğrencilerin önüne birer kopya da koyabilirsiniz. Öğrencilerinizin başka sözcüklerle ifade etmek ile özetlemek arasındaki farkı bildiğinden emin olun. Kullanılabilecek farklı stratejilerden bahsedin. Bu yaklaşımlardan biri şudur:

 • Yeniden ifade etme – mümkün olduğunda sözcüklerin veya ifadelerin yerine eş anlamlılarını kullanın.
 • Yeniden düzenleme – cümlelerin içindeki sözcükleri yeni bir cümle oluşturacak şekilde yeniden düzenleyin. Paragraftaki fikirleri bile yeniden düzenleyebilirsiniz.
 • Bazı sözcüklerin veya ifadelerin değiştirilemeyeceğine dikkat edin– isimler, tarihler, unvanlar, vs.- ama bunları da farklı bir şekilde sunabilirsiniz.
 • Yeniden kontrol etme – başka sözcüklerle ifade ettiğinizde orijinal metindekiyle aynı mesajı verdiğinizden emin olun.

Paraphrase together

Try paraphrasing a short paragraph together as a class. Display the paragraph with your document camera or on the board. You may want to give your students their own copies. Make sure your students know the difference between paraphrasing and summarizing. Talk about different strategies that can be used. One approach is the Four R’s:

 • Reword – replace words and phrases with synonyms whenever you can.
 • Rearrange – rearrange words within sentences to make new sentences. You can even rearrange the ideas presented within the paragraph.
 • Realize that some words and phrases cannot be changed – names, dates, titles etc. cannot be replaced, but you can present them differently in your paraphrase.
 • Recheck – make sure that your paraphrase conveys the same meaning as the original text.

İşte bir örnek:

Orijinal Metin:

Sadece 8.5 milkarelik bir alanı olan Pasifik Adası ülkesi Nauru dünyadaki en küçük ülkelerden biridir. Ada bir zamanlar fosfat zenginiydi ama kaynakların çoğu maden olarak çıkarıldı ve çevreye zarar verildi. Nauru’nun nüfusu yaklaşık 10,000 kişi.

 

Başka Sözcüklerle İfade Edilen Metin:

Nauru sadece 8.5 milkarelik bir alana sahip bir Pasifik Adası ülkesidir. Dünyadaki en küçük ülkelerden biridir ve bu ülkede sadece 10,000 kadar insan yaşamaktadır. Nauru bir zamanlar bol miktardaki fosfat kaynaklarını maden olarak çıkarmıştır. Bu yüzden adadaki çevre zarar görmüştür.

Here is an example:

Original Text:

At just 8.5 square miles, the Pacific island country of Nauru is one of the smallest countries in the world. The island was once rich in phosphate, but most of the resource has been mined leaving damage to the environment behind. Nauru has a population of about 10,000 people.
Paraphrased Text:

Nauru is a Pacific island country that is only 8.5 square miles in area. It is one of the smallest countries on the planet and only about 10,000 people live there. Nauru has mined its once plentiful supplies of phosphate. This has damaged the environment on the island.

Bağımsız alıştırma

Birkaç alıştırmayı birlikte yaptıktan sonra, öğrencilerinize tahtadaki bir paragrafı çift olarak başka sözcüklerle ifade ettirmeyi deneyin. Çiftlerden birkaç tanesi kendi paragraflarını sınıfla paylaşsınlar. Bu noktada, öğrenciler bağımsız çalışmaya başlayabilirler. Bir seferde tüm bir makaleyi başka sözcüklerle ifade etmek biraz fazla olacağından bu aşamada bir paragraf üzerinde çalışmak isteyebilirsiniz.

Bu çalışmalardan sonra bütün makaleyi başka sözcüklerle ifade etmeye geçmek isteyeceksiniz. Öğrencileri paragraf paragraf ilerleyerek başka sözcüklerle ifade etmeye teşvik edin. Öğrenciler bu konuda ilerleme kaydedince aşağıdakiler gibi daha ileri seviyedeki aktivitelere geçebilirsiniz:

 • Metnin kendisi yerine orijinal metinden aldığınız notları başka sözcüklerle ifade etme.
 • Başka sözcüklerle ifade ettiğiniz yazılarda alıntılara yer verme.
 • Bazı bölümleri başka sözcüklerle ifade edip, bazı bölümleri özetleme.
 • Bir metinde başka sözcüklerle ifade etme, özetleme ve alıntılara yer verme çalışmalarının hepsini yapma.
 • Başka sözcüklerle ifade etmek, özetlemek ve alıntılara yer vermek için birden fazla kaynak kullanma (kaynakça ekleyin, gerçek bir rapor yazmış olursunuz!).

Independent practice

After you have done a few together, try having your students work in pairs to paraphrase a paragraph on the board. Be sure to allow a few pairs to share their paraphrases with the class. At this point, students can begin to work independently. You may want to stick with one paragraph at a time as it will be less overwhelming than an entire article.

Eventually, you will want to move onto paraphrasing entire articles. Encourage students to paraphrase in bite-sized pieces, one paragraph at a time. As your students become fluent paraphrasers, you can move into more advanced activities such as:

 • Paraphrasing from notes you have taken from the original text rather than from the text itself.
 • Including quotes in your paraphrased writings.
 • Paraphrasing some parts and summarizing other parts.
 • Paraphrasing, summarizing, and including quotes all in one piece.
 • Using more than one source to paraphrase, summarize, and include quotes (throw in a bibliography and what do you know, you’ve written an actual report!)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s