YARATICILIĞI NEDEN ÖNEMSEMELİYİZ?

 

Dünyanın karşımıza çıkan zor problemleri çözmek için daha fazla şefkatli yaratıcılığa ihtiyacı var. Yaratıcı insanların cevapları yoktur ama mevcut durumu alışkanlık gereği sorgularlar ve alternatifleri ve durumu nasıl iyileştirebileceklerini düşünürler. Olası cevaplar keşfederler ve yaratırlar. Alışkanlık gereği daha iyi sorular sorarlar. İyimserdirler. Empati ve şefkatle bir araya gelince, yaratıcılık iyiye götüren bir güç olmaya mecburdur.

Herkes için iyi bir hayat istiyorsak, yaratıcılığı herkese öğretmek hayati önem taşımaktadır. Yaratıcılık genellikle kalıtsal bir yaradılış özelliği olarak görülmektedir. Birçok öğretmen ve veli yaratıcılığın öğretilebileceği konusunda ikna olmamaktadır. Onlara göre, bu özellik çocuklarda ya vardır ya da yoktur. Ben buna katılmıyorum. Ben sağlıklı bir beyne sahip tüm çocuklarda yaratıcılığı görüyorum. Ben yaratıcılık öğretiminin çocuğun doğduğu günden hatta daha da öncesinden başladığını düşünüyorum.

Birçok kültürde bazı aileler ve çoğu okul olumsuz davranış yönetimine çok başvurmaktadır. Çocuklar çok fazla sayıda yasağın olduğu çok kontrollü ortamlarda büyürse, içlerinden sadece küçük bir yüzde doğal yaratıcılığını korumayı başarabilecektir. Yaratıcı bir akıl oluşturacak şekilde gelişebilecek nöronlarının ve düşünme alışkanlıklarının çoğu törpülenmiştir. Doğal eğilimleri olan maceracılık, deneycilik ve yaratıcılık bastırılmıştır. Bunlara direnebilen ve eğitim yöntemlerini ve kontrolcü velilerin aşırı yasaklarını delen birkaç çok yaratıcı daima olabilir. Ne yazık ki, çocukların çoğu pes etmektedir. Daha güvenli ama dayatılan ve programlı düşünme alışkanlıkları için hayal güçlerini ve yaratıcı meraklarını terk etmektedirler. Öğretmenlerinin cevaplarını doğru kabul ederler. Bu olduğunda birçok iyi fikir kaçar.

Yaratıcılık kadar önemli bir şeyin her öğrenme alanında öğretilmesi gerekir. İnsan aklının gelişiminde, hayal etme ve senaryolarımızı test etme becerisi en gelişmiş insan özelliklerindendir.

WHY CARE ABOUT IT

The world needs more and more compassionate creativity to solve difficult problems confronting us. Creative people do not have answers, but they habitually question the status quo and think about alternatives and improvements. They discover and invent possible answers. They habitually ask better questions. They have optimism. When combined with empathy and compassion, creativity is bound to be a force for good.

Teaching creativity to everyone is vitally important if we desire a good life for all. Creativity is typically seen as an inherited disposition. Many teachers and parents are not convinced that creativity can be taught. They tell me that kids either have it or they don’t. I disagree. I see creativity in all kids with healthy brains. I think of teaching creativity beginning with the day of birth or even sooner.

In many cultures some families and most schools use a lot of negative behavior management. If children grow up in a highly controlled environment with too many prohibitions, only a small percentage of them manage to retain their natural creativity. Most of their neurons and thinking habits that would have developed to make a creative mind have been pruned. Their natural tendencies to be adventuresome, experimental, and creative become suppressed. There may always be a very few highly creative who can resist the drill and kill educational methods and the excessive prohibitions of controlling parents. Tragically, the majority of children give up. They abandon their imaginative and creative curiosity about life in favor of more secure, but imposed and programmed kind of thinking habits. They accept answers from their instructors as correct. When this happens many good ideas are missed.

Anything as crucial as creativity needs to be taught in every learning domain. In the development of the human mind, the ability to imagine and test our scenarios is among the most advanced of all human traits.

Marvin Bartel, Ed.D. June 2, 2014

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s