4 Köşe Öğretim Stratejisi

Four Corners Strategy

Stratejinin Mantığı

Dört Köşe Tartışması, öğrencilerin belli bir ifade ile ilgili görüşlerini sınıfın belirlenen köşesinde durarak (Kesinlikle Katılıyorum, Katılıyorum, Katılmıyorum, Kesinlikle Katılmıyorum) göstermesini gerektirir. Bu etkinlik her öğrencinin katılımını sağlar. Üzerinde çalışacakları bir konu öncesinde öğrenciler için faydalı bir ısınma etkinliğidir. Üzerinde çalışılan  konu sonrasında da öğrencilerin düşüncelerini bir bağlama oturtmak için  iyi bir öğrenme sonrası etkinliğidir. Dört Köşe stratejisi kompzisyon yazımı öncesinde düşünce ve dayanakları ortaya çıkarabilecek bir yazma_öncesi etkinlik olarak da kullanılabilir.

Rationale

A Four Corners Debate requires students to show their position on a specific statement (strongly agree, agree, disagree, strongly disagree) by standing in a particular corner of the room. This activity elicits the participation of all students by requiring everyone to take a position. By drawing out students’ opinions on a topic they are about to study, it can be a useful warm-up activity. By asking them to apply what they have learned when framing arguments, it can be an effective follow-through activity. Four Corners can also be used as a pre-writing activity to elicit arguments and evidence prior to essay writing.

Prosedür

Birinci Aşama: Hazırlık Odanın dört köşesini Kesinlikle Katılıyorum, Katılıyorum, Katılmıyorum, Kesinlikle Katılmıyorum yazan işaretlerle etiketleyin. Üzerinde çalışılan konu ile ilgili çelişen ifadeler oluşturun. Tartışma yaratacak ifadeler tek veye bariz bir yanıtın olmadığı, tartışmanın iki taraflı fark ve değerleri ortaya çıkaracak mahiyette olmalıdır.   Etkin bir Dört Köşe Stratejisi için örnek ifadeler:

  • Toplumun ihtiyaçları bireyin ihtiyaçlarından daha önemlidir.
  • Okulun amacı iyi yurttaşlar yetiştirmektir.
  • Sonuçları ne olursa olsun, kişinin adil olmayan kanunlara karşı durması gerekir.
  • Ben sadece kendimden sorumluyum.

Procedure

Step one: Preparation Label the four corners of the room with signs reading: strongly agree, agree, disagree, strongly disagree. Generate a list of controversial statements related to the material being studied. Statements most likely to encourage discussion typically do not have one correct or obvious answer, elicit nuanced and represent respected values on both sides of the debate. Examples of effective “Four Corners” statements:

  • The needs of larger society are more important than the needs of the individual.
  • The purpose of schooling is to prepare youth to be good citizens.
  • One should always resist unfair laws, regardless of the consequences.
  • I am only responsible for myself.

İkinci Aşama: İfadelerin Sunulması Öğrencilere ifadeleri dağıtın ve yazılı yanıt isteyin. Bir çok öğretmen öğrencilerden görüşlerini Kesinlikle Katılıyorum, Katılıyorum, Katılmıyorum, Kesinlikle Katılmıyorum diye belirtmelerini ve kısa bir açıklama yazmalarını isterler.

Step two: Introduce Statements Distribute statements and give students the opportunity to respond to them in writing.  Many teachers ask students to mark their opinion (strongly agree, agree, disagree, strongly disagree), and then provide a brief explanation.

Üçüncü Aşama: Dört Köşe Tartışması Öğrencilerin kişisel yanıtlarını vermeleri sonrasında ifadelerden birini yüksek sesle okuyun ve öğrencilere görüşlerini yansıtan köşeye gitmelerini söyleyin. Öğrenciler yerlerini aldıktan sonra gönüllü öğrencilerden görüşlerini savunmalarını isteyin. Bunu yaparken üzerinde çalıştıkları konu veya kendi yaşamlarından deneyimleri ile ilgili kanıt göstermeleri gerekmektedir. Öğrencilerin düşüncelerinde değişiklik olması halinde bulundukları köşeden ayrılıp, başka bir köşeye geçebileceklerini söyleyin. Her köşeden temsilcilerin kendi görüşlerini sunmaları sonrasında öğrencilerin diğer köşelerdeki öğrencilerin görüşlerini sorgulamalarına izin verin. Tartışma öncesinde öğrencilere saygılı, açık diyaloğun normlarını hatırlatın.

Step three: Four Corners Discussion After students have considered their personal response to the statements, read one of the statements aloud, and ask students to move to the corner of the room that best represents their opinion. Once students are in their places, ask for volunteers to justify their position. When doing so, they should refer to evidence, especially from material they learned in this unit, as well as other relevant information from their own experiences. Encourage students to switch corners if someone presents an idea that causes a change of mind. After a representative from each corner has defended his or her position, you can allow students to question each other’s evidence and ideas. Before beginning the discussion, remind students about norms for having a respectful, open discussion of ideas.

Dördüncü Aşama: Değerlendirme Öğrencilerden etkinliğin düşüncelerini nasıl değiştirdiği veya perçinlediğini günlüklerine yazmalarını isteyebilirsiniz. Bazı görüşleri yeni kanıt ve argümanlarla daha da kesinleşmiş olabilir veya tümüyle değişebilir.  Dört köşe stratejisi sonrasında bazı öğrencilerin kafalarının iyice karıştığı, belirsizliğe düştüğü gözlemlenebilir. Belirsizlik rahatsız edici bir şey olsa da anlama sürecinin önemli bir parçasıdır.   Tartışmada paylaşılan fikirleri netleştirmek için tüm sınıfın katılımıyla tahtada parallel ve karşıt görüşler çizelgesi oluşturabilirsiniz.

Step four: Reflection You can have students to reflect in their journals about how the activity changed or reinforced their original opinion. Some of their views may have strengthened by the addition of new evidence and arguments, while others may have changed altogether. It is quite possible that some students will be more confused or uncertain about their views after the four corners debate. While uncertainty can feel uncomfortable, it is an important part of the understanding process. To clarify ideas shared during the discussion, you can chart the main for and against arguments on the board as a whole-class activity.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s