Beceriler Düşünme ve Yaratıcılık için Bir Ön Koşul mu?

 

Birçok öğretmen bilgi ve becerilerin sanat üretmenin ön koşulu olduğunu iddia etmektedir. Bu düşünce yenilik gerektirmeyen pek çok “birbirinin aynı” resim ödevinin yapılmasına yol açmaktadır. Beceri ve bilgi kriteri kadar yenilik kriterine de yer vermenin çok daha iyi olduğunu düşünüyorum. Bu bazen eş zamanlı, bazen de dönüşümlü olarak yapılabilir. Öğretmenlerin ve öğrencilerin “provalarda” neyin işe yaradığının ve ne zaman yaratıcı “performans sergilemelerinin” beklendiğinin farkında olmalarında fayda olabilir. Her ikisi de önemlidir, bu yüzden biri veya diğeri diğerini göz ardı etmek için bir bahane olamaz. Dört ve beş yaşındaki çoğu çocuk doğal olarak yaratıcıdır ama becerileri gelişmemiştir. Bu yaşta kendilerini ifade etmelerine izin verilmeden beceri yetkinliğine sahip olmalarında ısrarcı olmanın gülünç olacağını hepimiz anlarız.

Resim öğretmenlerinin çocukların biraz çizim yeteneğine sahip olduğunu veya çizim yeteneğine sahip olmadıklarını fark etmeye başladıklarında akılları farklı işlemektedir. Ne yazık ki, bazı öğretmenler “boş ver, ben de çizemiyorum” der. Çocukların kendi dünyalarına daha yakından bakmayı öğrenmelerine yardım etmek yerine, gözlemlemeyi öğrenmenin değerini düşürürler. Sanat gibi görünen ama özel bir yetenek gerektirmeyen resim ödevleri verirler. Taklit ederler, kopyalarlar, adım adım yapım yönergelerini takip ederler, vb. Aynı şekilde, bazı resim öğretmenleri “ağaç, yüz veya insan figürü çizme” konusunda kitaplardaki formülleri gösterirler. Bu yöntemler çizim yeterliliğini öğretmezler. Bağımlı olmayı öğretirler. Bundan şikâyetçi olan çocuk sayısı azdır çünkü taklit etmeyi doğal olarak severler ve yaptıkları güzel ürünler takdir edilir.  İyi resim öğretiminin çocukların standart gözlem yöntemlerini uygulamalarına yardım ederek onlara herhangi bir şeyi nasıl çizeceklerini gerçekten öğreten yöntemlerin kendilerine yardımcı olabileceğini bilmemektedirler. Tabii resim ve yaratıcılık çizimden fazlasıdır. Resim kompozisyon farkındalığı, ifade niteliği, hatırlatıcı imajlar, imalar ve çağrıştırıcılarla ilgili pek çok karmaşık soru içermektedir.

ARE SKILLS A PREREQUISITE TO THINKING AND CREATIVITY?
Many teachers have argued that skills and knowledge are essential prerequisites for the production of art.  This belief leads to lots of  “another one of those” art assignments with no requirement for innovation.  I believe it is much better to include both innovation criteria as well as skill and knowledge criteria.  This can sometimes be done concurrently and sometime alternately.  It may be helpful if teachers and students become more aware of what is working at “rehearsal” and when they are being asked to “perform” creatively. Both are important, so one or the other should not be an excuse for ignoring the other. Most four and five year olds are naturally creative, but very immature in their skills development.  At this age we all understand that it would be ludicrous for us to insist that they be proficient in skill before they are allowed to be expressive.

Art teachers are of different minds as what is needed when children begin to notice that they have little or no drawing ability.  Unfortunately, some teachers say, “Don’t worry, I can’t draw either.”  Instead of helping them learn to look more closely at their worlds, they devalue learning to observe.  They give art assignments that look like art, but require no particular ability.  They imitate, they copy, they follows step-by-step assembly instructions, and so on.  Along the same lines, some art teachers show formulas from books on “how to draw a tree, a face, or a human figure”.  These methods do not teaching drawing competency. They teach dependency. Few children complain because they naturally enjoy imitation and they are mildly rewarded by pretty products. There is no way for them to know that good art teaching could help them with methods that actually teach them how they could learn to draw anything by helping them practice standard observations methods. Of course art and creativity are more than drawing. Art includes many complex questions related to compositional awareness, expressive quality, evocative images, implications and connotations.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s