Sosyal Bilgiler K-4 Müfredatı (ABD’den bir Örnek)

Social Studies K-4

Anaokulu

Anaokulunda sosyal bilgiler öğrenme bağlamı, öğrencinin sınıfla ve okulla etkileşimidir. Sınıf haklar, kurallar ve sorumluklarla ilgili kararların alındığı toplumun küçük evreni gibidir. Çocuklar eşitlik ve başkalarının haklarına ve görüşlerine saygı temel kavramlarını öğrenmeye başlarlar.

Kindergarten

The context for social studies learning in kindergarten is the student’s interaction with classroom and school. The classroom serves as a microcosm of society in which decisions are made with respect to rights, rules, and responsibilities. They begin to learn the basic concepts of fairness and respect for the rights and opinions of others.

  1. Sınıf

Birinci sınıfta, öğrenciler vatandaşlık, ekonomi, coğrafya ve tarih hakkındaki temel kavramlara ve fikirlere dair anlayış geliştirirler. Birinci sınıfta sosyal bilgiler öğrenme bağlamı aile ve birlikte yaşamayı ve çalışmayı seçme şekilleridir. Temel sosyal bilimler kavramlarına dair anlayışlarını geliştirmek için öğrencilerden çevrelerindeki ve uzaklarındaki aileleri düşünmeleri istenir.

Grade 1

In first grade, students develop their understanding of basic concepts and ideas from civics, economics, geography, and history. The context for social studies learning in first grade is the family and the ways they choose to live and work together. To develop students’ understanding of the basic social studies concepts, students are asked to think about families nearby and those far away.

  1. Sınıf

İkinci sınıfta, öğrenciler vatandaşlık, ekonomi, coğrafya ve tarihe dair gelişen anlayışlarını toplumlarına ve dünyanın başka yerlerindeki toplumlara uygularlar. Öğrenciler toplumun nasıl işlediğini ve toplumların  kendini düzenleme şekillerini öğrenirler. Öğrenciler kavramsal anlayış geliştirmek için kendi mahallelerindeki yaşamın coğrafi ve ekonomik özelliklerini inceler ve bunları uzun yıllar önce yaşamış insanların koşullarıyla kıyaslarlar.

Grade 2

In second grade, students apply their emerging understanding of civics, economics, geography, and history to their communities and others around the world. Students learn about how their community works as well as the variety of ways that communities organize themselves. To develop conceptual understanding, students examine the geographic and economic aspects of life in their own neighborhoods and compare them to those of people long ago.

  1. Sınıf

Üçüncü sınıfta, öğrenciler Washignton’da ve Amerika’da yaşayan insanların farklı geçmişlerini inceledikçe vatandaşlık, ekonomi, coğrafya ve tarihle ilgili daha karmaşık kavramları ve fikirleri keşfetmeye başlarlar. Amerika’daki kültürlere ve Amerikan Yerlilerine vurgu yapılır. Öğrenciler bu kültürleri geçmişten günümüze incelerler ve günümüzün modern toplumunu şekillendirmedeki etkilerini incelerler. Olaylara ve sorunlara birden fazla bakış açısından bakmaya başlarlar.

Grade 3

In third grade, students begin to explore more complex concepts and ideas from civics, economics, geography, and history as they study the varied backgrounds of people living in Washington and the rest of the United States. Emphasis is on cultures in the United States, including the study of American Indians. Students examine these cultures from the past and in the present and the impact they have had in shaping our contemporary society. They begin to look at issues and events from more than one perspective.

  1. Sınıf

Dördüncü sınıfta öğrenciler Washington eyaletinin geçmişini ve bugününü incelemek için sosyal bilgiler kavramlarına dair anlayışlarını ve becerilerini kullanırlar. Öğrenciler eyaletin kendine özgü coğrafyasını ve Washington tarihindeki önemli dönemleri, özellikle de anlaşma dönemini öğrenirler. Bu tarihi bakış açısını eyaletin bugünkü coğrafyasını, ekonomisini ve yönetimini anlamak için kullanırlar.

Grade 4

In fourth grade, students use their understanding of social studies concepts and skills to explore Washington State in the past and present. Students learn about the state’s unique geography and key eras in early Washington State history, particularly the treaty-making period. They use this historical perspective to help them make sense of the state’s geography, economy, and government today.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s