Teknolojiyi Kullanan Etkili Öğretmenlerin 7 Alişkanliği

 

Dr. Stephen Covey’in Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı adlı kitabı kadar başarılı olmuş iş yaşamı kitabı sayısı azdır. Kitap 25 milyondan fazla kopya satmıştır. Covey 2012 yılında öldü ama kitapta ileri sürdüğü fikirler hala geçerli.

Bu yazıda Covey’in bahsettiği yedi alışkanlık günümüzün teknolojiden anlayan eğitimcilerinin gözüyle ele alınmaktadır. İleri sürülen fikirlerden bazıları eğitimcilerin sınıfta teknolojiyi neden kullandıklarını daima sorgulamaları gerektiği, büyük resmi anlamaları ve buna nasıl uyum sağlayacaklarını öğrenmeleri gerektiği, değişim fikrine alışmaları gerektiği ve öğrenciler ve meslektaşları arasında bir paylaşım kültürü oluşturmaları gerektiğidir.

  • Daima neden diye sorarak başlarlar.

Teknoloji olsun diye teknoloji kullanmak tehlikelidir. Teknolojiyi kullanan etkili öğretmenlerin yeni teknoloji araçlarını kullanmak için daima bir nedenleri vardır. Teknolojiyi zaman kazandırdığı, öğrenme çıktılarını geliştirdiği veya ders planı hazırlamalarına yardımcı olduğu için kullanıyor olabilirler. Teknolojiyi ne sebeple kullanırlarsa kullansınlar, etkili öğretmenler daima neden diye sorarak başlarlar.

  • Esnektirler ve kolaylıkla uyum sağlayabilirler.
  • Değişimi benimserler.

Günümüzde teknoloji kullanan çoğu öğretmen yenilikçi veya kolay benimseyen kişilerdir. Aslolan değişimi benimsemektir (değişime karşı çıkmak değil).

  • Paylaşırlar.

Teknoloji okul duvarlarının ötesinde paylaşımın kapılarını açmıştır. Artık Romanya’daki bir öğretmen İngiltere’deki bir öğretmenle birlikte çalışabilmektedir. Teknoloji severler en iyi uygulamalarını paylaşmakta, böylece herkes fayda görmektedir.

  • Kazan-kazan şeklinde düşünürler.

Yönetim, veliler, öğretmenler ve öğrenci fayda görmezse, teknoloji işe yaramaz. Bir öğretmen olarak, teknolojinin öğrenme çıktılarını etkileyebileceğine gerçekten inanmak zorundasınız. Son olarak (ve en önemlisi), öğrencilerin teknolojinin faydasını anlamaları gerekmektedir!

  • Çok dikkatlidirler ve ileriyi düşünerek hareket ederler.

Mesleki gelişim toplantısında yeni teknolojiyi nasıl sunacaksınız, özellikle de değişimi benimsemeyen bazı öğretmenler olduğunu biliyorsanız? Teknolojiyi kullanan etkili öğretmenler her sorunun cevabını zaten bilirler ve teknolojinin etkililiğini gösteren somut örnekleri vardır.

  • Aktif olarak ilgilenirler.

Teknolojiyi kullanan öğretmenler genellikle bir ders planı fikri yüzünden çok heyecanlandıkları, öğrencilerin katılımını sağlamanın yollarını düşündükleri, öğrencileri motive etmek için neler yapabileceklerini düşündükleri için geceleri uyuyamayan tiplerdir. Teknolojiyle sadece ilgilenmezler; aktif olarak ilgilenirler ve teknolojiyi sadece işlerini kolaylaştırdığı için değil, öğrenciler üzerinde daha etkili olmalarını sağladığı için benimserler.

METİN: http://blog.alwaysprepped.com/the-7-habits-of-highly-effective-teachers-who-use-technology/

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s