Sekiz Yaş Çocuğunun Bedensel Sağlığı

PHYSICAL HEALTH OF 8-YEAR-OLD

Fiziksel olarak, sekiz yaş daha önceki yıllarda yapılan egzersizlerin ve oynanan oyunların kendini beceriklilik ve “atletiklik” olarak göstermeye başladığı yaştır. Atma, tutma, ayakla vurma, dengeleme, takla atma, sopayla vurma gibi motor beceriler olgunlaşma aşamasına yaklaşır ve bazı çocukların beyzbol, futbol ve basketbol gibi geleneksel sporlarda çok başarılı olmasını sağlar.

Daha önceki yıllarda yapılan egzersiz kayak, paten kayma, golf, dans ve jimnastik gibi sporlardaki başarının da temelini oluşturmaktadır. Sekiz yaş, ayrıca, çoğunlukla çocukların kendilerini “atletik” veya “atletik değil” diye belirlemeye başladıkları ve böylece gelecekte spor ve fiziksel aktivitelere katılımlarını etkiledikleri dönemdir. Not: Bu gelişim döneminde, çocukların gerçek beceri seviyeleri fiziksel aktivite miktarlarına göre değişiklik gösterecektir. Hareketsiz çocuklar dans dersleri, takım oyunları veya bahçe oyunları gibi aktivitelere katılan çocuklar kadar hızlı olgunlaşmayacaktır.

This is the age when the amount of practice and play done in the earlier years begins to manifest itself in skillfulness and in what might be called “athleticism.” Motor skills like throwing, catching, kicking, balancing, rolling and batting approach the mature stage and allow some youngsters to be highly successful in traditional sports like baseball, soccer and basketball.

Earlier years of practice also provide the foundation for success in sports like skiing, skating, golf, dance and gymnastics. This age is also the time when youngsters frequently begin to identify themselves as “athletic” or “unathletic,” thereby influencing their future involvement in sports and physical activity. Note: During this period of development, children’s actual skill levels will vary based on their amount of physical activity. Sedentary children will not mature as quickly as those who participate in activities like dance lessons, team sports, or backyard play.

 

 

Beceri Gelişimi

 • Gelişmiş ve kombinasyon halinde hareketler yapar (atlama, hoplama, zıplama gibi). Farklı ritmik tempolara göre hareket eder. Hızlı hareket eder ve başkalarından kaçmak için yön değiştirir. Çabuk ve dengeli bir biçimde durur. Durması söylendiğinde, hızlı ve güvenli bir biçimde durur.

 

 • Az kişinin katıldığı (yani, küçük bir oyun alanında, az kişi arasında oynanan) oyunlarda ve sporlarda başarılı olmak için hareketle nesne kontrolünü birleştirir.

 

 • Müziğin ritmiyle basit danslar icra eder. Sözlü ipuçlarıyla partneriyle birlikte kendi ritmik hareket sıralamasını oluşturur (örneğin; ipucu: “Partnerinle birlikte iki çeşit hareket, üç zıplama ve bir takladan oluşan bir sıralama oluştur. Sıralamaya asimetrik bir dengeyle başla ve bitir.”).

 

 • Kişisel alanını belirler ve korur (örneğin; bir grupla bir alanda hareket ederken başkalarından uygun mesafede durma). Bir grupla bağlantılı olarak hareket etme kavramını anlamaya başlar (örneğin; dansta, savunmada veya hücumda oynarken).

 

 • Öne takla, omuz çevirme gibi aktivitelerde daha kontrollüdür ve uygun şekli alır (örneğin; kıvrılır, boynunu korur). Takla atmayı başka becerilerle birleştirir (örneğin; takladan sonra dengede durma; yüksekten atlama, yere inme ve sonra takla atma). Bir topu yakalamak veya topa vole vurmak için yuvarlanmayı denemeye hazır gibidir.

 

 • Olgun bir biçimde atlamaya başlar. Tek ayak üstünde yere inebilir ve dengede durabilir. Kendi çevirerek 10 kez ip atlayabilir.

 

 • Atarken ve tutarken daha olgun hareket eder. Sabit bir partnerle veya yavaş hareket ederek atabilir ve tutabilir. Farklı nesneler atar (örneğin; futbol topu, frizbi). Vücudunun farklı yerleriyle top tutar. Hareket ederken doğru ve kuvvetli bir biçimde top sürer ve topa vurur. Topu elinden bırakıp ayağıyla atar. “Kalabalık” yerlerde hareket ederken etkili top sürmek için ellerini, ayaklarını, hokey sopalarını ve diğer nesneleri kullanır. Top sürerken topu savunma oyuncusundan uzak tutabilir. Fırlatılan bir topa sopayla vurur. Partneriyle beraber topa raketle vurur. Bu becerilerin birçoğunda olgunlaşmaya başlar. Nesneleri manipüle ederken (örneğin; topa sopayla vururken, golf sopasıyla vururken, ayağıyla vururken veya top atarken) uygun bir kuvvet (hızlı veya yavaş) uygular.

 

 • Tırmanırken kendi ağırlığını vücudunun üst veya alt bölümüyle birkaç saniye destekler. Örneğin; bir tırmanma duvarına tırmanırken alt ve üst basamakları koordine edebilir. Çember hareketi ve amut gibi hareketleri daha olgun bir biçimde yapmaya başlar.

 

Skills Development

 • Travels in advanced patterns (e.g. grapevine, leaping) and in combinations (e.g. hop, leap and jump). Moves to a variety of rhythmical beats. Travels at fast speeds and changes directions to avoid others. Stops quickly and with balance. Changes directions quickly and safely on command.

 

 • Combines movements and the control of objects to allow successful participation in small-sided (i.e., fewer players in a smaller playing area) games and sports.
 • Performs simple dances in rhythm to music. Creates own rhythmical movement sequences with a partner in response to verbal cues (e.g., sample cue: “Work with a partner to create a sequence that uses two different ways of traveling, three jumps, and one roll. Begin and end the sequence with an asymmetrical balance.”).

 

 • Defines and maintains personal space (e.g., distance from others when moving through space as part of a group). Begins to understand the concept of moving in relation to a group (e.g. in dance, when playing defense or offense).

 

 • Shows improved control and appropriate form (e.g., curled position, protection of neck) in rolling activities such as forward roll, shoulder roll and safety rolls. Smoothly incorporates rolling with other skills (e.g., rolling into a balanced position; jumping from a height, landing and then transferring weight into a roll). Is likely ready to explore rolling to catch or volley a ball.

 

 • Begins to show mature form of leaping. Is able to successfully land on one foot and maintain steady balance. Jumps self-turned rope 10 times in a row without a miss.

 

 • Uses mature form more frequently when throwing and catching. Can throw and catch with a stationary partner or while traveling slowly. Throws different objects with consistency (e.g., football, flying disc). Catches balls at different levels and places around the body. Dribbles and kicks a ball with accuracy and force while traveling. Punts a ball inconsistently. Uses hands, feet, hockey sticks or other objects to effectively dribble a ball while traveling in “crowded” spaces. Is able to keep the ball away from a defender while dribbling. Bats a pitched ball with consistency. Strikes a ball with a racket continually with a partner. Begins to show mature form in many of these skills. Uses appropriate force (strong or light) when manipulating objects (e.g., batting, striking with a golf club, throwing or kicking a ball).

 

 • Supports own weight for several seconds at a time when hanging or climbing with upper or lower body. Is able to coordinate upper and lower limbs to successfully traverse a climbing wall, for example. Begins to show mature form with movements like cartwheels and handstands.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s