k-4 Ekonomi Müfredat Kazanımları (ABD’den bir Örnek)

EKONOMİ

ECONOMICS

Anaokulu – 1. Sınıf

Ailelerin yiyecekleri satın alma ihtiyacı hakkında maliyet, bulunma durumu, aile gelenekleri veya kültürel gelenekler ve kişisel zevklere göre tercihlerde bulunduklarını açıklar.

Ailelerin taşınma hakkında bir tercihte bulunurken yeni bir evin edinilip eski evin bırakıldığını açıklar.

Kindergarten- Grade 1

Explains that families make choices about the need for buying groceries based on cost, availability, family or cultural customs, and personal taste.

Explains that when families make choices about moving, a new home is gained and an old neighborhood is given up.

  1. Sınıf

İnsanların büyük bir işletmeden ürün satın alma tercihinin küçük işletmelerin kaybetmesiyle nasıl sonuçlanabileceğini açıklar.

Aşevleri ve hayır kurumu mağazalarının insanlara sunduğu maliyetleri ve faydaları açıklar.

Yerel dükkânlarda satılan ürünlerin o yöredeki insanlar tarafından ihtiyaçlarını ve isteklerini karşılamak için kullanıldığını açıklar.

Grade 2

Explains how people’s choice of purchasing goods from a large business can result in the loss of smaller businesses.

Explains the costs and benefits that food banks and thrift stores provide for people in the community.

Explains that goods sold in local stores are used by people living in the community to meet their needs and wants.

  1. Sınıf

Eastern Woodland bölgesindeki insanların tarım ve hayvancılık uygulamalarının çevrelerini görme şekillerini nasıl yansıttığını açıklar.

Güneybatılı kabilelerin sepet örme ve kilim dokuma geleneklerinin ticaret yoluyla ekonomilerine nasıl katkıda bulunduğunu açıklar.

Kanunların, değerlerin ve geleneklerin köy ve ova kabilelerinin ev yapma, yiyecek yetiştirme, toplama veya avlama ve giyecek ve alet yapma şekillerini nasıl etkilediğini açıklar.

Grade 3

Explains how the farming and herding practices of Eastern Woodland peoples reflected how they viewed their environment.

Explains how the basket and rug-weaving customs of the Southwest tribes contributed to their economy through trade.

Compares how laws, values, and customs affected the ways in which Pueblo tribes and Plains tribes built homes; produced, gathered, or hunted food; and made clothing and tools.

  1. Sınıf

Oregon Yolunda seyahat etmenin öncüler için nelere mal olduğunu ve gidecekleri yere varınca neler elde ettiklerini açıklar.

Oregon Yolunun Pasifik’in Kuzeybatısında yaşayan kabileler üzerindeki etkilerini inceler.

Ekonomik sistemlerin nasıl işlediğini anlar.

Washington Eyaletlerinin ekonomi sisteminin tarım, işletmeler, endüstri, doğal kaynaklar ve işgücü gibi temel unsurlarını anlar.

Washington Eyaletlerinin ağaçları, işçileri, imalathaneler ve ağaç ürünleri tüketicilerinden oluşan ağaç endüstrisinin bileşenlerini açıklar.

Washington Eyaletinin doğal toprak ve su kaynakları, çiftçiler ve tarım işçileri, dağıtıcılar ve tarımsal ürün tüketicilerini kapsayan tarım endüstrisi bileşenlerini açıklar.

Coğrafyanın, mevcut doğal kaynakların, iklimin ve mevcut işgücünün Washington Eyaletinin kırsal ve kentsel bölgelerindeki ekonomik olanaklar üzerindeki etkilerini kıyaslar.

Teknoloji ve ulaşım endüstrilerinin Batı Washington ekonomisini nasıl etkilediğini açıklar.

Doğu Washington’ın yarı kurak ikliminde sulamanın Yerli kabilelerin ve Washington Eyaletinin diğer sakinlerinin ekonomilerini nasıl etkiledğini inceler.

Washington Eyaletinin ekonomisinin Pasifik kıyısındaki ülkelerle ticarete dayalı olduğunu anlar.

Washington Eyaletindeki ağaç ve tarım ürünlerinin Pasifik kıyısındaki ülkelere nasıl satıldığını ve Pasifik Okyanusu üzerinden kargo gemileriyle nasıl ulaştırıldığını açıklar.

Kıyafet, oyuncak ve elektronik ürünlerin Washington Eyaletine neden Pasifik kıyısındaki ülkelerden getirilip Washington’daki insanlara satıldığını açıklar.

Mevcut işgücü kaynaklarının tarım endüstrisinin ekonomik olanaklarını belirlediğini açıklar.

Washington Eyaletinin her bölgesinde ekonominin bölgelere özel doğal kaynakların tükenmesi sonucunda nasıl değişeceğiyle ilgili sonuçlar çıkarır.

İklimin ürün üretimini nasıl etkilediğini ve Washignton Eyaletinin tarım endüstrisinin sürdürülebilirliği üzerinde nasıl bir etkisi olduğunu açıklar.

Barajların Washington Eyaletinin ekonomik refahını nasıl etkilediğini açıklar.

Grade 4

Examines the costs of traveling on the Oregon Trail for pioneers and the benefits they received once they reached their destination.

Examines the effects of the Oregon Trail on tribes living in the Pacific Northwest.

Understands how economic systems function.

Understands the basic elements of Washington State’s economic system, including agriculture, businesses, industry, natural resources, and labor.

Explains components of Washington State’s timber industry, including the trees, workers, production mills, and consumers of wood products.

Explains components of Washington State’s agricultural industry, including the natural resources of land and water, the farmers and laborers, the distributors, and the consumers of agricultural products.

Compares how the geography, available natural resources, climate, and the available labor force affect the economic opportunities available in rural and urban Washington State.

Examines how technology and transportation industries impact the economy of Western Washington.

Examines how irrigating the semi-desert climate of Eastern Washington has impacted the economies of Indian tribes and other residents in Washington State.

Understands that the economy in Washington State relies on trade with Pacific Rim countries.

Explains how timber and agricultural products from Washington State are sold to other Pacific Rim countries and transported via cargo ships across the Pacific Ocean.

Explains why clothing, toys, and electronic goods are brought to Washington State from Pacific Rim countries to be sold to people in the state.

Explains that available labor resources determine economic opportunities for the agricultural industry.

Draws conclusions about how the economy in each region of Washington State could change as a result of the depletion of natural resources specific to the regions.

Explains how climate influences the production of goods and has an impact on the sustainability of the economy for the agricultural industry of Washington State.

Explains how dams impact the economic well-being of regions in Washington State.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s