Dört Köşe Öğretim Stratejisi

Stratejinin Mantığı:

Dört Köşe Tartışması, öğrencilerin belli bir ifade ile ilgili görüşlerini sınıfın belirlenen köşesinde durarak (Kesinlikle Katılıyorum, Katılıyorum, Katılmıyorum, Kesinlikle Katılmıyorum) göstermesini gerektirir. Bu etkinlik her öğrencinin katılımını sağlar. Üzerinde çalışacakları bir konu öncesinde öğrenciler için faydalı bir ısınma etkinliğidir. Üzerinde çalışılan  konu sonrasında da öğrencilerin düşüncelerini bir bağlama oturtmak için  iyi bir öğrenme sonrası etkinliğidir. Dört Köşe stratejisi kompzisyon yazımı öncesinde düşünce ve dayanakları ortaya çıkarabilecek bir yazma_öncesi etkinlik olarak da kullanılabilir.

Prosedür

Birinci Aşama:

Hazırlık

Odanın dört köşesini Kesinlikle Katılıyorum, Katılıyorum, Katılmıyorum, Kesinlikle Katılmıyorum yazan işaretlerle etiketleyin. Üzerinde çalışılan konu ile ilgili çelişen ifadeler oluşturun. Tartışma yaratacak ifadeler tek veye bariz bir yanıtın olmadığı, tartışmanın iki taraflı fark ve değerleri ortaya çıkaracak mahiyette olmalıdır.   Etkin bir Dört Köşe Stratejisi için örnek ifadeler:

  • Toplumun ihtiyaçları bireyin ihtiyaçlarından daha önemlidir.
  • Okulun amacı iyi yurttaşlar yetiştirmektir.
  • Sonuçları ne olursa olsun, kişinin adil olmayan kanunlara karşı durması gerekir.
  • Ben sadece kendimden sorumluyum.

İkinci Aşama:

İfadelerin Sunulması

Öğrencilere ifadeleri dağıtın ve yazılı yanıt isteyin. Bir çok öğretmen öğrencilerden görüşlerini Kesinlikle Katılıyorum, Katılıyorum, Katılmıyorum, Kesinlikle Katılmıyorum diye belirtmelerini ve kısa bir açıklama yazmalarını isterler.

Üçüncü Aşama:

Dört Köşe Tartışması

Öğrencilerin kişisel yanıtlarını vermeleri sonrasında ifadelerden birini yüksek sesle okuyun ve öğrencilere görüşlerini yansıtan köşeye gitmelerini söyleyin. Öğrenciler yerlerini aldıktan sonra gönüllü öğrencilerden görüşlerini savunmalarını isteyin. Bunu yaparken üzerinde çalıştıkları konu veya kendi yaşamlarından deneyimleri ile ilgili kanıt göstermeleri gerekmektedir. Öğrencilerin düşüncelerinde değişiklik olması halinde bulundukları köşeden ayrılıp, başka bir köşeye geçebileceklerini söyleyin. Her köşeden temsilcilerin kendi görüşlerini sunmaları sonrasında öğrencilerin diğer köşelerdeki öğrencilerin görüşlerini sorgulamalarına izin verin. Tartışma öncesinde öğrencilere saygılı, açık diyaloğun normlarını hatırlatın.

Dördüncü Aşama:

Değerlendirme

Öğrencilerden etkinliğin düşüncelerini nasıl değiştirdiği veya perçinlediğini günlüklerine yazmalarını isteyebilirsiniz. Bazı görüşleri yeni kanıt ve argümanlarla daha da kesinleşmiş olabilir veya tümüyle değişebilir.  Dört köşe stratejisi sonrasında bazı öğrencilerin kafalarının iyice karıştığı, belirsizliğe düştüğü gözlemlenebilir. Belirsizlik rahatsız edici bir şey olsa da anlama sürecinin önemli bir parçasıdır.   Tartışmada paylaşılan fikirleri netleştirmek için tüm sınıfın katılımıyla tahtada parallel ve karşıt görüşler çizelgesi oluşturabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s