Balık Kasesi Öğretim Stratejisi

Fishbowl Strategy

Stratejinin Mantığı

“Balık Kasesi” öğrencilerin bir tartışmada katılımcı ve dinleyici olmayı deneyimlemelerine yardımcı olan bir öğretim stratejisidir.  Balık kasesi çemberindeki öğrenciler soru sorup, görüş sunup, bilgi paylaşımında bulunurken, çemberin dışındaki öğrenciler sunulan fikirleri dikkatlice dinler ve süreci dikkatle izlerler. Sonra roller değişir. Balık Kasesi mükemmel bir yazma öncesi etkinliğidir.

Rationale

The “fishbowl” is a teaching strategy that helps students practice being contributors and listeners in a discussion. Students ask questions, present opinions, and share information when they sit in the “fishbowl” circle, while students on the outside of the circle listen carefully to the ideas presented and pay attention to process.  Then the roles reverse. Fishbowls make excellent pre-writing activities.

Balık Kasesi için konu seçimi

Balık Kasesi stratejisi için hemen hemen her konu uygundur. En etkili soru veya önerme tek doğru yanıtı olmayan çoklu bakış açısı ve görüşe fırsat verendir.  Özellikle ikilemlerin tartışılmasında kullanılacak kusursuz bir stratejidir.

Selecting a topic for the fishbowl Almost any topic is suitable for a fishbowl discussion. The most effective prompts (question or text) do not have one right answer, but rather allow for multiple perspectives and opinions.  The fishbowl is an excellent strategy to use when discussing dilemmas.

Sınıfın hazırlanması: Balık kasesi için çember şeklinde yerleştirimiş sandalyelere ve kasede olanları gözlemleyecek diğer öğrencilerin bulunabileceği yeterli yere ihtiyaç vardır. Bazı Öğretmenler balık kasesi için sınıfın yarısına yetecek sandalye koyarken, diğerleri kasedeki öğrenci sayısını daha kısıtlı tutabilmektedirler. Tipik olarak 6-12 sandalye farklı görüşlere imkan sağlayan ve her öğrencinin konuşmasına fırsat sunan sayıdır. Gözlemci öğrenciler genellikle çember etrafında ayakta dururlar.

Setting up the room: A fishbowl requires a circle of chairs (“the fishbowl”) and enough room around the circle for the remaining students to observe what is happening in the “fishbowl.”  Sometimes teachers place enough chairs for half of the students in the class to sit in the fishbowl, while other times teachers limit the chairs in the fishbowl. Typically six to twelve chairs allows for a range of perspectives while still allowing each student an opportunity to speak.  The observing students often stand around the fishbowl.

Hazırlık: Yapılandırılmış bir çok söyleşi gibi balık kasesi tartışmaları da öğrencilere tartışma öncesinde düşünce ve sorularını hazırlamak için bir kaç dakika verildiğinde daha etkindir.

Preparation Like many structured conversations, fishbowl discussions are most effective when students have had a few minutes to prepare ideas and questions in advance.

Tartışma: Balık Kasesi stratejisi farklı şekillerde yapılandırılabilir. Bazen Öğretmenler sınıfın yarısını 10-15 dakika kase çemberinin içinde tutar ve daha sonra değişin dediğinde dinleyiciler, konuşmacı, konuşanlar dinleyici konumuna geçerler. Diğer yaygın uygulama “dokunma”dır. Kasenin dışındaki bir öğrenci nazikçe kase içindeki bir öğrenciye dokunur, bu rolleri değiştirme talebini belirtir.

Kurallar ne olursa olsun, mutlaka etkinlik öncesinde öğrencilere açıklanmalıdır. Dinleyici olan öğrenciler için yönerge hazırlanmalıdır. Neyi dinlemeliler? Not almalılar mı? Etkinlik öncesinde bir söyleşinin saygı çerçevesinde yapılmasının normlarını hatırlatın. Bazen Öğretmenler öğrencilerden hangi normlara uyulduğuna dikkat etmelerini, söz kesme sayısı, saygılı veya saygısız dil kullanımı, konuşma süresi gibi hususlarda not almalarını da isteyebilir.

Discussion: There are many ways to structure a fishbowl discussion. Sometimes teachers have half the class sit in the fishbowl for 10-15 minutes and then say “switch,” at which point the listeners enter the fishbowl and the speakers become the audience. Another common fishbowl format is the “tap” system, where students on the outside of the fishbowl gently tap a student on the inside, indicating that they should switch roles. Regardless of the particular rules you establish, you want to make sure these are explained to students beforehand. You also want to provide instructions for the students in the audience. What should they be listening for? Should they be taking notes? Before beginning the fishbowl, you may wish to review guidelines for having a respectful conversation. Sometimes teachers ask audience members to pay attention to how these norms are followed by recording specific aspects of the discussion process such as the number of interruptions, respectful or disrespectful language used, or speaking times.

Değerlendirme: Tartışma sonrasında öğrencilerden tartışmanın nasıl gittiği, ne öğrendikleri ile ilgili geri bildirim alın. Bu geri bildirim yazılı olarak yapılabilir veya küçük ya da büyük grup söyleşisi olarak yapılandırılabilir.

Debriefing the fishbowl discussion: After the discussion, you can ask students to reflect on how they think the discussion went and what they learned from it.  These reflections can be in writing, or can be structured as a small or large group conversation.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s