Süreç Odaklı Yönlendirmeli Sorgulayıcı Dersler

 

Süreç Odaklı Yönlendirmeli Sorgulayıcı Dersler hem yapılandırmacı hem de sosyal bir bileşeni olan bir öğrenme stratejisinin parçasıdır. Başka bir deyişle, bilgi oluşturmak için öğrenenin gerçek yaşam deneyimlerini kullanmaya odaklıdır ve öğrencilerin öğretim gördükleri ortamla nasıl bağlantı kurabileceklerini dikkate alır.

Bu derslerde, öğretmen öğrencilere bir metin verir ve ancak verilen metni inceleyerek cevaplayabilecekleri bazı sorular sorar. Bu süreçte, öğretmen öğrencilere cevapları söylememek veya ezberlemeleri için bilgi vermemek için kendini tutmak zorundadır. Öğretmenin başlıca görevi öğrencileri verilen metni daha derinlemesine incelemelerini sağlayacak sorular yöneltmektir. Bu yaklaşımın uygulandığı bir derslikte, öğrenciler sorguladıkları ve bilgilerini arttıracak olan metin hakkında sonuçlar çıkarmaktadır. Öğrenciler sorulara cevap verirken, öğretmenler öğrencileri derin düşünmeye ve daha karmaşık sonuçlar çıkarmaya sevk edecek sorular sorarak “sorgulamayı yönlendirmektedirler.” Bu yaklaşım neticesinde öğrencilerin konuya ilgisi artmış ve yaklaşımın kullanıldığı sınıflarda fen dersi içeriği daha iyi öğrenilmiştir.

Process Oriented Guided Inquiry Lessons (POGIL)

Process Oriented Guided Inquiry Lessons are part of a learning strategy that has both a constructivist and social component. In other words, it focuses on using the real life experiences of the learner to create knowledge and considers how students relate to the environment where they are taught.

When engaging in POGIL’s, the teacher assigns text to students, and then poses a set of questions that they can only answer by exploring the text that was given. In this process, the teacher has to fight the urge to give students any answers or facts to memorize. Their main role is to pose questions that provoke the students to look more deeply at the text they are given. In a POGIL classroom, students develop conclusions about the text they are interrogating that will increase their knowledge. As students answer questions, teachers “guide the inquiry” by asking supplemental questions that will eventually move the students towards thinking deeply and drawing more complex conclusions. This approach has resulted in increased student interest in the subject being taught and increased mastery of content in the science classes where it is mostly used.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s