Farklı Düşünme ve Öğrenme Türleri: Duygusal Alan

 

Different Kinds Of Thinking And Learning: The Affective Domain

Krathwohl ve ark. (1964) Bloom’un ve başkalarının duygusal alan dedikleri şeyi tanımlayan çığır açıcı bir kitap yazmışlardır. Duygusal alan, temel düşünmenin yanı sıra öğrenmeyi sınırlayan veya geliştiren her şeyi içermektedir. Duygusal alan bir hissi, duyguyu veya kabul veya reddetme derecesini vurgulayan öğrenme hedeflerini tanımlamaktadır. Duygusal özellikler dikkatini vermek gibi basit özelliklerden kişilik ve vicdan gibi karmaşık özelliklere kadar çeşitlilik göstermektedir.

Krathwohl et al. (1964) wrote the seminal book describing what Bloom and others called the affective domain. The affective domain includes all things that limit or enhance learning in addition to basic thinking. The affective domain describes learning objectives that emphasize a feeling, an emotion, or a degree of acceptance or rejection. Affective characteristics vary from simply paying attention, to complex qualities of character and conscience.

Duygusal alan önce bağlantısız görünen birçok şey içermektedir, ancak Krathwohl ve ark. (1964) bunları bireyin öğrenmeye bağlılığına göre hiyerarşik olarak düzenlemişlerdir.

Ana fikir şudur: bilgi almak öğrenmenin ilk ve en kolay kısmıdır. Öğrendiğiniz şeye verdiğiniz karşılık, öğrendiğinizi düzenlemeniz ve en sonunda hayatınıza yön verecek şekilde kullanmanız daha önemlidir. Bu sürecin en önemli bölümlerinden biri öğrenmeye ve öğrendiğiniz şeye karşı iyi tutumlar geliştirmektir.

The affective domain involves many things that at first seem unconnected, but Krathwohl et al. (1964) arranged them in a hierarchical order related to an individual’s level of commitment to learning.

The key idea is this: receiving information is the first and easiest part of learning. More important is that you respond to what you learn, you value it and organize it and eventually use it to guide your lives. A key part of this process is developing good attitudes toward learning and what you learn.

Motivasyon ve değerler önemlidir. Dweck ve diğerleri tarafından yapılan yeni bir çalışma öğrencilerin öğrenmeyle ilgili görüşlerinin öğrenci notları üzerinde sıklıkla önemli etkileri olduğunu göstermektedir. Mevcut eğitim literatürüne göre, duygusal alan öğrenme için esastır. Bununla birlikte, duygusal alan çoğu öğretmenin pek de ilgisini çekmemektedir. Çoğu öğretmen daha ziyade öğretme ve öğrenmenin bilişsel yanlarına odaklanmaktadır ve sınıf süresinin çoğu bilişsel çıktılara göre tasarlanmaktadır.

Motivation and values are important. In fact, a recent study by Dweck and others demonstrates that student views of learning often have significant effects on student grades. The affective domain, according to current educational literature, is essential for learning. Yet, it receives little attention from most teachers. Instead, most teachers focus on the cognitive aspects of the teaching and learning and most of the classroom time is designed for cognitive outcomes.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s