Dikkat Eksikliği Bozukluğu Hakkındaki Mit ve Gerçekler

 

Mit: DEB sadece bir irade eksikliğidir. DEB sorunu olan insanlar ilgilendikleri şeylere iyi odaklanırlar; isterseler herhangi bir konuya da odaklanabilirler.

Gerçek: DEB bir irade sorunu gibi görünmektedir ama değildir. Beynin yönetim sistemindeki kimyasal bir sorundur.

Mit: DEB basit bir hiperaktivite sorunu ya da biri sizinle konuşurken dinlememe sorunudur.

Gerçek: DEB beynin yönetim sistemindeki odak, organizasyon, motivasyon, duygusal modülasyon, hafıza  ve diğer fonksiyonlarındaki bozuklukları içeren karmaşık bir bozukluktur.

Mit: DEB’li insanların beyni aşırı aktiftir ve sakinleşmek için ilaca ihtiyaç duyar.

Gerçek: Beynin yönetim ağlarının az çalışması DEB sorunu olan insanlarda görülen tipik bir durumdur. Etkili ilaç tedavileri uyanıklığı arttırmakta ve beynin yönetim sistemindeki iletişimi arttırmaktadır.

Mit: DEB davranış bozukluğu anlamına gelmektedir; DEB rahatsızlığı olan çocuklar sadece uslu durmayı reddetmekte ve öğretmenlerini ya da anne babalarını dinlemek istememektedirler.

Gerçek: DEB sorunu olan kişilerin çoğunda çok az davranış bozukluğu görülmektedir. Kronik dikkatsizlik belirtileri DEB rahatsızlığı olan kişiler için davranış bozukluğu olanlara göre öğrenmede ve ilişkilerde daha ciddi ya da uzun süreli sorunlara yol açabilir.

Mit: Çocukken DEB rahatsızlığı olanlar genellikle ergenliğe geldiklerinde bundan kurtulmaktadır.

Gerçek: DEB bozuklukları çoğunlukla okulda ve başka yerlerde kendini yönetmenin gerektiği ergenlik dönemine kadar fark edilememektedir. DEB ergenlik döneminde çocukluğa göre gizli ama daha zarar verici olabilir.

Mit: Çocukken DEB rahatsızlığınız yoksa, yetişkinken de olmaz.

Gerçek: Birçok yetişkin yaşamları boyunca fark edilmeyen DEB sorunları ile mücadele etmiştir. Yaşadıkları depresyon ve endişe gibi kronik sorunların normal tedavilere cevap vermeyen başka nedenlerden kaynaklandığını düşündükleri için yardım almamışlardır.

Mit: Bir kişi DEB değil ama depresyon, endişe ya da başka psikiyatri sorunlara sahip olabilir.

Gerçek: DEB sorunu olan bir kişinin başka bir psikiyatrik ya da öğrenme bozukluğuna sahip olma ihtimali diğer insanların çoğuna göre 6 kat daha fazladır.

Mit: DEB için kullanılan ilaç tedavileri özellikle bu ilaçları kullanan çocuklarda madde bağımlılığı ya da başka sağlık sorunları gibi uzun vadeli sorunlara neden olabilmektedir.

Gerçek: DEB tedavisi için uygun ilaç kullanmanın riskleri minimal seviyedeyken, DEB’i tedavi etmek için ilaç kullanmamanın ciddi riskleri vardır. DEB tedavisi için kullanılan ilaçlar bir bozukluk için araştırılanlar arasındaki en iyi ilaçlardır.

Mit: DEB kişinin hayatına çok fazla zarar vermez.

Gerçek: Tedavi edilmemiş ya da yanlış tedavi edilmiş DEB  genellikle öğrenme, aile hayatı, eğitim, iş hayatı, sosyal etkileşimler ve güvenli araba kullanımına ciddi şekilde zarar vermektedir. Ancak, uygun bir tedavi gören DEB sorunu olan insanlar hayatlarını oldukça iyi idame ettirmektedirler.

Thomas E. Brown

 http://helADHD.org

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s