Doğru İlkokulu Bulmak

Okul bulmak zaman alabilir. Çocuğunuz için en iyi seçimi yapabilmek için bir ilkokul turundan en iyi şekilde yararlanmanın sırlarını öğrenin.

Velilerin Okul Seçerken Dikkate Alması Gereken Bazı Hususlar

Çocuğunuz nasıl bir çocuk? Bu soru, kendinizden ziyade çocuğunuza uygun bir okul ararken sizin başlangıç noktanızdır. Çocuğunuzun nasıl bir çocuk olduğuna karar verdikten sonra kendinize şu soruları sorun: Çocuğunuz için ne istiyorsunuz? Bir okuldan beklentileriniz neler? Bu okul sizin çocuğunuz gibi bir çocuk için uygun olacak mı?

Çocuğunuz için ne istiyorsunuz?

Devlet okulu mu, paralı okul mu? Gündüzlü okul mu, yatılı okul mu? Kız/erkek okulu mu, karma okul mu?

Okuldan beklentileriniz neler?

Şüphesiz  çocuğunuz için ideal, öğretimi çok iyi ve tesisleri iyi bir okul bulmak istiyorsunuz.

Sizin ve çocuğunuz için gerçekten neyin önemli olduğuna karar vermeniz son derece önemlidir.

Çocuğunuz için istediklerinizi bir listeye dürüstçe yazın.

 • mutluluk
 • güvenlik
 • geliştirici bir ortam
 • sosyal statü
 • geleneksel bir yaklaşım veya daha rahat bir yaklaşım
 • mimarinin güzel olması
 • sanat tesislerinin durumu
 • iyi bir liseye veya üniversiteye girmek için iyi bir adım
 • program esnekliği
 • yabancı dil öğretimi
 • korolar, orkestralar, gruplar
 • herkes için spor
 • öğrenme güçlükleri konusunda yardım
 • üstün yetenekli çocuklar için destek
 • ödüller ve burslar
 • veli katılımı

Aramaya Başlamak

Çocuğunuz için ilkokula aramaya başlamadan önce çocuğunuzun ihtiyaçları ve güçlü yanları ile kendi durumunuzu değerlendirmekte fayda vardır.

Çocuğunuzun İhtiyaçları

Kendinize çocuğunuzun nelerden hoşlandığını, nelerde iyi olduğunu, zayıf yanlarının ve yeteneklerinin neler olduğunu sorun. Böylece, araştırdığınız okulların ne kadar uygun olduğunu değerlendirmenize yardımcı olacak bilgiler edinmiş olacaksınız.

Bir okulun nasıl bir yer olduğuna karar vermek için okulu ziyaret etmek gerçekten önemlidir. Okulun nasıl olduğu hakkında söylentiler duymuş olabilirsiniz ama okulu ziyaret etmeniz duyduklarınızdan daha önemlidir. Bir öğretmen bir okula iş başvurusu yaptığında, başvuru yapmadan önce veya mülakata gitmeden önce okulu ziyaret etmezse, işi alma olasılığı oldukça azdır çünkü eğitim alanında çalışanlar okulu gidip ziyaret etmeden, çalışanlarla konuşmadan ve çocukları çalışırken izlemeden okulu gerçek anlamda tanıyamayacağını düşünmektedirler.

İyi bir okul ziyaretinizden memnun olacaktır ama önceden telefon edip randevu almanız gerekmektedir.

Çocukları çalışırken ve oynarken görebilmek için okulu okul saatleri içinde ziyaret edin. Takımlar halinde nasıl çalıştıklarına ve çalışırken ne kadar istekli göründüklerine dikkat edin.

Ders dışı kulüp faaliyetleri hakkında bilgi edinin  – okul sonrası / öğle arası çalışmaları açısından okullar arasında büyük farklılıklar vardır. şarkı söyleme, enstrüman çalma, masa başı oyunları oynama ve spor aktiviteleri gibi çeşitli ders dışı aktiviteler çocuğun okul deneyimi üzerinde büyük fark yaratabilir ve öğretmenlerin bağlılık ve isteklilik seviyesini de gösterebilir.

Okul web sitesinde dikkat edilmesi gerekenler

Bir okulun web sitesine bakarak okul hakkında oldukça fazla şey öğrenebilirsiniz  (web sitesinde yayınlananlar okulun insanların okulla ilgili ilk olarak bilmelerini istedikleri şeylerdir). Okul web sitesinde muhtemelen okulun değerleri ile ilgili ifadeler göreceksiniz – bunları okuyun. Bu değerler sizin de en çok önemsediğiniz değerler mi?

Okulun web sitesinde arşivlenen bültenlere de ulaşabilirsiniz. Bu bültenlere bir göz atın. Bazı bültenlerde velilere yönelik bilgiler yer alırken, bazıları da okuldaki spor etkinliklerinin ve kazanılan başarıların paylaşıldığı bültenlerdir. Okul web sitesinde okul gezileri ve okulu kimlerin ziyaret edeceği hakkında bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Öğrenci-öğretmen oranı nedir?

Bir okulu değerlendirirken, velilerin çocuklarıyla bireysel olarak ne kadar ilgilenileceğini dikkate almaları önemlidir. Üçüncü sınıfa kadar 24:1’in üzerinde bir öğrenci öğretmen oranı fazladır.  Dördüncü sınıf ve daha üst seviyelerde,  otuzun üzerindeki öğrenci öğretmenin ilgilenebileceğinden fazladır. (Araştırmaların üç ve daha altındaki sınıf seviyelerinde küçük sınıfların faydalarını doğrulamasına rağmen, daha üst sınıflarda büyük sınıf mevcutlarının çocukların iyi öğrenmelerini engellediğini gösteren deneysel kanıt bulunmadığı unutulmamalıdır.)

Ayrıca, okulda ne tür özel öğretim hizmetleri verildiğini veya ne gibi öğrenme uzmanları olduğunu da sorun. Bir öğrencinin okul saatleri içinde özel öğretim aldığı küçük gruplarda öğretim seçeneği mi sunuyorlar? Öğretmenler veya diğer çalışanlar okuldan sonra veya öğle arasında ders anlatıyor mu?

Davranış sorunları nasıl ele alınıyor?

Bu soruların bazıları çok rahat sorulamayabilir –ve okul ziyareti esnasında sizi en popüler veli yapmayabilir- fakat okulun disiplin ortamını anlamak için bu soruların cevaplarını öğrenmek önemlidir.

Her okulun belli bir disiplin politikası olmalıdır. Disiplin politikası sıkı mı, gevşek mi? Çocukları önce uyarıp sonra da okuldan uzaklaştırma gibi daha cezalandırmacı bir yaklaşımları mı var? Yoksa, örneğin önce uyarıp sonra da teneffüse çıkarmama gibi daha “olumlu bir disiplin” anlayışları mı var? Disiplin politikaları farklılık göstermektedir. Önemli olan okulun yaklaşımı konusunda rahat olmanızdır.

Okuldaki zorbalık politikasını da sorun. Çalışanlar zorbalığı önleme konusunda herhangi bir eğitim almış mı?

Sizin okulunuzu diğerlerinden ayırt eden nedir?

Birçok okulun –devlet ve özel- sanat, dil programı, teknoloji veya fen gibi odaklandıkları özel alanlar vardır. Bu odak noktasına bağlılıklarını ve bunun çocuğunuzun ilgi alanları, güçlü yanları ve kişiliğiyle ne kadar uyuştuğunu iyice anlayın. Okulun pedagojik bir felsefesi veya müfredat teması yoksa okulun en çok neyle övündüğünü sorun. Okulun zengin bir kütüphanesi veya bilgisayar laboratuarı var mı? Zil sesleri ve düdükler hakkında bilgi edinmek de okulun kimliğini ve değerlerini anlamanıza yardımcı olacaktır.

Ne kadar ödev veriliyor?

Çocuklara her sınıf seviyesinde her akşam 10-20 dakikalık ödev ve okuma ödevi verilebilir. Ödevlerin hafta sonları mı, ara tatillerde mi yoksa tatillerde mi verildiğini –öğretmenden öğretmene değişip değişmediğini-  sorun. (Bu farklılık tüm öğretmenlerin öğretim felsefesi bakımından aynı görüşte olmadığı anlamına gelebilir.) Çocuğunuz okul sonrası programına katılıyorsa, programın çocukların ödevlerine yardımcı olup olmadığını sorun.

Öğrenme ortamı nasıl?

Öğrenciler küçük gruplarda işbirliği yaparak mı çalışıyor, kendi başlarına mı çalışıyor? Öğretmen ayakta mı ders anlatıyor, çocuklarla birlikte aktif bir şekilde mi çalışıyor? Öğretmen öğretmek için metin kadar görsel ve fiziksel modeller de kullanıyor mu? Çocuklar öğrenirken nesneleri kullanıyorlar mı? Bireysel farklılıklara (öğrenme stilleri ve akademik anlamda güçlü yanlar gibi) hitap ediliyor mu yoksa tüm öğrenciler aynı anda aynı aktiviteleri mi yapıyorlar? Kendinize şunu sorun: “Bu okulun yaklaşımı çocuğumun öğrenme stiline hitap edecek mi?”

 

Öğretmenler öğrencilerle nasıl bir alışveriş içinde?

Öğretmenler öğrencileriyle gerçek bağlantılar kuruyor mu? Öğrenciler heyecanlı ve meraklı görünüyor mu? Öğrenciler öğretmenlerin sorularına istekli bir şekilde yanıt veriyor mu? Bu soruların birçoğu çocukları cevapları düşünmeye ve cevaplar hakkında beyin fırtınası yapmaya teşvik ediyor mu, yoksa sadece bir tane doğru cevap mı var?

Farklı öğrenme stilleri ve ihtiyaçları olan çocukları nasıl destekliyorlar?

Çocuğunuzun durumuna bağlı olarak, bu soruya farklı cevaplar arıyor olabilirsiniz. Çocuğunuz seviyesinin üstünde performans gösteriyorsa, hızlı öğrenenlere göre ödevler veren veya özel daha zorlayıcı programları olan bir okul isteyeceksiniz. Öğrenme güçlüğü çeken bir çocuğunuz varsa, okulda öğrenme uzmanları ve çocuğunuzun zorlandığı alanda uzmanlaşmış özel programları olan bir okul isteyeceksiniz. Okul öğrenme farklılıkları olan çocukları genel sınıflarla bütünleştiriyor mu? Yoksa özel gereksinimleri olan çocuklar için ayrı sınıfları mı var? Çocuğunuzun gereksinimleri ne olursa olsun, sizin çocuğunuz gibi çocuklar için kaynakları ve uzmanlığı olan bir okul arayın. Aksi takdirde, çocuğunuz ihtiyacı olan eğitimi almakta zorlanabilir.

Ne tür  aktiviteler sunuluyor?

Okulda ne tür dersler, spor faaliyetleri veya aktiviteler sunulduğunu öğrenin. Resim, müzik, drama, fen dersleri, satranç kulübü veya serbest oyun zamanı gibi seçenekler sunuyorlar mı? Hangi spor dallarında eğitim veriliyor? Bir takımda oynama koşulları neler?  Okuldan sonra ödev yapma zamanı olup olmadığını ve herhangi bir ödev desteği verilip verilmediğini de öğrenin.

Fiziksel ortam nasıl?

Koşuşturmak ve teneffüslerde ve Beden Eğitimi derslerinde oyun oynamak için geniş bir alana ihtiyaç duyan bir çocuğunuz varsa, okul içinde veya dışında ne kadar açık alan olduğuna dikkat etmekte fayda var. Ayrıca okul bahçesi veya oditoryum  gibi özelliklere de bakın. Sınıflar nasıl? Çocuklar öğretmen önde ve çocuklar arkada kendi sıralarında olmak üzere daha geleneksel bir düzende mi oturuyorlar? Yoksa çocuklar gruplar halinde büyük masalarda mı oturuyorlar?

Son olarak, okulun fiziki planına bakarak güvenlik konusuna dikkat edin. Girişler ve çıkışlar çocuklar çıkarken ve yabancılar girerken izleniyor mu? Sıkı bir okula giriş ve çıkış politikası var mı?

Öğretmenler nasıl destekleniyor ve yüksek bir standardı sürdürmeleri nasıl sağlanıyor?

Bir okulun mesleki kültürünü anlamak zor olabilir. Ancak öğretmenlerin işbirliği yapıp yapmadıklarını ve öğrencilerine yönelik ortak bir vizyona ve hedefe sahip olup olmadıklarını sormakta fayda vardır. Aynı seviyenin öğretmenleri müfredatı işlerken işbirliği yapıyorlar mı, yani aynı materyali işlemelerini ve aynı miktarda ödev vermelerini bekleyebilir misiniz? Öğretmenler projeleri, öğretim tekniklerini ve belli öğrencilerin durumunu tartışmak ve görüşmek için belli aralıklarla toplantılar düzenliyorlar mı?

Öğrenci çalışmaları nasıl görünüyor?

Sınıfa şöyle bir bakın ve bazı ev ödevlerine bakmak isteyin. Bu çalışma yaratıcı görünüyor mu? Boşlukları doldurma çalışması içeren cevap kâğıtları var mı? Bu çalışma çocuğunuz için ilgi çekici ve faydalı olacak türden bir çalışma mı?

Okul sosyal-duygusal konuları nasıl ele alıyor?

Okulun çocukların iletişim becerileri geliştirmelerine ve sosyal çatışmalarla baş etmesine yardımcı olan belli programları ve uygulamaları var mı? Okuldan bu konudaki yaklaşımlarını açıklamasını isteyin. Bu yaklaşımın sizin çocuğunuza uygun olup olmadığına karar verin.

 

Müfredat ne kadar dengeli?

Şu üçünü dengeleyen okullar arayın: akademik eğitim, spor eğitimi ve sanat eğitimi.”  Çocukların hangi sıklıkla spor veya sanat derslerine girdiğini ve bu derslerde neler yaptıklarını öğrenin.

 

Kütüphane davet edici mi ve iyi kullanılıyor mu?

Raflarda ne tür kitaplar var? Öğrenciler kütüphaneye ne sıklıkla gidiyor? Kütüphaneye gittiklerinde ne öğreniyorlar?

 

Okuldaki bilgisayar kullanımı nasıl?

 

Okulda ne tür bilgisayarlar var ve bu bilgisayarlar nerede? Çocuklar ne tür bilgisayar ve internet becerileri öğreniyorlar ve bu öğrenim müfredatla nasıl birleştiriliyor?

Oryantasyon Günü/Haftası  

Çoğu okul sene başında 1.sınıfa gelecek çocukları karşılamak için bir oryantasyon günü/haftası düzenlemektedir. Bu hafta neler yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Sorulacak Temel Sorular

 • Bu okulun okuma, matematik, fen ve sosyal bilimler müfredatında üzerinde özellikle durulan bazı unsurlar nelerdir?
 • Yabancı dil öğretimine ne kadar önem veriliyor?
 • Öğrenciler sınıflara hangi kriterlere göre yerleştiriliyor?
 • Bu okul velileri okul ve aktiviteler hakkında nasıl bilgilendiriyor?
 • Aktif bir Okul Aile Birliği var mı? Bu okula veliler başka nasıl katılabilir?
 • Bu okulun belli bir eğitim felsefesi veya misyonu var mı?
 • Okulun öğrenci disiplini ve güvenlik yaklaşımı nedir?
 • Okul öğrencilerin sınıf seviyesi standartlarını karşılama konusundaki gelişimlerini nasıl teşvik ve takip ediyor?
 • Öğrenciler ne tür kütüphane kaynaklarından faydalanabiliyor?
 • Okuldaki öğretim ve öğrenimi desteklemek için teknoloji nasıl kullanılıyor?
 • Sanatsal aktiviteler müfredata nasıl dâhil ediliyor? Bir okul korosu, bandosu veya orkestrası var mı?
 • Öğrencilere ne gibi ders dışı aktiviteler sunuluyor (spor, kulüp çalışmaları, toplum hizmeti çalışmaları, müsabakalar)?
 • Öğrenciler okula nasıl gidiyor?
 • Okul akademik, sosyal veya duygusal güçlükleri olan öğrencileri nasıl destekliyor?
 • Yabancı dili iyi olmayan öğrencilerin dil becerilerini geliştirmek için hangi stratejiler kullanılıyor?
 • Öğretmenlere ne tür mesleki gelişim olanakları sunuluyor? Öğretmenler nasıl işbirliği yapıyor?
 • Okulun başlıca başarıları neler? Okulun karşılaştığı başlıca zorluklar neler?
 • Öğrencileriniz buradan mezun olunca hangi okullara gidiyorlar?

Çocuğunuz okula yeni başlıyor olabilir, fakat gelecekte hangi liseleri veya üniversiteleri hedefleyebileceklerini bilmek önemlidir.

 • Öğrencilerinizi giriş sınavlarına nasıl hazırlıyorsunuz?

Çocuğunuz için bir ilkokul arıyorsanız, okulun çocuğunuzu sınavlara nasıl hazırlayacağını, ders tekrarlarıyla mı yoksa deneme sınavlarıyla mı hazırlayacağını sorun.

 • Okulun geleceğe yönelik hedefleri nelerdir?

Bu soru size okulu ne hedeflediği hakkında bilgi verecektir. Öğretmenler size okulun derslerde ve geleceğe yönelik planlarında kaydettiği ilerleme hakkında bilgi verebilirler.

 • Kapsamlı ve dengeli bir müfredatı nasıl sunuyorsunuz?

Tüm okullar ulusal Müfredatı uygulamak zorundadır ancak her okul farklı şekillerde öğretim vermektedir. Bu soru dersler ve çocuğunuzun nasıl öğreneceği ve belki de sınavlar, ödevler veya yaratıcı projeler hakkında bir sohbet açacaktır.

 • Öğrenci başarılarını nasıl kutluyorsunuz ve olumsuz davranışları nasıl ele alıyorsunuz?

Çocuğunuzun okuldaki durumunun iyi olduğunu ve hangi durumlarda biraz daha fazla çalışması gerektiğini nasıl anlayacağını sormak iyi bir fikirdir. Öğretmene çocukları nasıl cezalandırdıklarını ve okulun zorbalık politikasının ne olduğunu sorun. Çocuğunuz sorun çıkaracak bir çocuk olmasa bile, sorun çıkarabilecek sınıf arkadaşları olabilir.

 • Çocuğum ne tür ders dışı aktivitelerden yararlanabilir?

Çocuğunuzun neler yapmaktan hoşlandığını bilirsiniz, bu yüzden örneğin çocuğunuzun dans tutkusu varsa, dans dersleri verilip verilmediğini sorun.

 • Okulda sunulan öğle yemekleri okulda mı pişiriliyor, yoksa dışarıdan mı getirtiliyor?

Çocuğunuzun okulda ne yiyeceğini bilmek önemlidir. Bu soruya verilecek cevabın seçiminizi etkilemesi kişisel tercihinize bağlı olacaktır.

 • Veli katılımını nasıl sağlıyorsunuz?

Bir veli olarak, çocuğunuzun öğrenimine veli toplantıları, etkinlikler ve okul gezileriyle ne sıklıkla dâhil olacağınızı bilmeniz gerekmektedir. Her okul farklıdır ama çocuğunuzun okuluyla iletişiminiz son derece önemlidir.

 • Okulda açık kapı politikası uygulanıyor mu – çocuğunuzun öğretmeniyle kolaylıkla konuşabilecek misiniz?
 • Çocuğunuz ne tür ders dışı aktivitelerden yararlanabilecek?
 • Okul temsilleri veya performansları var mı?
 • Okul müdürü neden kendi okulunun diğer okullardan daha iyi olduğunu düşünüyor?
 • Ücretler?

Tüm okullara bir ücret ödenmektedir ama belli dersler, okul gezileri veya spor aktiviteleri için beklenmedik ödemeler yapmak gerekebilir. Sizden mali anlamda tam olarak ne beklendiğini iyice öğrenin. Üniformalar, kitaplar ve kırtasiye için ne kadar ödemeniz gerektiğini sormakta bir sakınca yoktur.

 

Dikkat edilecek hususlar

Sınıflar keyifli görünüyor mu? Öğrenci çalışmaları sergileniyor mu ve çalışmalar sınıf seviyesine uygun görünüyor mu?

Öğretmenler öğrencileri uyaran ve onların ilgisini uyanık tutan sorular sorarak istekli ve bilgili görünüyorlar mı?

Okul müdürü öğrencilerle, öğretmenlerle ve velilerle etkileşirken kendine güvenli ve ilgili görünüyor mu?

Öğrenciler dersten derse geçerken veya dışarıda oyun oynarken nasıl davranıyorlar?

Tesisler ne kadar bakımlı? Tuvaletler temiz mi, gerekli malzemeler var mı ve binalar güvenli ve cazip görünüyor mu?

Derslikler ne kadar çekici?

Öğretmenler sorularınızı memnuniyetle cevaplıyor mu?

Okulun genel atmosferi nasıl? Sakin ve amaca yönelik bir ortam mı?

Materyal isteyin. Bütün okullar bazı materyaller verir ama ders programı, kurallar kitapçığı, ev ödevi örnekleri, bültenler ve politika açıklamaları gibi belli materyaller isteyin. Sonra, bunları okuyun. Bu materyallerden tur sırasında öğrenemeyeceğiniz şeyleri öğrenirsiniz – ve okulun sizin için doğru yer olup olmadığına karar verirsiniz.

Bir okulun çocuğunuz için doğru olup olmadığına karar vermeden önce okula iki-üç kez gitmekte fayda vardır. İlk ziyaretinizi okulun düzenlediği veli ziyareti gününde yapabilirsiniz ama okulun normal bir günde nasıl olduğunu görmek için okula daha sonra gidip okul müdürüyle tanışmanız yararlı olacaktır.

Unutmamanız gereken şeylerden biri her çocuğun farklı olduğudur, bu yüzden de okulun özellikleri kâğıt üzerinde çok iyi görünse bile, okulda gezinip etrafınıza bakarken kendinize şu soruyu sormalısınız: “Benim çocuğum bu okula uyum sağlayabilir mi?”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s