Sekiz Yaş Çocuğu ve Drama

Dramatik oyun, hikaye dramatizasyonu ve anlatıcı pantomimle (şiirleri veya başka yazılı anlatımları canlandırmak için konuşmak yerine hareketleri kullanarak) daha çok gerçek ve hayali durumları canlandırabilir. Farklı karakterleri oynarken daha iyi konsantre olur ve daha sofistike oynar (örneğin; hareketlerini ve sesini değiştirir). Diyalog doğaçlamak ve hikayeler anlatmak için kişisel deneyimlerinden, miras, hayal gücü ve farklı araçlardan faydalanabilir. Sonra bu doğaçlamaları yazıya dökebilir veya kaydedebilir. Sınıfta yapılanlar gibi daha formel ve yapılandırılmış dramatizasyonlar için birbiriyle ilgili karakterleri, ortamları ve durumları seçmek için başkalarıyla işbirliği yapabilir.

Dramatik oyunda müzik, yaratıcı hareket ve görsel bileşenler (kostüm gibi) kullanma yeteneğini geliştirir. Daha yapılandırılmış dramatik çalışmalarda mekanı, sesleri, hareketi ve basit teknik unsurları (sahne, ışık, makyaj gibi) teatral bir deneyim için nasıl kullanabileceğini daha iyi gözünde canlandırabilir ve planlayabilir.

İki farklı dramatik çalışmanın içeriğini veya mesajını karşılaştırabilir. Tüm bir dramatik performans veya bir performansın bölümleri ile ilgili kişisel tercihlerini anlatabilir. Bir performansın ona hisettirdiği duyguyu tanımlayabilir. Karakterleri, ilişkilerini ve ortamlarını kafasında canlandırır ve tanımlar. Ayrıca, karakterlerin isteklerinin ve ihtiyaçlarının kendi istek ve ihtiyaçlarına ne kadar benzediğini veya ne kadar farklı olduğunu da anlatabilir. Dramatizasyonları analiz ederken uygun terminoloji kullanabilir ve bir dramatik ürünü geliştirmeye yönelik yapıcı fikirler sunar. Canlı performanslarda uygun izleyici davranışları sergiler.

Farklı kültürlere ait veya farklı kültürler hakkındaki iki farklı hikaye veya dramadaki karakterleri ve durumları belirleyebilir ve karşılaştırabilir (bu gibi çalışmalara yeterince maruz kalırsa). Tiyatronun hayatın farklı yanlarını gösterdiğini bilir ve tartışır (örneğin; ilişkiler, zorluklar, miras, tarih). Kültürlerin neden dramatik ürünler yarattığını ve bunlarla neden ilgilendiğini anlamaya başlar.

Dramatik çalışmaları anlamak ve yorumlamak için diğer disiplinlerde edindiği deneyimleri kullanma yeteneğini geliştirir (örneğin; yazı yazma, tartışma, hareket, müzik, resim, tarih bilgisi).

 

Theater

Can act out a wider variety of real-life and imaginative situations through dramatic play, story dramatization, and narrative pantomime (using movement rather than talking to act out poetry and other writing). Shows greater concentration and sophistication in playing different characters (e.g., varies types of movements and vocal qualities). Is able to draw from personal experiences, heritage, imagination, history, and various media to improvise dialogue and tell stories. Can then formalize such improvisations by writing or recording the dialogue. Can collaborate with others to select interrelated characters, environments, and situations for more formal and structured dramatizations, such as those done in a classroom.

Improves ability to use music, creative movement, and visual components (e.g., props, costumes) in dramatic play. In more structured dramatic work, can better visualize and plan how to use space, sounds, movement, and simple technical elements (e.g., scenery, lighting, make-up, etc.) to create a theatrical experience.

Can compare the content or message in two different dramatic works. Is able to explain personal preferences about an entire dramatic performance or its individual parts. Can describe personal emotional responses to a performance. Imagines and clearly describes characters, their relationships, and their environments. Also, can explain how the wants and needs of characters are similar to and different from their own. Can apply appropriate terminology when analyzing dramatizations, as well as provide constructive ideas for improving a dramatic production. Is able to demonstrate proper and consistent audience etiquette during live performances.

Can identify and compare characters and situations from two different stories or dramas that come from or are about different cultures (if given adequate exposure to such works). Recognizes and discusses how theater reflects different aspects of life (e.g., relationships, challenges, heritage, history). Begins to see why cultures create and take in dramatic productions.

Improves ability to use experiences from other disciplines (e.g., writing, discussion, movement, music, art, knowledge of history) to understand and interpret dramatic works.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s