Sosyal Çocuk Gelişimi Kuramları

Social Child Development Theories

John Bowlby

Çocukların sosyal gelişimi konusunda çok sayıda araştırma vardır. İlk sosyal gelişim teorilerinden biri John Bowbly tarafından ileri sürülmüştür. Bowlby çocukların kendilerine bakan kişilerle ilk ilişkilerinin çocuk gelişiminde çok önemli bir rol oynadığını ve sosyal ilişkileri ömür boyu etkilediğini düşünmektedir.

John Bowlby

There is a great deal of research on the social development of children. John Bowbly proposed one of the earliest theories of social development. Bowlby believed that early relationships with caregivers play a major role in child development and continue to influence social relationships throughout life.

Albert Bandura

Psikolog Albert Bandura sosyal öğrenme teorisi olarak bilinen teoriyi geliştirmiştir. Bu çocuk gelişimi teorisine göre, çocuklar yeni davranışları başka insanları gözlemleyerek öğrenirler. Bandura davranışçı kuramlardan farklı olarak dışsal pekiştireçlerin insanların yeni birşeyler öğrenmesinin tek yolu olmadığını düşünmektedir. Bunun yerine, gurur, tatmin ve başarı duygusu gibi içsel pekiştireçler de öğrenmeye yol açabilir. Çocuklar ebeveynleri ve akranları gibi başkalarının davranışlarını gözlemleyerek yeni beceriler geliştirirler ve yeni bilgiler öğrenirler.

 Albert Bandura

Psychologist Albert Bandura proposed what is known as social learning theory. According to this theory of child development, children learn new behaviors from observing other people. Unlike behavioral theories, Bandura believed that external reinforcement was not the only way that people learned new things. Instead, intrinsic reinforcements such as a sense of pride, satisfaction and accomplishment could also lead to learning. By observing the actions of others, including parents and peers, children develop new skills and acquire new information.

Lev Vygotsky

Lev Vygotsky adlı başka bir psikolog özellikle eğitim alanında çok etkili olmuş, çığır açıcı bir öğrenme teorisi ileri sürmüştür. Piaget gibi Vygotsky de çocukların aktif olarak ve uygulamalı deneyimler yoluyla öğrendiklerini düşünmektedir. Vygotsky’nin sosyokültürel teorisi daha üst düzey fonksiyonların gelişiminden ebeveylerin, çocuklara bakan yetişkinlerin, akranların ve genel olarak kültürün sorumlu olduğunu da ileri sürmektedir.

Lev Vygotsky

Another psychologist named Lev Vygotsky proposed a seminal learning theory that has gone on to become very influential, especially in the field of education. Like Piaget, Vygotsky believed that children learn actively and through hands-on experiences. His sociocultural theory also suggested that parents, caregivers, peers and the culture at large were responsible for the development of higher order functions.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s