“Blended Learning” Nedir?

Karma Öğrenme

Karma öğrenme, bir öğrencinin aşağıdakileri öğrendiği bir örgün eğitim programını ifade etmektedir:

 • en azından kısmen online öğrenmeyle zamanı, mekanı, izleyeceği yolu ve/veya hızını kontrol etme;
 • evden uzakta en azından kısmen denetimli bir ev ortamında öğrenme;
 • ve öğrencilerin bir dersi veya konuyu öğrenirken entegre bir öğrenme deneyimi sunmak için birbiriyle ilişkilendirilen modellerle öğrenmesi.

Karma öğrenme programlarının çoğu şu dört modelden birine benzemektedir: Rotasyon, Esnek, Seçimli, Zenginleştirilmiş Sanal Model. Rotasyon modeli dört alt model içermektedir: İstasyon Rotasyon, Laboratuvar Rotasyon, Evde Ders Okulda Ödev (Flipped Classroom), ve Bireysel Rotasyon Modelleri.

 1. Rotasyon modeli — öğrencilerin belli bir program etrafında veya öğretmenin arzusuna göre en az bir tanesi online öğrenme olan öğrenme modelleri etrafında döndüğü ders veya konudur. Bu modelde küçük grup ve tüm sınıf öğretimi, grup projeleri, bire bir ders anlatma ve kağıt-kalem ödevleri gibi uygulamalara yer verilebilir. Öğrenciler ev ödevi yapmadan daha çok evde öğrenmektedirler.
 2. İstasyon Rotasyon Modeli — Öğrencilerin Rotasyon modelini belli bir sınıfta veya bir grup sınıfta deneyimlediği bir ders veya konudur. İstasyon Rotasyon modeli Bireysel Rotasyon modelinden öğrencilerin sadece kendi programlarındaki istasyonları değil, tüm istasyonları dolaşmaları bakımından farklıdır.
 3. Laboratuvar Rotasyon Modeli – Öğrencilerin online öğrenme istasyonu için bilgisayar laboratuvarına gittikleri ders veya konudur.
 4. Evde Ders Okulda Ödev (Flipped Classroom) Modeli– öğrencilerin normalde ödev yaptıkları yerde online öğrenime katıldıkları ve sonra da okula gelip yüz-yüze, öğretmen yönlendirmeli projeler yaptıkları ders veya konudur. İçerik ve öğretim önce online olarak verilmekte, böylece Flipped Classroom uygulaması sadece akşamları online ev ödevi yapılan öğrenim yönteminden farklı bir uygulama olmaktadır.
 5. Bireysel Rotasyon Modeli – her öğrencinin kendine özel bir listeye sahip olduğu ve mevcut tüm istasyonlara veya uygulamaya gitmesini gerektirmeyen ders veya konudur. Öğrencilerin programları algoritmayla veya öğretmen tarafından belirlenir.
 6. Esnek Model — öğrencileri bazen çevrimdışı aktivitelere yönlendirse de, öğrenci öğreniminin bel kemiğinin online öğrenme olduğu ders veya konudur. Öğrenciler öğrenme yöntemleri arasında kendilerine göre hazırlanmış, esnek bir programa göre geçiş yaparlar. Dersi kaydeden öğretmen yerindedir, öğrenciler de çoğunlukla ev kampüsünde, ödev yapmadan öğrenirler. Dersi kaydeden öğretmen veya diğer yetişkinler gerektiğinde esnek ve uyarlanabilir bir biçimde küçük grup öğretimi, grup projeleri ve birebir ders anlatma gibi aktivitelerle yüz yüze destek sunmaktadırlar. Bazı uygulamalarda önemli ölçüde yüz yüze destek verilirken, bazılarında asgari destek verilmektedir. Mesela, bazı esnek modellerde online öğrenime günlük olarak ilavede bulunan öğretmenler olabilirken, bazı modellerde öğretmenler az yüz yüze destek vermektedir. Bazı modellerde daha farklı görevlendirmeler de olabilir. Bu varyasyonlar esnek model tanımlamasının yerinde olduğunu göstermektedir.
 7. Seçimli Model — öğrencinin okuldaki veya öğrenme merkezindeki öğrenim deneyimlerini desteklemek için tamamen online olarak aldığı derstir. Seçimli ders için ders kaydeden öğretmen online öğretmendir. Öğrenciler Seçimli dersi evde veya başka bir yerde izleyebilirler. Bu model tam zamanlı online öğrenmeden farklıdır çünkü tam bir okul deneyimi değildir. Öğrenciler bazı dersleri Seçimli olarak, bazılarını da yüz yüze almaktadırlar.
 8. Zenginleştirilmiş Sanal Model — öğrencilerin ders kaydı yapan öğretmenle yüz yüze ders yapmak istedikleri ve sonra da geri kalan ders çalışmalarını isterlerse yüz yüze öğretmenden ayrı tamamlayabilecekleri ders veya konudur. Online öğrenme, öğrencilerin uzakta olduğu durumlarda öğrenci öğreniminin bel kemiğidir. Online ve yüz yüze dersleri veren genellikle aynı kişidir. Birçok Zenginleştirilmiş Sanal program tam zamanlı online okullar olarak yola çıkıp daha sonra öğrencilere okulda da deneyim olanağı veren karma programlar haline gelmiştir. Zenginleştirilmiş Sanal Model Evde Ders Okulda Ödev (Flipped Classroom) modelinden farklıdır çünkü Zenginleştirilmiş Sanal programlarda öğrenciler haftanın her günü öğretmenleriyle yüz yüze görüşmeyi nadiren seçerler. Tam online dersten de farklıdır çünkü yüz yüze öğrenme oturumları opsiyonel ofis saatleri veya sosyal etkinliklerden daha fazladır; yüz yüze görüşmek istenmektedir.

Blended Learning Definitions

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s