Eğitimde Doğru Şeyler Yapıyor muyuz?

 

Eğitimle ilgili olarak temel bakış açısı ve düşünce değişikliklerine ihtiyaç vardır. Bu ihtiyaç nasıl yaptığımız sorusu kadar ne yaptığımızı ve neden yaptığımızı da ilgilendirmektedir.

There is a need for a fundamental change of mindsets and beliefs regarding education. This concerns as much the question of what we are doing – and why we are doing it – as it concerns the way we are doing it.

Eğitimde ve eğitimle doğru şeyler yapıyor muyuz? Eğitim uygulamalarımız geliştirmek istediğimiz toplumun vizyonunu yansıtıyor ve temsil ediyor mu? Mevcut uygulamalarımızla aslında hangi toplum vizyonunu destekliyoruz?

Günümüzde öğrenenler kendileri için –ve geleceğin toplumu için- önemli olan şeyleri öğreniyor mu? İnsan haklarına, demokrasi kültürüne, işbirliğine ve eşitliğe dayalı bir toplum yetiştiriyor muyuz?

Are we doing the right things in and with education? Does our practice of education reflect and represent the vision of society we wish to promote? Which vision of society do we actually promote through current practice?

Do learners learn what is important for them today – and for the society of tomorrow? Are we preparing a society based on living human rights, a culture of democracy, co-operation and equity?

Dünya sürekli değişiyor; bazıları bu değişimin öngörülemez bir hızda olduğunu söylüyor. Günümüzde dünyanın –yüzeydeki- görünüşünün mevcut eğitim koşullarını doğuran yüzyıllar önceki görüntüsüyle çok az ilgisi var.

Karşılaştığımız küresel zorluklar güçlü ve iyi gelişmiş yenilik ve yaratıcılık becerilerine sahip, farklı açılardan düşünebilen, birlikte öğrenerek ve çalışarak problem çözebilen ve farklı takımlarda ve sosyal ortamlarda çalışabilen insanlar gerektirecektir.

The world is constantly changing; some say that this is happening at an unprecedented speed. What the world looks like today – on the surface – has little to do with what it looked like in the centuries which gave birth to current education provisions.

The global challenges we face will require people with strong and well-developed competence for innovation and creativity, people who are able and inclined to think out of the box, to solve problems through collaborative learning and working, people who are able to live and work in diverse teams and social settings.

Bir öğretim, öğretme sanatı yeri olarak okulun ve öğretilenlerin bir işlevi olarak eğitimin yerini öğrenme, öğrenmenin ve kişisel gelişimin kolaylaştırıldığı okul alabilir. Bu devrimsel nitelikte yeni bir görüş olmamakla birlikte “Öğrenmenin öğrenenin içinde gerçekleştiği” gerçeğini vurgulamakta fayda vardır.

  1. A. Comenius birçok kişi tarafından öğretme sanatının (Didactica) sistemleştirilmesiyle ilgili çalışmasıyla tanınmaktadır.

Öğrenme sanatıyla (Matetica) ilgili çalışmasının da aynı derecede etkileyici olmasına rağmen, bu çalışma çok daha az bilinmektedir. Öğrenme odaklı fikirleri bireysel öğrenmeyi ve gelişim süreçlerini eğitimin merkezine koyan bazı pedagoji düşünürleri tarafından benimsenmiştir.

School as a space of teaching, of didactics, and education as a function of being taught may need to be replaced by school as a space of learning, as a space where learning and personal development is facilitated. While this is not a revolutionary new insight it is worth insisting on the fact that “Learning happens within the learner”.

  1. A. Comenius is known to many for his work on the systematisation of the art of teaching (Didactica).

His work on the art of learning (Matetica), although equally impressive, is much less known. His ideas focusing on learning have been taken up by a number of pedagogical thinkers, who put individual learning and development processes at the centre of education.

http://www.coe.int/t/dg4/education/pestalozzi/Source/Documentation/T21/FinalManifesto_En.pdf

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s