Resim Öğretmenleri Görsel Unsurları ve Kompozisyon İlkelerini Öğretmeli mi? 

 

Marvin Bartel, Ed.D. June 2, 2014
Bazı öğretmenler görsel unsurların ve tasarım ilkelerinin resmin temel yapısı olduğunu düşünmektedir. Temel yapıyı öğretirsek resmin meydana geleceği düşünülmektedir. Bu, 1930larda gelişen bir modern sanat fikriydi. Hmm?  Üzgünüm ama sanat bundan biraz daha karmaşık bir hal aldı. Unsurların ve ilkelerin ressamlar için hala faydaları olduğunu düşünüyorum. Ancak, bunlar çok kısıtlayıcı ve çok basite indirgeyici. İçeriği, sembolü, anlamı ve sanatsal olmanın alışılmadık yollarını içermiyorlar. Her sanat eseri farklıdır ve henüz hayal edilmemiş her şeyi kapsayan basit bir sistem yoktur. Sanata dair nihai bir tanım veren herhangi bir nihai denklem, bilgisayar programı, sözlü beyan veya herhangi bir şey varsa, son gerçek, güzellik ve hayal gücü iç patlamasına şahit olacağız.

Bu arada, belirsizlik ve değişimle birlikte yaşamaya da tamam dediğimiz sürece tanımlar ve kesin olmayan kurallar üzerinde çalışmakta bir sakınca yoktur. Unsurları ve ilkeleri önceden belirlenmiş doğru olarak öğretmek yerine, yaratıcı düşünmeyi desteklemekle ilgilenen bir öğretmen öğrencilerinden kendi kendilerine kompozisyon ilkeleri ileri sürebilecekleri ve kompozisyon ilkelerine ulaşabilecekleri şekillerde deneyler yapmalarını isteyebilir. Tıpkı eğitimin önceden icat edilmiş şeyleri yapmayı öğrenmek yerine icat etmeyi öğrendiğimizde daha iyi olması gibi, ölmüş ustalar tarafından başka bir zamanda ve mekânda belirlenmiş ilkeleri öğrenmek yerine ilke bulmayı ve doğrulamayı öğrenmek daha iyidir. Öğrencilerden kendi çalışmalarını değerlendirmek için kullanabilecekleri bir ilkeler gurubu belirlemelerini istemek çok yaratıcıdır. Öğrencilerden eski standart unsurların ve ilkelerin nasıl belirlenmiş olabileceğini bulmalarını istemek çok yaratıcıdır. Gerçek hayatta olduğu gibi, kurallar varsa, bu kurallar şöyle olabilir: dikkat et, karşılaştırmalar yap, doğrula, şüpheci ol, yapmadan önce iyi düşün, vb. Geleneksel tasarım ilkeleri yol gösterici olabilir ama süreci belirleyemez ve sanat eserini de belirleyemez.

Should Art Teachers Teach the Visual Elements and Principles of Composition
Some teachers feel that the visual elements and the principles of design are the basic structure of art.  It is thought that if we teach the basic structure, art will happen.  That was a modern art idea developed during the 1930’s.  Hmm?  I’m sorry, but art has turned out to be a bit messier than that.  I do believe the elements and principles still have some utility for artists.  However, they are too limiting and simplistic.  They fail to acknowledge content, symbol, meaning, and untraditional ways of being artistic.  Every artwork is different and there is no simple system that covers everything not yet imagined.  If there are any final equations, computer programs, verbal pronouncements, or whatever, that give a final definition to art we will have witnessed the final implosion of truth, beauty, and imagination.

In the meantime, there is little harm in working at definitions and tentative rules so long as we also agree to live with uncertainty and change. Rather than teaching the elements and principles as predetermined truth, a teacher interested in fostering creative thinking might be well advised to ask students to experiment in ways they might postulate and arrive at compositional principles on their own. Just as education is better when we learn invention than how to make previously invented products, it is better to learn principle finding and verification rather than learning principles determined by dead experts at another time and place. It is very creative to ask students to define a set of principles that can be used to assess their own work. It is creative to ask students to figure out how the old standard elements and principles might have been determined? As in life, if there are rules, they are more likely to be things like: pay attention, make comparisons, verify, be skeptical, look before you leap, and so on.  The traditional design principles can guide, but not determine the process, and they certainly do not determine the art product.- top of article

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s