21. Yüzyıl Sınıf Tasarımı

21st-Century Classroom Design

29 MART 2016

Probleme dayalı öğrenme, ters-yüz öğrenme, öğrenci blogları – bunlar 21. yüzyıl öğreniminin başlıca unsurları olarak algılanmaktadır. İnsanların modern sınıfları nasıl algıladıklarıyla ilgili olarak bu gibi iddialı uygulamaların dikkatleri çekmesiyle, bu uygulamalara karşı sıklıkla verilen ilk tepkilerin kullanışlı olmadıkları söylentileri veya şüphecilik olması şaşırtıcı değildir. Öyleyse öğretmenleri sınıflarında büyük değişikliklerin meydana gelebileceğine inanmaya nasıl teşvik edebiliriz? Buna inanmalarını sağlayacak küçük, pratik adımları gözlerinde canlandırmalarına yardım ederek. İşte 21. yüzyıl dersliklerinin beş unsuru ve öğretmenlerin gözlerinde canlandırıp hemen uygulayabileceği bazı öneriler.

Problem-based learning, makerspaces, flipped learning, student blogging — these are becoming perceived staples of 21st-century learning. With such ambitious practices taking the spotlight for how people regard modern classrooms, it’s not surprising that a murmur of impracticality or skepticism is still a frequent response when they’re first introduced. So how do we encourage teachers everywhere to believe that great changes can happen in their classrooms? By helping them envision small, practical steps that will lead them there. Here are five elements of 21st-century classrooms, along with concrete suggestions that teachers can visualize and implement today.

 1. Unsur: Alanlar
 2. Yüzyıl Öğrenme İlkesi

Öğrencilerin bütün gün aynı yerde öğrenmesini, çalışmasını ve düşünmesini gerektirmek yerine, mekânınızın nasıl daha esnek olabileceğini düşünün.

Uygulama Aşamaları

 • Yere bir kilim sererek veya yere bant yapıştırarak bir alan belirleyerek bütün sınıfa özel bir toplanma alanı belirleyin (sınıf toplantıları, ders sonu aktiviteleri, mini dersler) – daha büyük öğrenciler için bile kullanılabilir!
 • Masanızın yanına ilave bir masa koyarak aynı anda başka işlerin de yapılabileceği bir hale getirerek alanı genişletin ama arkanızdaki duvarlardaki raflarla ofis alanınızı da koruyun.
 • Birey, ikili ve grup olarak çalışma alanları sağlayarak öğrencilerin çalışma alanları konusunda yaratıcı olun.
 • Sandalyelere tekerlek takın ve sıraları esnek grup masası çalışmaları için kontrplakla kaplayın.
 • Eşyaları aralarda küçük alanlar yaratacak şekilde yerleştirin.

Element #1: Zones

21st-Century Learning Principle

Instead of requiring students to learn, work, and think in one place all day, consider how your space might become more flexible.

Practical Steps

 • Designate a whole-group special gathering zone (class meetings, wrap-ups, mini-lessons) by laying a second-hand rug or taping down a perimeter — even for older students!
 • Maximize space by having your desk do double-duty with the kidney desk, but maintain office space with shelves on the wall behind you.
 • Get creative with the student workspace zone by providing spaces for working as individuals, pairs, and groups.
 • Add casters to chairs, and top individual desks with plywood for flexible group tables.
 • Arrange furniture to create nooks.
 1. Unsur: Erişilebilirlik
 2. Yüzyıl Öğrenme İlkesi

Gerçek bir sınıf topluluğunda pratikte bildiklerimizi uygulamaya dökmek için kendimize tüm kaynaklarımızın tüm öğrencilere uygun bir şekilde tasarlanıp tasarlanmadığını ve düzenlenip düzenlenmediğini sormalıyız.

Uygulama Aşamaları

 • Öğrencilerinizden sınıf kaynaklarını nasıl kullanacaklarına ve nasıl kullanmak istediklerine dair geribildirim isteyin.
 • Yöneticinizden panoların, yazı tahtalarının, askıların ve olması gerektiği kadar işlevsel olmayan her şeyin yüksekliğini ayarlattırmak için izin isteyin.

Element #2: Accessibility

21st-Century Learning Principle

To walk the talk of a real classroom community, we must ask ourselves if all of our resources are designed and arranged for the convenience of all learners.

Practical Steps

 • Ask your students for feedback on how they use and would like to use classroom resources.
 • Ask your administration’s permission to have the custodian adjust the height of bulletin boards, whiteboards, hooks, and anything else that isn’t as functional as it could be.
 1. Unsur: Hareket Kabiliyeti
 2. Yüzyıl Öğrenme İlkesi

Sadece bir tür öğrenene hitap etmediğimizden emin olmalıyız. İçedönükleri, dışa dönükleri, işbirlikçileri, yalnız düşünürleri, yazarları, hayalperestleri ve yerinde duramayanları düşünün – ve herkesin ihtiyaçlarını karşılayabilecek esnek bir ortam tasarlayın.

Uygulama Aşamaları

Öğrencilerin nasıl araştırma yapacakları, nasıl alıştırma yapacakları ve öğrendiklerini nasıl sunacakları konusunda daha çok seçeneğe sahip olmasını sağlayan bir teknoloji istasyonu kurun. 1:1 veya 30:1? İle başlamayın. Güne bir tablet veya dizüstü bilgisayar isteyen bir DonorsChoose projesi sunarak başlayın.

Element #3: Mobility

21st-Century Learning Principle

We need to be sure that we’re not catering to just one type of learner. Be mindful of your introverts, extroverts, collaborators, solo thinkers, writers, dreamers, and fidgeters — and design a flexible environment that can meet everyone’s needs.

Practical Steps

Create a tech station to allow students more choices in how to research, practice, and present learning. Don’t have 1:1 or even 30:1? Start today by submitting a DonorsChoose project requesting a tablet or laptop.

Blog uygulamaları:

Matematik alıştırmaları uygulamaları:

Araştırma uygulamaları:

Yayıncılık/yaratıcılık uygulamaları:

Eğlenceli önce bitirme uygulamaları:

Sınıf düzenleme uygulamaları:

Düşük teknoloji seçeneklerini inceleyin:

Yukarıda bahsedilen tekerlekler, öğrencilerinizin biraz tek başına çalışmak isterlerse veya sınıfın başka yerindeki insanlarla çalışmak isterlerse sandalyelerini kolaylıkla kaydırmalarına yardımcı olacaktır. Sandalyeye bir de bir not panosu eklerseniz ekonomik bir kendinden masalı sandalye elde etmiş olursunuz.

Blogging apps:

Math practice apps:

Research help apps:

Publishing/creating apps:

Fun fast-finisher apps:

Classroom organization apps:

Examine low-tech options:

The abovementioned casters will help your students easily roll their chairs away if they need to work solo for a bit, or to collaborate with multiple people around the classroom. Add a clipboard, and voila — a budget-friendly version of the Node chair.

 1. Unsur: İlham Verme
 2. Yüzyıl Öğrenme İlkesi

Sıklıkla yaratmaları için bir fırsat sunana kadar öğrencilerin pasif bir şekilde beklemelerini umarız, sonra da bu yaratıcılığı musluğu açar gibi açmalarını bekleriz. Sürekli ilham vermenin ve yaratıcılığı teşvik etmenin yollarını bulmalıyız.

Uygulama Aşamaları

 • Öğrenciler açık bir yaratıcılık alanı belirleyin (Genius BarWonder Shelfmakerspace, vb.)
 • Üründen, büyüme zihniyetinden ve üstbilişten ziyade süreci öğretin ve vurgulayın. Öğrencilere sürekli önemli olanın çalışma kâğıtlarını düzgünce tamamlamak olduğunu gösterirsek yaratıcılığın temel özellikleri olan risk almayı, başarısızlığı ve azimli olmayı besleyemeyiz.

Element #4: Inspiration

21st-Century Learning Principle

We often expect students to passively wait until we present opportunities to create, and then we expect them to turn on that creativity like a faucet. We should find ways to foster ongoing inspiration and creativity.

Practical Steps

 • Set aside a creation/inspiration zone that’s open to students as often as possible (Genius BarWonder Shelfmakerspace, etc.)
 • Explicitly teach and emphasize process over product, growth mindset, and metacognition. We cannot cultivate risk taking, failing, and perseverance — all essential characteristics of creativity — if we repeatedly demonstrate to students how all that really matters is neatly filling out our worksheets.
 1. Unsur: Saygı
 2. Yüzyıl Öğrenme İlkesi

Okulda çok başarılı olmayan öğrencilerimizi düşünün. Bunlar nadiren yıldız ve sınıf parası kazanan, hiç ödev yapmayan, ismi diğer öğrencilerden çok daha fazla anılan (ama daha çok azarlamak için) öğrencilerdir. Bunlar için, geleneksel okul hızla “öğretmene karşı ben” oyununa dönüşür. Bu gibi öğrenciler için bu bakış açısını değiştirmenin, bu yaklaşım yerine okulda bulunmamızın gerçek nedenini –öğrenmek ve gelişmek için — anlamalarını sağlamanın yollarını bulmalıyız.

Uygulama Aşamaları

 • Ödül sistemlerinizi dikkatle inceleyin ve kendinize şu soruyu sorun: “Öğretmen öğrenciye karşı şeklinde algıladıkları oyunu sürdürüyorlar mı, azaltmışlar mı?” Çoğu zaman zorlanan öğrencilerin çabalarının boşuna olduğu duygusunu pekiştirmekten başka bir işe yaramayan dışsal ödülleri azaltmayayönelik adımlar atın.
 • Her öğrenciyle aranızdaki birebir ilişkiye odaklanın. Onları kapıda karşılayın, nelerle ilgilendiklerini sorun ve onları dinleyin.
 • Ders sonu aktivitelerine ve ders sonunda düşünmeye zaman ayırın. Bu anlar okula aidiyetin korunmasını vurgulamak için mükemmel bir fırsattır. Sonuçta, bu öğrencinin öğrenimiyle ilgilidir. Onlara örnek olun ve bireylerin öğrenmeyi nasıl kişisel hale getirip hayatlarına uyarladıklarını öğrenmelerine izin verin.

Element #5: Respect

21st-Century Learning Principle

Consider our students who don’t do school very well. You know the ones — the kid who rarely earns stars and class bucks, the kid who never brings homework, the kid whose name is called far more frequently than others (but usually for remonstration). For them, traditional school quickly becomes a game of “me vs. the teacher.” For their sake, we must find ways to dissolve this mindset, replacing it with the real reason why we’re all at school — genuine learning and growth.

Practical Steps

 • Carefully examine your reward systems and ask yourself: “Do they perpetuate or lessen the perceived game of student vs. teacher?” Take steps to minimize extrinsic rewardsthat often do nothing but reinforce to struggling students the futility of their efforts.
 • Focus on your one-on-one relationship with each student. Greet them at the door, ask them about their interests, and listen.
 • Fiercely safeguard time for end-of-lesson wrap-ups and reflections. Those moments are the perfect opportunity to highlight the conversation of ownership. After all, this is about student learning. Model and let them learn from others how individuals make learning personal and genuinely apply it to their lives.

http://www.edutopia.org/blog/visualizing-21st-century-classroom-design-mary-wade

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s