Vygotsky ve Sosyal Oluşturmacılık

 

Vygotsky And Social Constructivism

Lev Vygotsky’den (1896-1934) Alıntılar

  • Çocuklar bilgilerini yapılandırırlar.
  • Gelişim sosyal bağlamından ayrılamaz.
  • Önceki kavrayışlar ve yeni kavramlar iç içedir.
  • Dil zihinsel gelişimde çok önemli bir rol oynamaktadır.

*Başkaları vasıtasıyla kendimiz oluruz. – Lev. S. Vygotsky

** Bir çocuk bugün yardım alarak yapabildiği şeyi yarın kendi başına yapabilecektir. – Lev. Vygotksy

Vygotsky çocukların bağımsız olarak ulaşabilecekleri ‘gerçek gelişim seviyesiyle’ çocukların daha yetkin akranlarıyla veya yetişkinlerle etkileşim kurarak ulaşabilecekleri ‘potansiyel gelişim seviyesi’ arasındaki açık olan  ‘yakınsal gelişim alanı’ fikrini geliştirmiştir.

Vygotsky’s developed the idea of the ‘zone of proximal development’ which is the gap between ‘actual developmental level’ which children can accomplish independently and the ‘potential developmental level’ which children can accomplish when they are interacting with others who are more capable peers or adults.

Vygotsky’ye göre, akran etkileşimi ve/veya yapı iskelesi (öğrenim desteği) gibi sosyal çevre etkileşimleri bireysel bilişsel gelişimi ve bilgi edinimini kolaylaştırmanın önemli yollarıdır. Bu nedenle, öğrenme belli bir sosyal yapıyı ve çocukların çevrelerindekilerin zihinsel hayatının içinde büyüdükleri bir süreci gerektirmektedir.

In Vygotsky’s view, interactions with the social environment, including peer interaction and/or scaffolding, are important ways to facilitate individual cognitive growth and knowledge acquisition. Therefore, learning presupposes a specific social nature and a process by which children grow into the intellectual life of those around them.

Vygotsky, öğrenmenin ancak çocuk çevresindekilerle etkileşim kurduğunda ve akranlarıyla işbirliği içinde olduğunda işleyebilen çeşitli içsel gelişim süreçlerini uyandırdığını söylemiştir. Bu süreçler içselleştirilince çocuğun bağımsız gelişim başarısının bir parçası olurlar (Vygotsky, 1978).

Vygotsky said that learning awakens a variety of internal developmental processes that are able to operate only when the child is interacting with people in his environment and in cooperation with his peers. Once these processes are internalized, they become part of the child’s independent developmental achievement (Vygotsky, 1978).

Vygotsky gelişim için hayali oyunun sosyal yapısının önemini de vurgulamaktadır. Oyunda yaratılan hayali durumları zihinsel bir destek sistemi olarak çalışan yakınsal gelişim alanları olarak görmektedir (Fleer, 2008).

Vygotsky also emphasized the importance of the social nature of imaginative play for development. He saw the imaginary situations created in play as zones of proximal development that operate as a mental support system (Fleer, 2008).

Vykotsky yakınsal gelişim alanında öğrenimi destekleyen öğretmenlere ‘daha bilgili diğer kişi’ demektedir (DBDK). “DBDK özellikle belli bir görev, kavram veya süreçle ilgili olarak öğrenenden daha iyi bir anlayışa veya yeteneğe sahip herhangi biridir.

DBDK’nin genellikle öğretmen veya başka bir yetişkin veya akran olduğu düşünülür” (Dahms et al, 2010). Fakat DBDK öğrenilen konuyla ilgili öğrenimi öğrenenin şimdi sahip olduğundan daha yüksek bilgi seviyelerinde içeren ve öğrenmeye aracı olan bir öğrenme objesi veya sosyal yazılımdır.

Vygotsky called teachers who supported learning in the zone of proximal development as the ‘more knowledgeable other’ (MKO). “The MKO is anyone who has a better understanding or a higher ability level than the leaner particularly in regards to a specific task, concept or process.

Traditionally the MKO is thought of as a teacher, an older adult or a peer” (Dahms et al, 2010). But the MKO can also be viewed as a learning object or social software which embodies and mediates learning at higher levels of knowledge about the topic being learned than the learner presently possesses.

http://webarchive.nationalarchives.gov.uk/20110414152025/http:/www.lluk.org/wp-content/uploads/2011/01

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s