Sekiz Yaş Çocuğunun Ölçüm Becerisi

Sekizinci yaşın ilk yarısında, bazı çocuklar hala bir ekleme veya çıkarma yapılmadıkça, bir arada bulunan nesneler topluluğunda, nesnelerin görüntüsü (şekli gibi) değişse bile, sayılarının değişmeyeceğini (korunacağını) öğreniyor olacaktır. Benzer şekilde, ortalama bir çocuk bir şey eklenmedikçe veya çıkarılmadıkça, görüntüsü nasıl olursa olsun bir şeyin uzunluğunun aynı kaldığını (korunduğunu) fark edecektir. Bazı çocuklar bunun bir şeyin alanı için de geçerli olduğunu anlayabilir.

Sekiz yaş boyunca, bazı çocuklar hala birimleri ölçmek için basit bir cetvel kullanmayı öğreniyor olacaktır. Bazı çocuklar da hala ölçüm için standart bir birim kullanmak gerektiğini öğreniyor olacaktır. Bunun yanı sıra, bazı çocuklar bir nesnenin çevresini ölçmeyi ve daha büyük bir şeyi ölçmek için tek bir birimin nasıl defalarca kullanılabileceğini öğreniyor olacaktır (örneğin; metreyle odanın uzunluğunu ölçer). Alan ölçme konusunda, bazı çocuklar hala alanı hem sıraları hem de sütunları olan bir düzen olarak anlıyor olacaktır (örneğin; bir nesnenin alanını “1 x 1”lik karelerle kaplar ve “Her birinde üç tane olan dört sıra … bu yüzden, üç, altı, dokuz, on iki!” der).

Bazı çocuklar hala standart uzunluk ölçülerini tahmin ederken referans olarak kullanmak için ortak bir nesne belirlemeyi öğreniyor olacaktır (örneğin; “Kapı kolu yerden bir metre kadar yüksekte.” der). Bazı çocuklar da bir birimin eşit büyüklükteki alt birimlere ayrılabileceğini ve her iki birim türünün de ölçüm yapmak için kullanılabileceğini fark edebilecektir (örneğin; 1 1/2 inch gibi birimleri ve kesir birimlerini kullanır). Az sayıda çocuk, daha küçük birimlere ayırma sürecinin teoride sonsuza kadar devam edebileceğini fark edebilir.  Bazı çocuklar ölçülerin kısıtlamalarını da fark edebilir (örneğin; ölçüm araçları mükemmel değildir, insanların ölçüm araçlarını okuma çalışmaları kusursuz değildir). Son olarak, bazı çocuklar ölçme ve yuvarlama arasındaki paralelliği fark edebilir.

Measurement

During the first half of this year, some seven-year-olds will still be learning that unless more is added or removed, the number of objects in a collection remains the same (is conserved), even if the appearance (e.g., shape) of those objects changes. Similarly, the average child will recognize that the length of something remains the same (is conserved) regardless of appearances, unless more is added or removed. Some seven-year-olds may understand that the same is true for the area of something.

Not applicable at this age.

Throughout this year, some eight-year-olds will still be learning how to use a simple ruler to measure units. Also, some children will still be figuring out the need for using a standard unit of measurement. In addition, some will be learning to measure the perimeter of an object, and how to use a single unit over and over to measure something larger (e.g., measures the length of a room with a single meter stick). In terms of measuring area, some eight-year-olds will still be understanding area as an array with both rows and columns (e.g., covers the area of an object with 1″ x 1″ squares and says, “Four rows with three in each row… so three, six, nine, twelve!”).

Some eight-year-olds will still be learning how to identify common objects to use as referents when estimating standard measures of length (e.g., says, “The top of the door knobs are about a meter from the floor.”). Some children will also be figuring out that a unit can be sub-divided into equal size sub-units, and that both types of units can be used to make measurements (e.g., uses units and fractional units such as 1 1/2 inches). A few eight-year-olds may recognize that, in theory, the process of sub-dividing a unit into smaller units could go on forever. A few may also notice limitations of measurements (e.g., measurement tools are not perfect, human efforts to read measurement tools are imperfect). Finally, a few children may recognize the parallel between measurement and rounding.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s