Sanal Piyasadan İş Piyasasına Girişimciliği Öğretmek 

Girişimciler, basit anlamıyla, engel ve fırsat arasında az bir fark olduğunu anlayan ve her ikisini de kendi avantajına çevirebilen kişilerdir. Victor Kiam

Orta öğretim müfredatları hazırlayanların girişimciliğin ne ayrı ne de yabancı bir kavram olmasını fakat öğrencilerin normal müfredattaki çeşitli dersleri daha iyi anlamasını sağlamaları gerekmektedir. Belki de daha önemlisi, girişimcilerin ve girişimciliğin incelenmesi, girişimci davranışın toplum üzerinde ne kadar olumlu bir etkiye sahip olabileceğini gösterebilir. Girişimciler, öğrencilerin örnek alabileceği iyi rol modelleridir.

Girişimcilik programlarına katılan öğrenciler daha çok inisiyatif alırlar ve kendilerine daha çok güvenirler.

Ekonomi dersine girişimcilik kavramlarını ve girişimciyi dahil etmek hem dersi daha gerçekçi kılar hem de öğrencinin ekonomi dersini daha iyi anlamasına ve dersten daha çok zevk almasına yardımcı olur.

Psikoloji dersi öğrencilerin bir girişimcinin psikolojik özelliklerini anlamaları ve kendi niteliklerini ve girişimcilik kapasitelerini değerlendirmeleri için mükemmel bir derstir. Öğrencilerin kendi öz saygı ve öz kontrol kavramlarını geliştirmelerini sağlayan bir psikoloji dersi girişimcilik eğitimi sürecine katkıda bulunacaktır.

Tarih dersleri girişimci insanların olayların şekillenmesinde nasıl belirleyici olduklarının tartışılabileceği derslerdir. Tarih derslerinde politikacılar, hükümdarlar ve askeri liderler üzerinde sıkça durulmaktadır. Tarih öğretmenleri insanlığın gelişimine katkıda bulunmuş girişimcilerle ilgili vaka çalışmalarına odaklanarak öğrencilerin ufuklarını genişletmeye çok yardımcı olabilirler. Vaka çalışmaları öğrencilerin kendi ırklarından ve/veya cinsiyetlerinden girişimcilerle ilişki kurmalarını sağlayan çeşitli alternatif hikayelere yer verildiğinde özellikle önemli hale gelmektedir. Girişimcilik tarihi, öğrencilerin çoğu gelişmenin küçük adımlarla kaydedildiğini anlamalarına yardımcı olabilir. “Büyük” yeniliklerin önemli olmasına rağmen, gerçek anlamda gelişme fikirler uyarlandıkça ve geliştirildikçe kaydedilir. Çoğu girişimci aktivite eski fikirleri tüketici veya üretici ihtiyaçlarını daha iyi karşılamak için artımlı bir biçimde iyileştirme ve değiştirme süreci şeklinde gerçekleşir ve böylece tarihe geçer.

Girişimcilik fen derslerine de dahil edilebilir. Teknolojik ilerleme çoğu zaman beraberinde bilimsel anlayışı da getirdiği ve girişimsel kararlılık sayesinde devam ettiği için öğrencilerin bilimsel keşif ile girişimcilik arasındaki ilşkiyi anlaması gerekmektedir. Büyük bilim adamlarının bir çoğu aynı zamanda girişimcidir. Sadece ürün veya teknolojiyi icat etmemiş, aynı zamanda bu ürün ve teknolojiyi piyasaya sürmüşlerdir. Öğrencilerin laboratuar ve piyasa arasındaki bu ilişkileri anlaması gerekmektedir.

SANAL PİYASADAN İŞ PİYASASINA

Öğrenciler ürünleri, şirket isimlerini ve logoları seçerler. Bireysel endüstri kelimeleri, iş ve pazarlama planları ve ahlaki değerler yasası portfolyolarını yazarlar. Küçük işletme sahipleri ile yapılan görüşmeler ve girişimcilerle ilgili raporlar konuya odaklanmaya yardımcı olur. Öğrenciler girişimciliğin artılarını ve eksilerini karşılaştırırken ve başarılı iş girişimlerinde bulunmak ve bu girişimleri sürdürmek için gereken eğitim ve becerileri belirlerken üst düzey düşünme becerileri gelişir.

Genç girişimciler ürün etiketleme için mevcut kanunları ve endüstri yönetmeliklerini araştırırlar. Benzer reklamların etkinliğini değerlendirir ve sınıfa kendi yazılı, sesli veya görüntülü reklamlarını sunarlar. Yazılı reklamlar daha sonra tüm okula ve topluluğa gönderilir. Sesli veya görüntülü reklamlar sabah anonslarında ve halka açık kablolu kanalda yayınlandığında öğrenciler “birden” meşhur olurlar.

Tüm şirketlerin verimliliği ve ürün kalitesi çalışanlarının matematik becerilerine bağlıdır. Zaman yönetimi tabloları öğrencilerin çalışma tamamlama programlarını izlemelerine ve yaptıkları çalışmaya odaklanmalarına yardımcı olur.

Öğrenciler doğru matematik becerileri olmadan kârların gerçeğe dönüşmeyeceğini hemen anlarlar. Öğrencilerin ürünleri kâr ederek satabilmek için malzemeleri ve işçilik maliyetini göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. Öğrenciler kayıt tutmak için hesap çizelgeleri hazırlamak, brüt satışlardan elde edilen net kârı veya kayıpları hesaplamak ve sipariş formları hazırlamak için bilgisayar kullanırlar.

Öğrenciler, programın bir parçası olarak, iş uygulamaları ve mülakat uygulamaları yaparlar ve “başarı için” giyinebilmek için iş kıyafetlerini eleştirirler. Çalışanları, işverenleri ve müşterileri içeren durumları canlandırarak yeni bakış açıları kazanırlar. Okul-kariyer bağlantıları, sınıfın yerel işletmelerde anketler uygulaması ve müşteri ilişkileri ve çalışan sorumlulukları ile ilgili yönetmelikleri karşılaştırması ile daha da ilerletilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s