Sekiz Yaş Çocuğu ve Müzik

 

Farklı kültürleri temsil eden çeşitli müzik stilleriyle hareket edebilir, bu müzik stilleriyle ilgili soruları yanıtlayabilir ve bu stilleri tanımlayabilir.

Farklı kültürleri temsil eden çeşitli şarkıların sözlerini ve melodilerini hatırlayabilir. Bu şarkıları tek başına veya grupla daha ustaca söyleyebilir veya enstrümanla çalabilir. Bir grup performansında, daha karmaşık partner şarkılarını (aynı anda icra edilebilecek iki ayrı şarkı), birkaç sesin birbiri ardına söylendiği şarkılar ve şarkı boyunca tekrarlanan kısa müzik kalıplarını (ostinato) icra edebilir. Grupla şarkı söylerken vokal sesleri harmanlayabilir. Diğer öğrenciler kontrast bölümleri çalarken bir şarkının enstrümental bölümünü bağımsız olarak icra edebilir. Şefin yönergelerini izleme yeteneği artar.

Basit enstrümanlarda gittikçe daha sofistike müzikal kalıpları çalar. Farklı kültürlere ait şarkılara uygun müzikal kalıplar ve melodiler doğaçlar. Belli yönergeler doğrultusunda kısa şarkılar ve enstrümental parçalar oluşturur ve düzenler (örneğin; belli bir stil veya enstrüman kullanarak). Okumalara veya dramatizasyonlara eşlik etmek için müzik yaratabilir ve düzenleyebilir.

Müziği, müzik notalarını, müzik aletlerini ve seslerini ve müzik performansını anlatma için kullanılan terminoloji bilgisini arttırır. Müzik notalarını okuma ve yazma yeteneğini geliştirir ve performans yaparken notaları doğru okuyabilir. Dört orkestra ailesindeki (ağaçtan yapılmış nefesli çalgılar, yaylı çalgılar, pirinç veya metalden yapılmış çalgılar, vurmalı çalgılar) enstrümanları ve kadın ve erkek yetişkin seslerini tanıyabilir. Müzik dinlerken melodi, ritim ve armoni gibi unsurları belirleme yeteneğini geliştirir.

Canlı performanslarda uygun dinleyici davranışları sergiler. Müzikal prformansları ve kompozisyonları değerlendirme kriterleri oluşturur. Artık belli müzikal çalışmalar ve stillerle ilgili kişisel tercihlerini anlatmak için uygun müzik terminolojisini kullanabilir.

Farklı tarihi dönemlere ve kültürlere ait seçme müzik türü veya stili örneklerini adlandırabilir. Bu örneklerde müzik unsurlarının (örneğin; melodi, ritim, armoni) nasıl kullanıldığını basit terimlerle anlatabilir. Müziğin günlük deneyimlerle nasıl iç içe olduğunu fark eder ve belli bir müziği bir kullanım için uygun kılan özellikleri tanımlayabilir. Çeşitli müzik ortamlarındaki ve kültürlerdeki müzisyenlerin rollerini belirler ve tanımlar (örneğin; orkestra şefi, türkücü, kilise orgcusu).

Müzik ile diğer disiplinler arasındaki bağlantıları açıklar (örneğin; yabancı diller: farklı dillerde şarkılar söylemek; dil ve anlatım: yoruma dayalı okumalarda müziğin anlatımsal unsurlarını kullanmak; notaların, eslerin ve zaman işaretlerinin matematiksel değerleri; fen: müzikte ses çıkarmak için kullanılan tellerin, davul derisinin veya hava sütunlarının titreşimi; coğrafya: farklı ülkelerin veya bölgelerin şarkıları).

 

Music

Can move to, answer questions about, and describe a variety of musical styles that represent diverse cultures.

Can remember the words and melodies to a variety of songs that represent diverse cultures. Is able to expressively sing or play these songs on instruments with improved skill, either alone or with a group. In a group performance, can perform increasingly complex partner songs (two separate songs that can be performed simultaneously), rounds, and short musical patterns that are repeated throughout a song (ostinatos). Can better blend vocal sounds when singing with a group. Is able to perform an independent instrumental part of a song while other students play contrasting parts. Improves ability to follow direction given by a conductor.

Plays increasingly sophisticated musical patterns on simple instruments. Improvises musical patterns and melodies to go along with songs of various cultures. Creates and arranges short songs and instrumental pieces within specified guidelines (e.g., using a particular style or instrument). Can create and arrange music to accompany readings or dramatizations.

Increases knowledge of appropriate terminology used to explain music, music notation, music instruments and voices, and music performance. Improves ability to read and write music notation, and can interpret such notation correctly when performing. Is able to identify by sight and sound instruments from the four orchestral families (woodwind, string, brass, percussion), as well as male and female adult voices. Improves ability to identify elements like melody, rhythm, and harmony when listening to music.

Shows proper audience etiquette during live performances. Creates criteria for evaluating musical performances and compositions. Can now use appropriate music terminology to explain personal preferences for specific musical works and styles.

Can name the type or style of select examples of music from various historical periods and cultures. Is also able to describe, in simple terms, how elements of music (e.g., melody, rhythm, harmony) are used in these examples. Recognizes how music is incorporated in daily experiences and can describe characteristics that make certain music suitable for each use. Identifies and describes roles of musicians (e.g., orchestra conductor, folksinger, church organist) in various music settings and cultures.

Explains connections between music and other disciplines (e.g., foreign languages: singing songs in various languages; language arts: using the expressive elements of music in interpretive readings; mathematics: mathematical basis of values of notes, rests, and time signatures; science: vibration of strings, drum heads, or air columns generating sounds used in music; geography: songs associated with various countries or regions).

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s