Personalized Education-Kişiye Özel Eğitim Nedir?

Eğitimin amacı öğrencilere kendi hayallerini gerçekleştirmenin yollarını bulma gücünü kazandırmaktır; hem modern dünyaya hem de geleceğe hazır yaşam boyu öğrenenler yetiştirmektir ve bireylere dünyada olumlu bir etki yaratacak nitelikleri kazandırmaktır.

Bu amaca yönelik olarak, kişiye özel eğitim programı öğrenci merkezlidir; öğrencilerin öğrenme stillerine, ilgi alanlarına, mevcut beceri seviyelerine ve kişisel hedeflerine göre hazırlanır.

Education’s purpose is to empower students to find their own paths to their own dreams; to create life-long learners who are prepared for both the modern world and the future; and to empower individuals to make a positive impact in the world.

To this end, a personalized education program is student-centered; tailored to the student’s learning styles, interests, current skill levels, and personal goals.

Dewey’in de “Democracy and Education” (Demokrasi ve Eğitim) adlı çalışmasında belirttiği gibi, “görünen sonuç hedef değil, hedefi tutturmaktır,” bu yüzden belli kavramları öğrenmekten daha önemli olan, öğrenmeyi öğrenmek ve hem mevcut hem de planlanacak olan pek çok hedefi gerçekleştirmeyi sağlayacak yeterlikler kazanmaktır.

Bu nedenle, eğitim ileriye yönelik olmalı ve öğrencilerin hazırlandığı “gerçek dünyanın” dinamik ve özellikle teknoloji alanında büyük ve hızlı değişiklikler içerdiğini kabul etmelidir.

As Dewey notes in Democracy and Education, “not the target but hitting the target is the end in view,” so more important than learning specific concepts is learning how to learn, and gaining competencies that will aid in the hitting of many targets, both current and those yet to be imagined.

Therefore, education must be forward-leaning, recognizing that the “real world” for which students are being prepared is dynamic, with exponential changes especially in technology.

Öğrencileri hayal etmesi bile güç olan bir geleceğe yeterince hazırlamak için kişiye özel bir eğitim programında en çok yaratıcılığa ve bağımsız, eleştirel düşünebilme becerisine önem verilmektedir.

To adequately prepare students for a future that is difficult to even imagine, a personalized education program places the greatest value on creativity and the ability to engage in independent, critical thinking.

Öğrenciler sadece günümüz için değil, geleceğin getirdiklerini öğrenmeye devam etme donanımına sahip bilinçli yaşam boyu öğrenenler olacak şekilde yetiştirilmektedir.

Bu yüzden de, kişiye özel bir eğitim programı öğrenci odaklıdır; öğrenciler eğitim planlarının geliştirilmesinden öğretmenlerle işbirliğine kadar eğitimlerinde aktif bir rol oynarlar.

Students are guided to become self-cognizant, life-long learners prepared not just for today’s world but equipped to continue learning for whatever the future holds.

As such, a personalized education program is student-driven; students take an active role in their education, from the development of their education plans to collaboration with course instructors.

Otoriter roller üstlenmek veya bilginin tek sağlayıcısı olarak görülmek yerine, öğretmenler her öğrencinin farklı ihtiyaçlarına ve hedeflerine saygı gösterirken rehberlik ve geribildirim sunan birer danışmandır.

Öğrenciler aynı zamanda içerik alanları arasındaki ve dışındaki bağlantıları fark ederek neden-sonuç ilişkilerini belirlemeyi ve anlamayı da öğrenirler ve kişisel gelişim ve toplum hizmetlerine katılım sağlayan ileriye dönük davranışlarda bulunurlar.

Instead of taking authoritative roles, or seen as the sole purveyors of knowledge, instructors are instead mentors, offering guidance and feedback while respecting the diverse needs and goals of each student.

Students also learn to identify and understand cause-and-effect relationships, recognizing connections that span and go beyond content areas, and engage in proactive behaviors leading to personal development and engagement in the service of their community and beyond.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s