Öğretim ve Öğrenim Yaklaşımları: Bir Sonraki Sınır

 

http://www.huffingtonpost.com/christopher-emdin/5-new-approaches-to-teaching-strategies_b_4697731.html

Christopher Emdin Fen Bilimleri ve Eğitim Profesörü 01/31/2014

Süreç Odaklı Yönlendirmeli Sorgulayıcı Dersler

Süreç Odaklı Yönlendirmeli Sorgulayıcı Dersler hem yapılandırmacı hem de sosyal bir bileşeni olan bir öğrenme stratejisinin parçasıdır. Başka bir deyişle, bilgi oluşturmak için öğrenenin gerçek yaşam deneyimlerini kullanmaya odaklıdır ve öğrencilerin öğretim gördükleri ortamla nasıl bağlantı kurabileceklerini dikkate alır.

Bu derslerde, öğretmen öğrencilere bir metin verir ve ancak verilen metni inceleyerek cevaplayabilecekleri bazı sorular sorar. Bu süreçte, öğretmen öğrencilere cevapları söylememek veya ezberlemeleri için bilgi vermemek için kendini tutmak zorundadır. Öğretmenin başlıca görevi öğrencileri verilen metni daha derinlemesine incelemelerini sağlayacak sorular yöneltmektir. Bu yaklaşımın uygulandığı bir derslikte, öğrenciler sorguladıkları ve bilgilerini arttıracak olan metin hakkında sonuçlar çıkarmaktadır. Öğrenciler sorulara cevap verirken, öğretmenler öğrencileri derin düşünmeye ve daha karmaşık sonuçlar çıkarmaya sevk edecek sorular sorarak “sorgulamayı yönlendirmektedirler.” Bu yaklaşım neticesinde öğrencilerin konuya ilgisi artmış ve yaklaşımın kullanıldığı sınıflarda fen dersi içeriği daha iyi öğrenilmiştir.

Proje Tabanlı Öğrenme

Proje tabanlı öğrenme öncelikle öğrencilere gerçek yaşam sorunlarını ve görevleri inceletmeye  odaklı bir öğretim yaklaşımıdır. Öğrenciler bu çalışmalarla içerik bilgilerini geliştirmekte, aynı zamanda sorunlara çözümler üretmektedirler. Bu öğretim yaklaşımı öğrencilerin kendi yaşadıkları yerdeki veya dünyadaki çözmek istedikleri problemleri belirlemelerine izin verdiği için  geleneksel içerikle ilgilenmeyebilecek öğrencilerin derse katılmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda, öğretmenlere ve öğrencilere yaratıcılık fırsatları sunmaktadır. Proje tabanlı öğrenme yaklaşımını uygulayan okullarda öğrenciler bir proje çalışmasına katılabilir ve projelerini tamamlarken tüm konuları öğrenebilirler. Bu süreçte, öğretmen konuyu projeyle ilişkilendirmenin yollarını arar. Buna karşılık, öğrenciler de projelerini tamamlayabilmek için öğretmenden içerik bilgisi beklerler.

Gerçeklik Pedagojisi

Gerçeklik Pedagojisi öğretmenlerin öğencilerin gerçeklerini anlamalarına ve bu bilgiyi öğretimin başlangıç noktası olarak kullanmalarına odaklı bir ööğretim ve öğrenim yaklaşımıdır. Öğrencilerin nasıl öğretilmesi gerektiği ve içerik konusunda uzman oldukları önermesine dayalıdır. Gerçeklik pedagogları/öğretmenleri öğretimin ve öğrenimin gerçekleşebilmesi için öğrencilerle öğretmenler arasında bir uzmanlık alışverişi olması gerektiğini düşünmektedirler. Bu alışverişin gerçekleşebilmesi için ise, öğretmenlerin öğrencilerin gerçekliklerini iyice anlamak ve sınıfta kendilerini oldukları gibi ifade etmelerini sağlamak için aşağıdaki araçlara ihtiyaçları vardır:

  • Üretken diyaloglar: Öğretmenlerle öğrenciler sınıf ortamını tartışırlar ve bu ortamı iyileştirmek için önerilerde bulunurlar.
  • Birlikte Öğretme: Öğrencilere içeriği öğrenme, sonra da bu içeriği sınıfa öğretme fırsatları verilir.
  • Kozmopolitlik: Öğrenciler dersin işleyişi ve öğretilen içerik hakkında rol sahibidir.
  • Bağlam: Okul muhiti ve bölgesi sınıfın bir parçası olarak görülür.
  • İçerik: Öğretmen içerik bilgisi konusundaki sınırlamaları kabul etmek ve içerik uzmanlığını öğrencilerle birlikte oluşturmak zorundadır.

Ters Yüz Sınıflar

Yeni öğretim yaklaşımlarının en popüler olanlarından biri de ters yüz sınıf yaklaşımıdır. Bu yaklaşım sınıfta gerçekleşen tipik ders anlatımının evde gerçekleşmesinden ibarettir. Öğrenciler ders anlatımı videolarını evde izlemekte, sonra da okula gelip normalde ödev olarak yapacakları alıştırmaları yapmakta ve evde kendi başlarına izledikleri ders anlatımı hakkında sorular sormaktadırlar. Öğrenciler evde videoları izlerken videoyu kendi hızlarına göre durdurabilir ve devam ettirebilirler ve vakitleri olduğunda notlar alabilirler. Okula geldiklerinde izlediklerini tartışmak için gruplar halinde çalışabilirler ve/veya sorularını öğretmene yanıtlattırabilirler. Öğrenciler bu süreçte kendi hızlarına göre yaratmakta, işbirliği yapmakta ve öğrenmekte ve evde öğrendiklerini sınıfta uygulamaktadırlar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s