Sekiz Yaş Çocuğunun Geometri ve Mekan Algısı

Sekiz yaş boyunca, bazı çocuklar hala herhangi bir büyüklük veya yöndeki, farklı üçgenler ve dörtgenler de dahil daire, kare, üçgen ve dörtgenleri tanımayı ve adlandırmayı öğreniyor olacaktır. Sekizinci yaşın ilk yarısında, ortalama bir çocuk herhangi bir yöndeki çeşitli şekilleri tanıyabilir ve adlandırabilir (örneğin; yarım daire, dörtgen, ikizkenar yamuk, eşkenar dörtgen, altıgen).

Sekizinci yaşın ilk yarısında, bazı çocuklar hala “rota haritalarını” temsil eden geometrik yollar gibi iki boyutlu şekilleri doğru olarak gözünde canlandırmayı ve aklından çizmeyi öğreniyor olacaktır (örneğin; bir treni aklından düşünüp sonra da çizebilir veya kare, daire ve üçgenden oluşan bir şekiller çizgisi oluşturabilir). Sekiz yaş boyunca, bazı çocuklar sözlü yönergelerle şekil oluşturmayı öğreniyor olacaktır.

Sekizinci yaşın ilk yarısında, bazı çocuklar hala uyumu göstermek için şekilleri manipüle etmeyi öğrenmektedir (örneğin; kaydırır, katlar, döndürür, üst üste koyar).

Sekizinci yaşın ilk yarısında, bazı çocuklar hala iki boyutlu şekillerin kenarlarını bulmayı ve saymayı öğreniyor olacaktır. Sekiz yaş boyunca, bazı çocuklar hala şekilleri belirleyici özelliklerine göre bağımsız olarak tanımlamayı öğreniyor olacak (örneğin; “Bir, iki, üç kenarı var. Bu bir üçgen.” der), ancak şekiller arasındaki ilişkileri göremeyecektir (örneğin; kareyi dikdörtgen olarak tanımaz). Bununla birlikte, bazı çocuklar farklı görüntülere sahip şekiller arasındaki ilişkileri görmek için şekillerin temel özelliklerini kullanarak mantıklı bir biçimde akıl yürütebilecektir (örneğin; bir kareyi hem “özel bir dikdörtgen” – kenarları eşit ve paralel, doğru açılı, dört kenarlı bir şekil—ve “özel bir eşkenar dörtgen” – tüm kenarları eşit bir paralelkenar olarak görür).

Sekizinci yaşın ilk yarısında, bazı çocuklar hala katıları informel olarak adlandırmayı, tanımlamayı, karşılaştırmayı ve ayırmayı öğreniyor olacaktır. Bunun yanı sıra, bazı çocuklar hala üç boyutlu şekillerin yüzeylerini belli iki boyutlu şekiller olarak belirlemeyi ve tanımlamayı öğeniyor olacaktır (örneğin; küpün bir yüzeyi karedir).

Sekiz yaş boyunca, bazı çocuklar hala başka şekilleri birleştirerek ve küçük şekillerle daha büyük bir şekil oluşturarak da yeni şekiller oluşturmayı öğreniyor olacaktır.

Sekiz yaş boyunca, bazı çocuklar hala yeni şekiller oluşturmak için iki, boyutlu şekilleri nasıl bölebileceğini, kafasında yeni oluşturacağı şekilleri canlandırarak anlamaya çalışıyor olacaktır (örneğin; bir kareyi iki üçgen oluşturacak şekilde bölme). Bunun yanı sıra, bazı çocuklar hala şekillerin farklı sıralamalarda bir araya getirildiklerinde veya parçalara ayrıldıklarında nasıl değişeceğini anlıyor ve öğreniyor olacaktır.

Sekiz yaş boyunca, bazı çocuklar hala çini kaplama çalışmalarının (yani, düz bir yüzeyi, şekiller arasında boşluk kalmayacak ve şekiller üst üste gelmeyecek şekilde küçük şekillerle kaplamak) kalıbını sembolik olarak kaydetmeyi öğreniyor olacaktır.

Sekiz yaş boyunca, bazı çocuklar hala diğer şekillerin içinde “saklı” karmaşık şekillerin nasıl bulunacağını öğreniyor olacaktır.

Sekizinci yaşın ilk yarısında, bazı çocuklar hala çevredeki geometrik şekilleri ve yapıları bulmayı ve göstermeyi öğrenmektedir. Sekiz yaş boyunca, bazı çocuklar hala bildikleri alanların haritasını yapmayı ve takip etmeyi öğreniyor olabilir. Aynı zamanda, bazı çocuklar hala haritaların yön, mesafe ve yer hakkında bazı sorulara cevap verdiğini anlıyor olacaktır. Sekiz yaş boyunca, bazı çocuklar hala nesnelerin farklı bakış açılarından gösterilebileceğini öğreniyor olacaktır ve şekilleri farklı bakış açılarından gösterebilir. Bazı çocuklar da hala konum belirlemek için koordinatların nasıl kullanıldığını öğreniyor olacaktır.

Geometry and Spatial Sense

During this year, some eight-year-old will still be learning to recognize and name circles, squares, triangles and rectangles in any size or orientation, including varying shapes for triangles and rectangles. In the first half of the year, the average eight-year-old can recognize and name a variety of other shapes in any orientation (e.g., semi-circles, quadrilaterals, trapezoids, rhombi, hexagons).

During the first half of the year, some eight-year-olds will still be learning how to accurately visualize two-dimensional shapes and draw them from memory, including geometric paths that represent “route maps” (e.g., can mentally represent and then draw a “train” or a line of shapes composed of a square, circle and triangle). Throughout the year, some eight-year-olds will just be figuring out how to create shapes from verbal directions.

During the first half of the year, some eight-year-olds are still learning to manipulate shapes (e.g., slide, flip, turn, superimpose) to show congruency.

During the first half of this year, some children will still be learning how to identify and count both the sides and angles of two-dimensional shapes. Throughout the year, some children will still be learning to independently identify shapes in terms of their defining attributes (e.g., says, “It has one, two, three sides…it is a triangle.”), but won’t be able to see relations between or among shapes (e.g., does not recognize a square as a rectangle). Some, however, will be able to reason logically using the key attributes of shapes to see relations between shapes that have different appearances (e.g., sees a square as both a “special rectangle” — a four-sided figure containing a right angle with opposite sides equal and parallel — and a “special rhombus” — a parallelogram with all sides equal).

In the first half of the year, some eight-year-olds will still be learning how to informally name, describe, compare and sort solids. In addition, some children will still be learning to identify and describe the faces of three-dimensional shapes as specific two-dimensional shapes (e.g., a face of a cube is a square).

Throughout the year, some eight-year-olds will still be learning how to create new shapes by combining other shapes and substituting a combination of smaller shapes for a larger shape.

Throughout the year, some children will still be trying to understand how to break apart two-dimensional shapes to form new shapes by independently picturing such shapes in their minds (e.g., break a square into two triangles). In addition, some children will still be figuring out and learning to predict how shapes will change when they are put together and broken apart in different sequences.

Throughout the year, some children will still be learning how to symbolically record the pattern of their tilings (i.e., the covering of a flat surface with small shapes, allowing no gaps between shapes or overlaps).

Throughout the year, some eight-year-olds will still be figuring out how to find complicated shapes that are “hiding” inside of other shapes.

During the first half of the year, some children are still understanding how to recognize and point out geometric shapes and structures in the environment. Throughout the year, some children may still be learning how to make and follow maps of familiar areas. At the same time, some children will still be gaining an understanding that maps answer questions about direction, distance and location. Throughout the year, some eight-year-olds will still be learning that objects can be represented from different points of view and can show shapes from different perspectives. Also, some children will still be figuring out how to use coordinates to locate positions.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s