Sekiz Yaş Çocuğunun İstatistik ve Olasılık Algısı

İstatistik

Sekiz yaş boyunca, bazı çocuklar bazı soruların, sorunların veya anlaşmazlıkların veri toplamadan cevaplanamayacak “deneysel sorular” olduğunu fark edeceklerdir. Çocuklar bir soruyu ele almak veya kişisel olarak önemli bir karar vermek için ilgili verileri de toplayabilecektir. Son olarak, bazı çocuklar veri çeşitlerini ayırt etmeyi öğreniyor olacaktır (örneğin; “isimler-sayılar,” “ölçümler-madde sayıları”). Son olarak, bazı çocuklar bazı durumlarda bir popülasyondaki herkesin fikrini sormanın pratik olmadığını ve temsili bir örneklemin daha iyi olabileceğini fark edebilir. Sekiz yaşını doldurana kadar, bazı çocuklar basit bir soruyu yanıtlamak ve basit problemleri çözmek için basit örneklem tekniğini kullanabilir.

Çocuklar bir soruyu ele almak (örneğin; “Ailedeki en yaygın göz rengi nedir?” veya kişisel önemi olan bir karar almak (örneğin; En güzel dondurma hangi dondurmacıda?) için verileri düzenlemeyi, tanımlamayı ve yorumlamayı öğrenmeye devam ederler (örneğin; resim veya grafik yaparak).

Statistics

Throughout this year, some children will recognize that some questions, issues, or areas of disagreement are “empirical questions” that cannot be answered without first collecting data. Also, children will be able to collect relevant data for addressing a question or making a decision of personal importance. In addition, some children will be learning how to distinguish among types of data (e.g., “names” versus “numbers,” “measures” versus “number of items”). Finally, some eight-year-olds may recognize that in some situations, it isn’t practical to check the opinion of everyone in a population, and that a representative sample might work better. By the end of the year, some children can use a simple sampling technique to answer a simple question and solve simple problems.

Children continue to learn how to organize, describe and interpret data (e.g., by constructing picture, bar, or line graphs) to address a question (e.g., What eye color is most common in the family?) or make a decision of personal importance (e.g., Which ice cream shop has the most flavors?).

Olasılık

Bazı çocuklar olasılık dilini de biraz anlamaya ve kullanmaya başlayacaktır (örneğin; “kesin,” “emin,” “belirsiz” veya “emin değil,” “olası” veya “muhtemel,” “olası değil” veya “muhtemel değil,” “belki” veya “mümkün,” ve “mümkün değil”). Bunun yanı sıra, bazı çocuklar belirsizlik ve şansın birçok günlük durumda rol oynadığını anlayacaktır. Bazı çocuklar bir olayın sonuçlarının aynı derecede olası olmak durumunda olmadığını fark edecektir (örneğin; iki zar atıldığında, toplamlarının yedi olma olasılığı, dört olma olasılığından fazladır).

Bazı çocuklar tüm oyuncuların oyunu kazanma şansı olup olmadığını görmek veya başka basit olasılık problemlerini çözmek için basit deneyler yapabilirler. Bunun yanı sıra, bazıları bir olayın olasılığı hakkında tahminlerde bulunmak için deneyimlerini veya basit bir deneyin sonuçlarını kullanmaya başlayabilir (örneğin; iki mavi ve bir kırmızı bilyeden birini rastgele seçerken, mavi bilye çekme olasılığının daha fazla olduğunu görür). Sekiz yaşındaki çocuklar birşeyin olma olasılığını belirlemek için nitel akıl yürütme kullanmaya başlarlar (örneğin; üç bozuk para ile yazı tura atıldığında, istediğini elde etme fırsatı daha çok olduğu için en azından bir tane “tura” gelme olasılığının daha fazla olduğunu anlar). Son olarak, bu yaştaki çocuklar basit bir olayın olası tüm sonuçlarını sistematik olarak sıralama ve sonra da bu bilgiyi mantıklı tahminlerde bulunmak için kullanma kapasitesine sahiptir.

 Probability

Some children will begin to understand and use the language of probability (e.g., “certain” or “sure,” “uncertain” or “unsure,” “likely” or “probable,” “unlikely” or “improbable,” “maybe” or “possible,” and “impossible”). In addition, some children will understand that uncertainty and chance play a role in many everyday situations. A few children will recognize that the outcomes of an event are not necessarily equally likely (e.g., when rolling two dice, a sum of seven is more likely than a sum of four).

Some children can conduct a simple experiment to see if all players have the same chance of winning a game, or to solve other simple probability problems. In addition, some may begin to use experiences or the results of a simple experiment to make predictions about the likelihood of an event (e.g., when randomly choosing among two blue marbles and a red marble, sees that drawing a blue marble is more likely). Eight-year-olds also start to use qualitative reasoning to determine how likely something is to happen (e.g., sees that it is more likely to get at least one “heads” if three coins are flipped instead of one since there are more opportunities to get what you want). Finally, children this age are also capable of systematically listing all the possible outcomes of a simple event, and then using this information to logically make predictions.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s