Sadece Çocuklarla Değil, Ailelerle de Çalışın

Work with families, not just children

Velileri çocukların eğitimine dâhil etmek geniş kabul görmektedir- aile katılımıyla öğrenci başarısı arasında kuvvetli bir bağlantı vardır.

It is widely recognised that involving parents in their children’s education is crucial – there is a strong association between family involvement and student achievement.

Birçok okul öğrencilerin mümkün olduğu kadar iyi olmasına yardım etmek için velilerle farklı şekillerde çalışmaları gerektiğini fark etmektedir. Bazı okullar bunun da ötesine geçip okul ve toplum arasında köprüler kuran bütünsel ve yenilikçi yaklaşımlar bulmaktadır.

Many schools are recognising the need to work with parents, in a variety of ways, to help their students be the best they can be. And some schools are going much further than this, finding holistic and innovative approaches that form bridges between the school and community.

Veliler okul çalışmalarında birer ortak gibi görülmektedir: aileler evde öğrenme günleri seçebilir ve aynı şekilkde veliler okulda öğretmenlere ve öğrenenlere destek verebilir ve rehberlik edebilirler. Velileri çocukların eğitimine dâhil etmenin yanı sıra, okullar okuryazarlık, bilişim teknolojileri, matematik ve ebeveynlik becerileri gibi konularda ailece öğrenmeye odaklanmaktadır. Bu derslerin bazıları sadece velilere yöneliktir; Londra’daki Mayfield İlkokulunda gün sonunda son 30 dakika verilen dersler gibi bazıları ise velilere çocuklarıyla birlikte öğrenme alanı sağlamaktadır. Veliler bildiklerini birbirlerine aktararak da önemli destek ağları oluşturmaktadır. Birçok okul özellikle çoğu dezavantajlı öğrencinin yaşam şansını arttırmak için velilerin bilgiye ve desteğe erişimini sağlayan başka hizmetlerle ortak çalışma gereğini kabul etmektedir.

Parents are seen as partners in schooling: families can choose to have days of learning at home, in addition to parents providing support and guidance in school to teachers and learners alike. In addition to involving parents in their children’s education, schools are focusing on whole-family learning, including literacy, IT, maths and parenting skills. Some of these courses are aimed solely at parents; others, like those provided by Mayfield Primary School in London during the last 30 minutes of the school day, provide space for parents to learn alongside their children. Parents also form vital support networks with one another, often taking their knowledge into the wider community. Many schools are recognising the need to work in partnership with other services that enable parents to access information and support, particularly to improve the life chances of the most disadvantaged students.

Londra’da, Camden’deki ilkokullar yardıma ihtiyacı olan velilere terapi vermek için Tavistock and Portman NHS Foundation Trust ile çalışmaktadır. Terapistler kriz noktasına gelmeden yerel sağlık hizmetlerine başvurmayan aileleri yerinde çalışarak belirlemektedirler. Benzer şekilde, New York’daki Harlem Children’s da okul, çocuk bakımı ve yetişkin öğrenimi hizmeti veren ve bölgedeki ailelere mali, hukuki ve medikal hizmetlere nasıl ulaşabilecekleri konusunda bilgi veren bir programdır.

In London, primary schools in Camden are working with the Tavistock and Portman NHS Foundation Trust to offer talking therapies to parents who need help. Therapists working on site can identify families in need of support, many of whom are not registered with local health services, before they reach crisis point. Similarly, Harlem Children’s Zone in New York is an interconnected programme of schools and social services which offers schooling and childcare as well as adult learning and advice on how to access financial, legal and medical services to all families in the area.

Sosyal ağ oluşturmak okul topluluğunu desteklemek açısından çok önemli olabilir, özellikle de okul aktivitelerine katılmak için zaman bulmakta zorlanan veliler için. Facebook öğrenci çalışmalarını göstermek için faydalı bir araçtır, veliler için sınıfa açılan bir pencere gibidir ve sınıftaki konuların evde konuşulmasını sağlamaktadır. Bu site velileri sürekli bilgilendirerek ve çalışmalara dâhil ederek ve okul ile ev arasındaki açığı kapatarak veliler, öğretmenler ve öğrenciler arasında sürekli diyalog oluşturmaktadır.

Social networking can be invaluable in fostering school communities, especially for parents who struggle to find time to be involved in school activities. Facebook is a useful tool for displaying students’ work, giving parents a window into the classroom and acting as a prompt for discussions around classroom topics at home. The site creates a constant dialogue between parents, teachers and students, keeping parents informed and engaged at all times and bridging the gap between school and home.

Okullar, veliler ve toplum arasındaki ilişkileri güçlendirmek öğrenci katılımını arttırır, davranışlarını düzeltir ve başarısını arttırır, aileler için olan çıktıları iyileştirir ve toplumlarda sosyal sermaye oluşturur.

Strengthening relationships between schools, parents and the community enhances student engagement, behaviour and achievement, improves outcomes for families and builds social capital in communities.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s